My Favorite Movies


  catcatalyst's Rating My Rating
1
Closer 2004,  R)
2
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
3
The Holiday 2006,  PG-13)
4
The Island 2005,  PG-13)
5
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
6
Casablanca 1942,  PG)
7
When Harry Met Sally 1989,  R)
8
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
9
In Her Shoes 2005,  PG-13)
10
Sliding Doors 1998,  PG-13)
11
Ring of Bright Water 1969,  G)
12
The Science of Sleep 2006,  R)
13
Performance 1970,  R)
14
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
15
The Many Adventures of Winnie the Pooh 1977,  G)
16
Bambi 1942,  G)
17
Alice in Wonderland 1951,  G)
18
Jerry Maguire 1996,  R)
19
Queen of the Damned 2002,  R)
20
Twilight 2008,  PG-13)
21
Bright Star 2009,  PG)
Bright Star
This is definitely a poet's movie. I particularly enjoyed the amount of silence, where all one might hear would be the pull of the thread through material as Fanny stitched one of her designs, or the sound of the breeze through the leaves, children laughing and the sound of footsteps upon creaky wooden floorboards, all of which made one feel as if one were actually in the film, a silent observer amongst real life characters, a step through a secret window back in time. Beautiful.
22
Proof 2005,  PG-13)
Proof
A sensitive and intellectual movie, dealing with family dynamics, living in the shadow of parental fame, bereavement, sibling rivalry and also how female genius is largely unrecognised in society.
23
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
A feel good movie with a moral about following your dreams and never giving up on love.
24
Nowhere Boy 2010,  R)
25
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments