My Favorite Movies


  cassandra357's Rating My Rating
1
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
2
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
3
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
4
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
5
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
6
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
7
Resident Evil 2002,  R)
8
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
I cant wait to see the next one
9
The Longest Yard 2005,  PG-13)
10
The Crow 1994,  R)
11
The Crow - Salvation 2000,  R)
12
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
13
Detroit Rock City 1999,  R)
14
Pet Sematary Two 1992,  R)
15
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
16
Devour 2005,  R)
17
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
I feel sorry for the ppl who had to work with kane talk about freaky lol
18
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
cant wait for the third
19
The Mummy 1999,  PG-13)
20
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
21
Bedazzled 2000,  PG-13)
22
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
its alright
23
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
i like it when they sing in the car lol
24
Little Nicky 2000,  PG-13)
25
Billy Madison 1995,  PG-13)
26
Click 2006,  PG-13)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
29
Big Daddy 1999,  PG-13)
30
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
31
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
32
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
33
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
34
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
"were not worthy.were not worthy"
35
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
36
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
donkey reminds me of my dog lol
i also cant wait for the 3rd
37
Shrek 2001,  PG)
38
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
"were not worthy.were not worthy"
39
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
40
Shrek the Third 2007,  PG)
41
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
42
Bad Boys II 2003,  R)
43
Wild Wild West 1999,  PG-13)
44
Men in Black II 2002,  PG-13)
45
Bad Boys 1995,  R)
46
Men in Black 1997,  PG-13)
47
Shark Tale 2004,  PG)
48
I, Robot 2004,  PG-13)
49
Hitch 2005,  PG-13)
50
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
51
Clerks II 2006,  R)
52
Cry Wolf 2005,  PG-13)
53
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
it has Jared Padalecki from Supernatural so yea.. it roxxx Paris Hilton shouldn't have been in this movie
54
Cry-Baby 1990,  PG-13)
55
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
56
Secret Window 2004,  PG-13)
57
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
58
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
59
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
60
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
61
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
rocks--- rocks- --rocks
62
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
63
Sleepy Hollow 1999,  R)
64
Benny & Joon 1993,  PG)
65
From Hell 2001,  R)
66
Jackass: Number Two 2006,  R)
67
The Ringer 2005,  PG-13)
68
Queen of the Damned 2002,  R)
69
Cold Creek Manor 2003,  R)
70
Hellboy 2004,  PG-13)
71
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
72
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
73
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
74
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
75
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
76
The Truman Show 1998,  PG)
77
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
78
The Cable Guy 1996,  PG-13)
79
The Mask 1994,  PG-13)
80
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
81
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
82
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
83
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
84
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
85
Batman Forever 1995,  PG-13)
86
Liar Liar 1997,  PG-13)
87
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
88
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
89
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
90
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
91
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
92
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
93
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
94
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
95
Wedding Crashers 2005,  R)
96
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
97
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
98
The Haunting 1999,  PG-13)
99
I Spy 2002,  PG-13)
100
The Big Bounce 2004,  PG-13)
101
Anaconda 1997,  PG-13)
102
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
103
Zoolander 2001,  PG-13)
104
Footloose 1984,  PG)
105
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
106
The Faculty 1998,  R)
107
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
108
Twister 1996,  PG-13)
109
Little Man 2006,  PG-13)
110
White Chicks 2004,  PG-13)
111
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
so f 'n funny
112
Scary Movie 2 2001,  R)
113
Slipknot: A Clown Short Of Destiny 2006,  Unrated)
114
Slipknot: Voliminal: Inside The Nine 2006,  Unrated)
115
Slipknot: Welcome to Our Neighborhood 1999,  Unrated)
116
The Pink Panther 2006,  PG)
117
Scream 1996,  R)
118
Scream 3 2000,  R)
119
Scream 2 1997,  R)
120
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
121
Just Married 2003,  PG-13)
122
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
123
Road Trip 2000,  R)
124
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
125
Blade 1998,  R)
126
Blade: Trinity 2004,  R)
127
Blade II 2002,  R)
128
Rush Hour 1998,  PG-13)
129
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
130
X-Men 2000,  PG-13)
131
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
132
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
133
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
134
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
135
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
136
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
137
Fantastic Four 2005,  PG-13)
138
Daredevil 2003,  PG-13)
139
Elektra 2005,  PG-13)
140
Into the Blue 2005,  PG-13)
141
Red Eye 2005,  PG-13)
142
War of the Worlds 2005,  PG-13)
143
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
144
Enemy of the State 1998,  R)
145
7 Seconds 2005,  R)
146
Underworld 2003,  R)
Underworld
this one is better then the 2nd one
147
Underworld: Evolution 2006,  R)
148
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
149
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
150
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
151
True Lies 1994,  R)
152
Batman & Robin 1997,  PG-13)
153
Twins 1988,  PG)
154
Collateral Damage 2002,  R)
155
Commando 1985,  R)
156
End of Days 1999,  R)
157
The 6th Day 2000,  PG-13)
158
Predator 1987,  R)
159
Raw Deal 1986,  R)
160
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
who is ur daddy and what does he do? lmao
161
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
162
Cellular 2004,  PG-13)
163
Big Momma's House 2000,  PG-13)
164
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
165
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
166
Blue Streak 1999,  PG-13)
167
National Security 2003,  PG-13)
168
Beverly Hills Cop 1984,  R)
169
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
170
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
171
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
172
The Haunted Mansion 2003,  PG)
173
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
174
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
175
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
176
Urban Legend 1998,  R)
177
Honey 2003,  PG-13)
Honey
the dances are cool .
178
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
179
Sin City 2005,  R)
Sin City
dumbest movie ever
180
The Mexican 2001,  R)
181
The Emperor's New Groove 2000,  G)
182
Joe Dirt 2001,  PG-13)
183
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
184
Tommy Boy 1995,  PG-13)
185
Basic Instinct 2 2006,  R)
186
Back to School 1986,  PG-13)
187
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
188
Jurassic Park 1993,  PG-13)
189
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
190
Donnie Brasco 1997,  R)
191
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
192
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
193
The Exorcist III 1990,  R)
194
Jackass - The Movie 2002,  R)
195
Agent Cody Banks 2003,  PG)
196
Hackers 1995,  PG-13)
197
Major Payne 1995,  PG-13)
198
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
199
The Pacifier 2005,  PG)
200
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
201
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
"wax on wax off"
202
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
203
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
204
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
205
Total Recall 1990,  R)
206
The Mighty Ducks 1992,  PG)
207
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
208
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
209
The Marine 2006,  PG-13)
210
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
Malibu's Most Wanted
dumb movie but who cares.
211
Christine 1983,  R)
212
Signs 2002,  PG-13)
213
Lethal Weapon 3 1992,  R)
214
Lethal Weapon 2 1989,  R)
215
Lethal Weapon 4 1998,  R)
216
Lethal Weapon 1987,  R)
217
Dazed and Confused 1993,  R)
218
Hannibal 2001,  R)
219
Van Helsing 2004,  PG-13)
220
Swordfish 2001,  R)
221
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
222
Big Fat Liar 2002,  PG)
223
She's the Man 2006,  PG-13)
224
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
I love this movie i dont like that jack had to die but they killed that character for more hate of sweet
225
Madagascar 2005,  PG)
226
Lucky Number Slevin 2006,  R)
227
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I LOVE THIS MOVIE IT'S AWSEME
228
Eragon 2006,  PG)
Eragon
its cool
i like the dragon lol
229
Stand by Me 1986,  R)
230
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
231
Back to the Future Part III 1990,  PG)
232
Back to the Future Part II 1989,  PG)
233
Back to the Future 1985,  PG)
234
Teen Wolf 1985,  PG)
235
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
236
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
237
The Hot Chick 2002,  PG-13)
238
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
239
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
240
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
241
Addams Family Values 1993,  PG-13)
242
The Addams Family 1991,  PG-13)
243
Addams Family Reunion 1998,  PG)
244
Fight Club 1999,  R)
245
The Breakfast Club 1985,  R)
246
Mötley Crüe: Carnival of Sins 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments