Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  casper1612's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
johnny is the best
2
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
it was cool
3
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
4
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time)
i love the inuyasha movies
5
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
6
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
i loved the story line and the magic thing howl does is so cool
7
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
it was great
8
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
i love how they finally get to kiss for once this one was awsum
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
TMNT 2007,  PG)
TMNT
ít was great
11
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
I lov ethe movies he does and the story was great
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
it was really cool and well done
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
it was the best 1 ^_^
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
16
Blade 1998,  R)
17
Lake Placid 1999,  R)
18
Blade II 2002,  R)
19
Blade: Trinity 2004,  R)
20
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
funny as in every way. :)
21
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
22
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
23
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
24
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
25
Ice Princess 2005,  G)
26
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
27
Doctor Dolittle 1967,  G)
28
The Princess Diaries 2001,  G)
29
The Swan Princess 1994,  G)
30
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
i love jennifer tilly doin the voice
31
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
32
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
it has robin williams enough said
33
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
same for up top coz he is a great comedien
34
Robots 2005,  PG)
Robots
fenders the best
35
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
it was ok and it is old so it was great
36
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
it was the funniest movie of the year
37
Seed Of Chucky 2004,  R)
38
Candyman 1992,  R)
39
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
40
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead
scary as
41
Anastasia 1997,  G)
42
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
antonio bandaris is hot as
43
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
i love the dancing
44
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
45
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
i like how they dance
46
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
47
Romeo and Juliet 1976,  Unrated)
48
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
it is disturbing in some ways but funny
49
Scary Movie 2000,  R)
50
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
it went a little over board
51
Naruto the Movie - NCM Event ,  Unrated)
52
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
i think it is the best one out of all four
53
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
54
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
it was interesting
55
Jackass - The Movie 2002,  R)
56
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
i love spongebob square pants
57
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
it was great
58
The Tigger Movie 2000,  G)
The Tigger Movie
tigger is one of my favourite characters
59
The Jetsons 1990,  G)
The Jetsons
i grew up watching the jetsons and i always liked them
60
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
the whole movie is funny
61
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
62
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
He is kinda cute
63
Hook 1991,  PG)
Hook
i loved it over the edge
64
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
dumb funny
65
Hannibal Rising 2007,  R)
66
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
it was very entertaining
67
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely)
it was great i espically liked when they were all playing the instruments

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments