My Favorite Movies


  caspaxi's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
An incredible movie. One of the rare opportunities you get to see a movie do something new.
2
Mansfield Park 1998,  PG-13)
Mansfield Park
Horray!! Warm and fuzzy movie! I was skeptical of the casting of Jonny Lee, but he was awesome! I've just finished reading the book and appreciating the acting in the movie more as a result.
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
Horray!! Bruce Willis!! I think this is one of the best comic book adaptations I have seen yet.
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Fantastic movie. Completely sucks you into the world of Middle Earth.
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Absolutely beautiful!
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Hell yeah!! This movie pwns noobs! I love them both. In my opinion Tarantino's best!
7
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
For anyone who didn't appreciate Kevin Spacey before this, The Usual Suspects had to convince everyone he was a totally awesome actor. I love crushing twists at the end!
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Absolutely awesome. It doesn't get darker, dirtier or better than this!!
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Great film! Everyone should have to see and study this movie.
10
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
It's been a couple of months now and I still cry when I think about it. It was so beautiful and yet so sad, but in a nice melancholy beautiful way...
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One of my all time favourites. Orlando Bloom was fairly average, but Johnny Depp and Geoffrey Rush delivered brilliant performances.
12
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword 1985,  G)
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword
Totally fukin awesome!! It totally pwns noobs. The best of both worlds in one action packed movie!
13
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Yay!! Best movie ever!! Cary Grant is a god amongst men.
14
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Definitely a chick flick, but how many romances can get away with leaving the first kiss until the very end of the series - 6 hours later...
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
While I missed some of the characters from the book, it was brilliantly acted and directed movie.
16
300 2007,  R)
300
Wow!! If you don't like this movie, it's because you didn't understand it. More fool you!! Totally breathtaking!!!! Needs to be seen on the big screen though.
17
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
So close to being perfect! You can see where Joss is going but he doesn't quite get there. Great film though. He leaves things a little too up in the air for my liking, but I appreciate the effect.
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Really good film. I love seeing movies that don't have an obvious plot and this was fantastic.
19
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Funniest thing you'll see in your life.
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Totally amazing - as are all three films in the series.
21
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
I LOVE THIS MOVIE!! Bruce Willis is awesome, Milla Jovovich is incredibley hot and it's a great plot with cool action!
22
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
Wasn't expecting a good movie and this was totally awesome!!
23
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
My favourite version of this story. I always think of Caine when I think of Scrooge.
24
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
An Ideal Husband
Brilliant adaptation of Wilde. Rupert Everett is perfect for the part and I was very impressed, as I always am, with Cate Blanchett.
25
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
My favourite Monty Python film...
26
Fingersmith 2005,  Unrated)
Fingersmith
Very cool!! Awesome twists, great story line and lesbians are always cool!
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Oh yeah!! This movie owns!! No one should ever question Tarantino's crush on Uma Thurman.
28
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Fantastic film! Great cast put together in the most unconventional way.
29
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
Great film. Very funny with awesome action scenes. The voice casting was fantastic.
30
Our Mutual Friend 2005,  Unrated)
Our Mutual Friend
It might be 8 hours long, but it's an incredible story. My favourite Dickens novel.
31
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Loved it! My favourite Pixar film to date. Although I'm still all warm and fuzzy from seeing it last night, so I should probably reserve judgment until I've seen it again.
32
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
I totally love this movie! I was obsessed with it when I was about 12. It's so damn good at taking the piss out of itself!
33
Young People Fucking (Y.P.F.) 2007,  R)
Young People Fucking (Y.P.F.)
Clever and fun, while not taking itself too seriously. Due to the fact that the film didn't attempt to make a wanky, intellectuallised statement about its subject matter, it managed to create a very realistic depiction (in my opinion) of sex from various stand points.
34
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
I loved this film. It's a stupid intelligent movie. James Spader is awesome!
35
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
Really freaked me out. Very well done and very disturbing.
36
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I think everyone loves this movie...
37
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Easily the best comic book movie yet. Entertaining the whole way through without a single slow moment. Downey is fantastic - the perfect Stark.
38
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
It's definitely not a perfect film, but visually, it is amazing!! Cameron does the perfect job of drawing the audience in so that any imperfections are easily overlooked. Cameron doesn't do anything new, but he accomplishes what he set out to do beautifully.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments