Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  casineila's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
Excellent...I like it
2
Red Dragon 2002,  R)
3
War of the Worlds 2005,  PG-13)
4
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Once a RES fan...hooked...I AM RES FAN(game too PS2)
5
The Matrix 1999,  R)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Transformers 2007,  PG-13)
9
Dragon Fire 1993,  R)
10
Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God 2005,  Unrated)
11
Braveheart 1995,  R)
12
Ring of Fire - The Emile Griffith Story 2004,  Unrated)
13
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
14
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
15
Fist of Fear, Touch of Death (The Dragon and the Cobra) 1980,  R)
Fist of Fear, Touch of Death (The Dragon and the Cobra)
I've got a thing for Bruce Lee shows...
16
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
pass
17
The Ring 1927,  Unrated)
18
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
shoulda passed
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
...watched it again...improved my liking...
23
Saving Private Ryan 1998,  R)
24
August Rush 2007,  PG)
August Rush
EVERYTHING I expected PLUS...well worth seeing...
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
KILL BILLL...DO IT BABY...
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I am a Kill Bill FAN ...I like my Kill Bills as much or more than my SAWS...thats saying MUCH
27
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
28
We Own the Night 2007,  R)
29
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Though I am not a huge Cage fan I seem to quite like a number of shows he is in...including this one...I would recomend it...bit chick flickey but not Ralph bad...I will watch it again...
30
Sin City 2005,  R)
31
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
This is a show that has been a 'must see' for myself and my kids and my GK's since I first decided it was great (I cried when HAL was disconected)
32
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
Yet another 'oldie but best' I would love to see this redone with the technology of NOW ...KEEP THE STORY THE SAME...this generation does WONDERFUL remakes with the new graphics but they wreck it by changing the original stories...HAL LIVES...
33
Life 1999,  R)
Life
another one of those ...so funny...you've GOT to see it...shows
34
From Hell 2001,  R)
From Hell
...so...after going on and on yesterday...re:remakes with the new technology but QUIT changing the original story...I rewatched this and find I really am satisfied with the new twist...stoned is stoned(in those times poison was the drug of ABUSE/choice)...yes...watch it just for the new twist...one never know...
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
I rather enjoy this one...deadly sins my ass...MURDER
36
Doin' Time 1985,  R)
Doin' Time
One of the better jailhouse shows...
37
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
...I HAVE a 'Don't Panic 'Edition...DON'T THINK...
38
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
I even invested in the CD...excellent sound track from an excellent show...This is what PULP FICTION wanted to be...
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
40
Finding Nemo 2003,  G)
41
Tom and Jerry: The Magic Ring 2001,  Unrated)
Tom and Jerry: The Magic Ring
Who loves ya baby
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
44
Shrek 2001,  PG)
45
Pete's Dragon 1977,  G)
46
Shrek 2 2004,  PG)
47
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
48
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
...yeah Garfield...
49
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
WOW - the kids loved it and OMFG - the lion - real...computer...the graphics....OMG ...GRANDCHILD stamp of APPROVAL...
50
Antz 1998,  PG)
Antz
Gotta keep up with the Grandkids
51
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
...wow...AVP plus...I continue to be an ALIEN fan but getting more into PREDATOR (Now have 2 predator and 4 Alien...both AVP's) Slight taste of sap after this one...smarten up guys..
52
Shooter 2007,  R)
Shooter
EXCELLENT...if i could shoot like a shooter
53
National Lampoon's Animal House 1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments