My Favorite Movies


  Carsten2's Rating My Rating
1
TRON 1982,  PG)
2
Spaceballs 1987,  PG)
3
Good Bye, Lenin 2002,  R)
4
Stargate 1994,  PG-13)
5
Good Will Hunting 1997,  R)
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
7
The Matrix 1999,  R)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Starship Troopers 1997,  R)
12
Bloodsport 1986,  R)
13
Beat Street 1984,  PG)
14
Sommersby 1993,  PG-13)
15
Full Metal Jacket 1987,  R)
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
17
A Few Good Men 1992,  R)
18
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
19
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
20
The Ring 2002,  PG-13)
21
Seven (Se7en) 1995,  R)
22
Jurassic Park 1993,  PG-13)
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
24
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
26
Gattaca 1997,  PG-13)
27
The Crow 1994,  R)
28
Romper Stomper 1993,  NC-17)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
32
Contact 1997,  PG)
33
We Were Soldiers 2002,  R)
34
The Shining 1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments