My Favorite Movies


  carrotfire's Rating My Rating
1
The Big Hit 1998,  R)
2
Running Scared 2005,  R)
3
RoboCop 1987,  R)
4
Hostel 2006,  R)
5
Sin City 2005,  R)
6
300 2007,  R)
7
Chasing Amy 1997,  R)
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
9
True Romance 1993,  R)
10
Fight Club 1999,  R)
11
Alien 1979,  R)
12
Alien3 1992,  R)
13
Aliens 1986,  R)
14
American Beauty 1999,  R)
15
Army of Darkness 1993,  R)
16
Cabin Fever 2002,  R)
17
Talk Radio 1988,  R)
18
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
"A CLOCKWORK ORANGE" review by Pauline Kael

STANLEY STANGELOVE

Literal-minded in its sex and brutality, Teutonic in its humor, Stanley Kubrick's A Clockwork Orange might be the work of a strict and exacting German professor who set out to make a porno-violent sci-fi comedy. Is there anything sadder--and ultimately more repellent--than a clean-minded pornographer? The numerous rapes and beatings have no sensuality; they're frigidly, pedantically calculated, and because there is no motivating emotion, the viewer may experience them as an indignity and wish to leave. The movie follows the Anthony Burgess novel so closely that the book might have served as the script, yet that thick-skulled German professor may be Dr. Strangelove himself, because the meaning are turned around.
Burgess's 1962 novel is set in a vaguely Socialist future (roughly, the late seventies or early eighties)--in a dreary, routinized England that roving gangs of teen-age thugs terrorize at night. In perceiving the amoral destructive potential of youth gangs, Burgess's ironic fable differs from Orwell's 1984 in a way that already seems prophetically accurate. The novel is narrated by the leader of one of these gangs--Alex, a conscienceless schoolboy sadist--and, in a witty, extraordinarily sustained literary conceit, narrated in his own slang (Nadsat, the teen-agers' special dialect). The book is a fast read; Burgess, a compose turned novelist, has an ebulient, musical sense of language, and you pick up the meaning os the strange words as the prose rhythms speed you along. Alex enjoys stealing, stomping, raping, and destroying until he kills a woman and is sent to prison for fourteen years. After serving two, he arranges to get out by submitting to an experiment on conditioning, and he is turned into a moral robot who becomes nauseated at thoughts of sex and violence. Released when he is harmless, he falls prey to his former victims, who beat him and torment him until he attempts suicide. This leads to criticism of the government that robotized him--turned again a thug, and now at loose and triumphant. The ironies are protean, but Burgess is clearly a humanist; his point of view is that of a Christian horrified by the possibilities of a society turned clockwork orange, in which life is so mechanized that men lose their capacity for moral choice. There seems to be no way in the boring, dehumanizing society for the boys to release their energies except in vandalism and crime; they do what they do as a matter of course. Alex the sadist is as mechanized a creature as Alex the good.
Stanley Kubrick's Alex (Malcolm McDowell) is not so much an expression of how this society has lost its soul as he is a force pitted against the society, and by making the victims of the thugs more repulsive and contemptible than the thugs Kubrick has learned to love the punk sadist. The end is no longer the ironic triumph of a mechanized punk but a real triumph. Alex is the only likable person we see--his cynical bravado suggests a broad-nosed, working-class Olivier--and the movie puts us on his side. Alex, who gets kicks out of violence, is more alive than anybody else in the movie, and younger and more attractive, and McDowell plays him exuberantly, with the power and slyness of a young Cagney. Despite what Alex does at the beginning, McDowell makes you root for his foxiness, for his crookedness. For most of the movie, we see him tortured and beaten and humiliated, so when his bold, aggressive punk's nature is restored to him it seems not a joke on all of us but, rather, a victory in which we share, and Kubrick takes an exultant tone. The look in Alex's eyes at the end tells us that he isn't just a mechanized, choiceless sadist but prefers sadism and knows he can get by with it. Far from being a little parable about the dangers of soullessness and the horrors of force, whether employed by individuals against each other or by society in "conditioning," the movie becomes a vindication of Alex, saying that the punk was a free human being and only the good Alex was a robot.
The trick of making the attacked less human than their attacker, so you feel no sympathy for them, is, I think, symptomatic of a new attitude in movies. This attitude says there's no moral difference. Stanley Kubrick has assumed the deformed, self-righteous perspective of a vicious young punk who says, "Everything's rotten. Why shouldn't I do what I want? They're worse than I am." In the new mood (perhaps movies in their cumulative effect are partly responsible for it), people want to believe the hyperbolic worst, want to believe in the degradation of the victims--that they are dupes and phonies and weaklings. I can't accept that Kubrick is merely reflecting this post-assassinations, post-Manson mood: I think he's catering to it. I think he wants to dig it.
This picture plays with violence in an intellectually seductive way. And though it has no depth, it's done in such a slow, heavy style that those prepared to like it can treat it puzzling aspects as oracular. It can easily be construed as an ambiguous mystery play, a visionary warning against "the Establishment." There are a million ways to justify identifying with Alex: Alex is fighting repression; he's alone against the system. What he does isn't nearly as bad as what the government does (both in the movie and in the United States now). Why shouldn't he be violent? That's all the Establishment has ever taught him (and us) to be. The point of the book was that we must be as men, that we must be able to take responsibility for what we are. The point of the movie is much more au courant. Kubrick has removed many of the obstacles to our identifying with Alex; the Alex of the book has had his personal habits cleaned up a bit--his fondness for squishing small animals under his tires, his taste for ten-year-old girls, his beating up of other prisoners, and so on. And Kubrick aids the identification with Alex by small directorial choices throughout. The writer whom Alex cripples (Patrick Magee) and the woman he kills are cartoon nasties with upper-class accents a mile wide. (Magee has been encouraged to act like a bathetic madman; he seems to be preparing for a career in horror movies.) Burgess gave us a society through Alex's eyes, and so the vision was deformed, and Kubrick, carrying over from Dr. Stangelove his joky adolescent view of hypocritical, sexually dirty authority figures and extending it to all adults, has added an extra layer of deformity. The 'straight" people are far more twisted than Alex; they seem inhuman and incapable of suffering. He alone suffers. And how he suffers! He's a male Little Nell--screaming in a strait-jacket during the brainwashing; sweet and helpless when rejected by his parents; alone, weeping, on a bridge; beaten, bleeding, lost in a rainstorm; pounding his head on a floor and crying for death. Kubrick pours on the hears and flowers; what is done to Alex is far worse than what Alex has done, so society itself can be felt to justify Alex hoodlumism.
The movie's confusing--and, finally, corrupt--morality is not, however, what makes it such an abhorrent viewing experience. It is offensive long before one perceives where it is heading, because it has no shading. Kubrick, a director with an arctic spirit, is determined to be pornographic, and he has no talent for in. In Los Olvidados, Bunuel showed teen-agers committing horrible brutalities, and even though you had no illusions about their victims--one, in particular, was a foul old lecher--you were appalled. Bonuel makes you understand the pornography of brutality: the pornography is in what human beings are capable of doing to other human beings. Kubrick has always been one of the least sensual and least erotic of directors, and his attempts here at phallic humor are like a professor's lead balloons. He tries to work up kicky violent scenes, carefully estranging you from the victims so that you can enjoy the rapes and beatings. But I think one is more likely to feel cold antipathy toward the movie than horror at the violence--or enjoyment of it, either.
Kubrick's martinet control is obvious in the terrible performances he gets from everybody but McDowell, and in the inexorable pacing. The film has a distinctive style of estrangement: gloating closeups, bright, hard-edge, third-degree lighting, and abnormally loud voices. It's style, all right--the movie doesn't look like other movies, or sound like them--but it's a leering portentous style. After the balletic brawling of the teen-age gangs, with bodies flying as in a Western saloon fight, and after the gang-bang of the writer's wife and an orgy in speeded-up motion, you're primed for more action, but you're left stranded in the prison sections, trying to find some humor in tired schoolboy jokes about a Hitlerian guard. The movie retain a little of the slangy Nadsat but none of the fast rhythms of Burgess's prose, and so the dialect seems much more arch than it does in the book Many of the dialogue sequences go on and on, into a stupor of inactivity. Kubrick seems infatuated with the hypnotic possibilities of static setups; at times you feel as if you were trapped in front of the frames of a comic strip for a numbing ten minutes per frame. When Alex's correctional officer visits his home and he and
Alex sit on a bed, the camera sits on the two of them. When Alex comes home from prison, his parents and the lodger who has displaced him are in the living room; Alex appeals to his seated, unloving parents for an inert eternity. Long after we've got the point, the composition is still telling us to appreciate its cleverness. This ponderous technique is hardly leavened by the structural use of classical music to characterize the sequences; each sequence is scored to Purcel (synthesized on a Moog), Rossini, or Beethoven, while Elgar and others are used for brief satiric effects. In the book, the doctor who has devised the conditioning treatment explains why the horror images used in are set to music: "It's a useful emotional heightener." But the whole damned movie is heightened this way; yes, the music is effective, but the effect is self-important.
When I pass a newsstand and see the saintly, bearded, intellectual Kubrick on the cover of Saturday Review, I wonder: Do people notice things like the way Kubrick cuts the rival teen-age gang before Alex and his hoods arrive to fight them, just so we can have the pleasure of watching that gang strip the struggling girl they mean to rape? Alex's voice is on the track announcing his arrival, but Kubrick can't wait for Alex to arrive, because then he couldn't show us as much. That girl is stripped for our benefit; it's the purest exploitation. Yet this film lusts for greatness, and I'm not sure that Kubrick knows how to make simple movies anymore, or that he cares to either, I don't know how to make simple movies anymore, or that he cares to either. I don't know how consciously he has thrown this film to youth; maybe he's more of a showman than he lets on--a lucky showman with opportunism built into the cells of his body. The film can work at a pop-fantasy level for a young audience already prepared to accept Alex's view of the society, ready to believe that that's how it is.
At the movies, we are gradually being conditioned to accept violence as a sensual pleasure. The directors used to say they were showing us its real face and how ugly it was in order to sensitize us to its horrors. You don't have to be very keen to see that they are now in fact desensitizing us. They are saying that everyone is brutal and the heroes must be as brutal as the villains or they turn into fools. There seems to be an assumption that if you're offended by movie brutality, you are somehow playing into the hands of the people who want censorship. But this would deny those of us who don't believe in censorship the use of only counterbalance: the freedom of the press to say that there's anything conceivable damaging in these films--the freedom to analyze their implications. If we don't use the critical freedom we are implicitly saying that no brutality is too much for us--that only squares and people who believe in censorship are concerned with brutality. Actually, those who believe in censorship are primarily concerned with sex, and they generally worry about violence only when it's eroticized. This means that practically no one raises the issue of the possible cumulative effects of movie brutality. Yet surely, when night after night atrocities are served up to us as entertainment, it's worth some anxiety. We become clockwork oranges if we accept all this pop culture without asking what's in it. How can people go on talking about the dazzling brilliance of movies and not notice that the directors are sucking up to the thugs in the audience?

The New Yorker, January 1, 1972 - reprinted in "FOR KEEPS 30 YEARS AT THE MOVIES" by Pauline Kael

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments