My Favorite Movies


  carpybacon's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
One of the best ever!!!!!
2
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
Are you kidding? One of the greatest actors, movies, books,etc., etc., etc. EVER!!!!!!!!
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
6
The Godfather 1972,  R)
7
Citizen Kane 1941,  PG)
8
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Super Awesome!
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
Cary Grant ROCKS!!!!!!!
11
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
12
Interview with the Vampire 1994,  R)
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Jaws 1975,  PG)
Jaws
This was no boating accident!
15
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
16
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
I love it...duh.
17
Office Space 1999,  R)
Office Space
Morning wood apartments.
18
Casablanca 1942,  PG)
19
The Quiet Man 1952,  Unrated)
20
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Should have left it at one.
22
It's a Wonderful Life 1946,  G)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
24
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Memories and originality!!!!!!
25
GoodFellas 1990,  R)
26
Camille Claudel 1988,  R)
27
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
28
Rounders 1998,  R)
Rounders
Ed plays the jerk friend so well.
29
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
After the first scene complete silence in the theatre! i'm tearing up now.
30
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
What? A story line? Freeman never dissapoints.
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
EEEUUUW!!! EEWOKS! UGH!
32
The Exorcist 1973,  R)
33
The Pianist 2002,  R)
34
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic 80's vibe. Will it still be viable later?
35
Caddyshack 1980,  R)
36
Rear Window 1954,  PG)
37
Gandhi 1982,  PG)
38
Alien 1979,  R)
39
Field of Dreams 1989,  PG)
40
The Searchers 1956,  Unrated)
41
Malcolm X 1992,  PG)
42
The Producers 1968,  PG)
43
Seven (Se7en) 1995,  R)
44
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
45
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
46
Bull Durham 1988,  R)
47
Pat and Mike 1952,  Unrated)
48
My Favorite Wife 1940,  Unrated)
49
The Boys from Brazil 1978,  R)
50
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
51
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
52
A Midsummer Night's Dream 1935,  Unrated)
53
Mother India 1957,  G)
54
Grease 1978,  PG)
55
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
56
Moby Dick 1956,  Unrated)
57
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
58
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Beautiful!
59
A Man for All Seasons 1966,  G)
60
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
61
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
62
Powwow Highway 1989,  R)
63
Becket 1964,  PG-13)
64
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
It is so original and awesome! Funny-Funny-Funny!
65
A Shot in the Dark 1964,  PG)
A Shot in the Dark
Two of my favorite comedy scenes are from this film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments