Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  carolynmj19774's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This movie takes my heart and twists it and turns it upside down. Its is SUCH a romantic movie. I bawled on it. I laughed. I loved it.
2
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
I love movies that portray STRONG women. I have loved this movie since the moment I saw it. And I love the messages it teaches. And Stockard Channing ROCKS!
3
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
This was such a good movie and it opened my eyes to foster parents and children. I loved it. And I first noticed Alison Lohman in this movie. SHe is amazing!
4
Hysterical Blindness 2002,  Unrated)
Hysterical Blindness
This movie and the performances of all the actors are amazing. I adore it.
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Mandy Moore did such a good job in this breakout role. I have seen this movie over and over. I know what its like to face death. I know what its like to live in a glass house and be a Pastors daughter!
6
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
One of my favorite movies!
7
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
GREAT MOVIE!
8
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
This movie was so incredibly good. It made me laugh and cry.
9
Enough 2002,  PG-13)
Enough
One of my favorites!
10
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey
This opened my eyes to the world of Africa and how important it is to save its wildlife. And to the brave Dian Fossey (RIP).
11
Monster 2003,  R)
Monster
I cannot say enough good things about Charlize Theron in this movie. She was amazing!
12
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
I LOVE THIS MOVIE SOOOOOOOOO MUCH!

Jenna: Matty.
Matt: Yeah?
Jenna: Arrivederci.
Matt: I'll see you.
Jenna: Matt!
Matt: Yeah?
[she gives him a look]
Matt: Au revoir.
13
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
One of my all time favorites! SO romantic. So sad! And so HEART WRENCHING! AND Renee was awesome!
14
Boys Town 1938,  Unrated)
Boys Town
SO AMAZING! I cry every time!
15
Love Finds Andy Hardy 1938,  Unrated)
Love Finds Andy Hardy
Judy and Mickey are awesome!
16
Fear 1996,  R)
Fear
One of my FAVORITE movies!
17
Circle of Friends 1995,  PG-13)
Circle of Friends
I LOVE and ADORE this movie.
18
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
"Have yourself a Merry Little Christmas" is my favorite Christmas song. I love Judy Garland. And this movie was wonderful.
19
Return to Me 2000,  PG)
Return to Me
I cried so hard on this movie! I LOVE Minnie Driver, Bonnie Hunt, and David Duchovny. And Jim Bulushi was SOOO funny! And all the older men! And it was Italian and Irish - just like me!
20
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
I ADORE THIS MOVIE!
21
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea)
This is one of my FAVORITE MOVIES! SOOO GOOD!
22
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
Anne of Green Gables: The Continuing Story
This was good. It was so nostalgic for me. But it was also sad watching everyone I grew up watching pass on. I loved seeing Megan Follows and Jonathan Crombie together and I was so glad Schuyler Grant was there. It was good. SO touching. I wish they would have made this sooner.
23
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
One of my favorites of all time!
24
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Oh my gosh. This is one of my favorite movies now. This is Ron Howards daughter! She is amazing. And M. Night Shyamalan is my favorite director. This movie is REALLY good.
25
The Village 2004,  PG-13)
The Village
oh my gosh! I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
26
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
One of my favorite movies! I love it.
27
Stealing Beauty 1996,  R)
Stealing Beauty
I LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE this movie! Its so beautiful.
28
Swiss Family Robinson 1960,  G)
29
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
Favorite movie of mine!
30
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
One of my favorite movies since I was a little girl. And I love Maureen O'Hara. She is so beautiful. Love the scenery. Love the music. Love the story. LOVE EVERYTHING about this movie!
31
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
We're off to see the Wizard!
32
Summer Stock 1950,  Unrated)
Summer Stock
This is one of my all time favorite movies! It has Judy Garland who I adore. I just love the story of it all. Its a cute story. And Judy shines as usual.
33
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
I ADORE Hayley Mills! I love this movie. I have been watching it since I was really little!
34
That Darn Cat! 1965,  G)
That Darn Cat!
I grew up watching this movie OVER AND OVER again. I love Hayley Mills.
35
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
One of my favorites!
36
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Baby: Me? I'm scared of everything. I'm scared of what I saw, I'm scared of what I did, of who I am, and most of all I'm scared of walking out of this room and never feeling the rest of my whole life the way I feel when I'm with you.
37
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
This is one of my favorite movies.
38
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE!
39
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
LOVED IT!
40
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
OH! I loved this movie!
41
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
LOVE THIS MOVIE!
42
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
I LOVE THIS MOVIE SO MUCH!
43
Heathers 1988,  R)
Heathers
One of my favorite movies!
44
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
LOVE IT!!!!!!!
45
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
Oh my gosh! I LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE!
46
Valentine 2001,  R)
Valentine
I LOVE THIS MOVIE and I don't know why!
47
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This is one of my FAVORITE movies!
48
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This is such a good movie. Its so twisted and it makes you think. Its SOO amazing. Both stars did SUCH good jobs. Can you imagine in years to come this technology to erase someone?? WOW! i wouldn't do it. NOT EVER.
49
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This is the cutest movie and it is REALLY deep on alot of issues. I LOVED IT so much. I loved it when she danced on stage! IT was so perfect.
50
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
I think I found a new favorite Movie! YEAH!
Current mood: happy
Category: Movies, TV, Celebrities


Well, today I found possibly a new favorite movie. Its called "In Her Shoes." I LOVED it.

I cried so hard on it. Everytime Shirley McClaine is in a movie I bawl. I should just remember to bring kleenex next to me if I am going to watch one of her movies.

This movie touched on sisterhood and how special the bond is. And WOW, it got me. My sisters and I are so close. I have always realized it. Because all three of us talk on the phone every single day. But we really are connected. I love my sisters so much.

I am not really going to go into depth as to why this movie touched me so...its too personal.

It has to deal with death. It has to deal with Grandparents. It has to deal with a certain Grandmother. It has to deal with love and relationships. It has to do with suicide. It has to do with mothers and fathers. It even has to do with fat/skinny. And food. Even Marriage. It has SOOO many levels for me.

It really has nothing to do with SHOES. I am not a shoe girl.

I ADORE this movie!

Go Rent it! Buy It! Watch it! NOW!

Oh! And its nobody's buisness why I cried so hard. And I am telling you I was gripping the couch wailing. Not just sniffing. I was bawling my eyes out. Crying very hard. My chest hurt afterward. This movie got to my soul.

I think every movie touches something in each person. It moves them. And you may not have the same reaction as me. I just really adored this movie. That is all I will say.

OH! And Toni Collette ROCKED as usual. And Cameron Diaz was really good. She didn't do the usual "comedy"...she was really touching! I am starting to like her.

Carrie

PEACE!
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I saw this movie in a tiny theater in Northern Wisconsin and it was SOOOO good. I am totally going back again to watch it. This time in an awesome theater! It was SOOOOOOO good. By far, the best one yet. They are getting so old - Daniel and Emma are 18 I think and Rupert is like 19 or 20! I loved LOVED LOVED this movie! I gotta get these books. I hope the original cast stays through the rest of the movies. It wouldn't be the same without them. GO and see it! OH MY GOSH! SOOOO GOOD! Seriously, GO RIGHT NOW!
52
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
OH MY GOSH! So good. I cried my eyes out! I think I have this movie memorized.
53
Newsies 1992,  PG)
Newsies
THiS has been my favorite movie since like 1993! I saw it in the theaters and they gave us newspapers with the cast info in it. It was so awesome. I shared this expierence with my grandpa. I memorized the songs. Got the tape. And even Aaron Lohr wrote me a few times. He was awesome. This movie is great.
54
The Craft 1996,  R)
The Craft
This is one of my favorite movies. I am addicted to it. I love it!! SOOOO good.
55
Hounddog 2007,  R)
Hounddog
This movie was SOOOOO good. It had me bawling my eyes out. Oh my goodness is Dakota Fanning good! I am going to say one more thing - There is all this controversy around the "rape scene" ...You know what??? It happens to little girls and boys every day. Its about time they show it. And if you want to be horrified by it - you better wake up and realize that this happens every day to young children. That is why we need to be educated by movies sometimes to let us know not to turn a blind eye, Watch for the signs that something is wrong.
56
All About Steve 2009,  PG-13)
All About Steve
Sandra Bullock was so funny! I got to a point in the movie where I started to see myself and I called my brother in law Justin and said - Am I like her??? And I wouldn't care if was. I get obsessed about stuff and I used to about guys. I love how Sandra plays this character. I love her jumpy excited run and I love the boots. I also think that Bradly Cooper is SMOKING hot.
57
A Perfect Getaway 2009,  R)
A Perfect Getaway
You HAVE to see this movie!!!! WOW!!! I can't say anything about it without giving away something....But what a TWISTED movie!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments