My Favorite Movies
| carolsc's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 2 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 3 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 4 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Sleepy Hollow 1999, R)
Tim Burton isn't my favorite just by luck! He has a unique and amazing view displayed in his movies. The scenary and photography is in his own way. It makes you want to experience every moment. And of course, I couldn't be happier about his partnership with Johnny Depp, who is very talented and is capable of being disgusting and attractive at the same time! Sleepy Hollow is definitely one of my favorites! |
|
| 6 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 7 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 8 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 9 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 10 |
American Psycho 2000, R)
I love the dark humour very perfectly displayed in the movie. It's dry, witty, weird (a lot) and a brilliant satire of the 80's crazed yuppies. I can say that it doesn't go too far from what I've been seeing these days, but I confess that I have some what of Bateman in me ;) |
|
| 11 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 12 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 13 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 14 |
In & Out 1997, PG-13) |
|
| 15 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 16 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 17 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 18 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 19 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 20 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 21 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 22 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 23 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 24 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Closer 2004, R) |
|
| 26 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 27 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 28 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 29 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 30 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 31 |
Babe 1995, G) |
|
| 32 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 33 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 34 |
Sin City 2005, R) |
|
| 35 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999, R) |
|
| 36 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 37 |
A Midsummer Night's Dream 1996, PG-13) |
|
| 38 |
Newsies 1992, PG) |
|
| 39 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 40 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 41 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 42 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 43 |
Memento 2000, R) |
|
| 44 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 45 |
Con Air 1997, R) |
|
| 46 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 47 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 48 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 49 |
Stay 2005, R) |
|
| 50 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 51 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 52 |
Girl With a Pearl Earring 2003, PG-13) |
|
| 53 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 54 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 55 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 56 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 57 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 58 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 59 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 60 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 61 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 62 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 63 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 64 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 65 |
Dear Frankie 2004, PG-13) |
|
| 66 |
Dogma 1999, R) |
|
| 67 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 68 |
Must Love Dogs 2005, PG-13) |
|
| 69 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 70 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 71 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 72 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 73 |
Election 1999, R) |
|
| 74 |
Someone Like You 2001, PG-13) |
|
| 75 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 76 |
From Hell 2001, R) |
|
| 77 |
The Astronaut's Wife 1999, R) |
|
| 78 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 79 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 80 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 81 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 82 |
Death to Smoochy 2002, R) |
|
| 83 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 84 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 85 |
Mrs. Winterbourne 1996, PG-13) |
|
| 86 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 87 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 88 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 89 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 90 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 91 |
Bandits 2001, PG-13) |
|
| 92 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 93 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 94 |
Double Jeopardy 1999, R) |






























































































