My Favorite Movies


  caroljean1's Rating My Rating
1
Dark Victory 1939,  Unrated)
2
The Letter 1940,  Unrated)
3
Mr. Skeffington 1944,  Unrated)
4
The Man Who Came to Dinner 1941,  Unrated)
5
The Private Lives of Elizabeth and Essex 1939,  Unrated)
6
The Virgin Queen 1955,  Unrated)
7
The Great Lie 1941,  Unrated)
8
The Old Maid 1939,  Unrated)
9
Now, Voyager 1942,  Unrated)
10
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
next to Now Voyager this is my very favorite Davis film. It has everything - love, hate, ambition, back stabbing and back biting. Terrific!!!
11
Laura 1944,  Unrated)
12
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
13
Leave Her to Heaven 1946,  Unrated)
Leave Her to Heaven
A great movie - Gene Tierney nevef more beautiful. And she plays a 'evil' person indeed - delicious. One of my cheesy favorites!!
14
The Women 1939,  Unrated)
15
Grand Hotel 1932,  Unrated)
16
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
17
Humoresque 1946,  Unrated)
18
Johnny Guitar 1954,  PG)
19
The Best of Everything 1959,  Unrated)
20
Harriet Craig 1950,  Unrated)
21
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
22
Cape Fear 1991,  R)
23
Roman Holiday 1953,  Unrated)
24
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
25
Spellbound 1945,  Unrated)
26
The Boys from Brazil 1978,  R)
27
Twelve O'Clock High 1949,  Unrated)
28
The Big Country 1958,  Unrated)
29
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
30
On the Beach 1959,  Unrated)
31
The Yearling 1946,  G)
32
The Man in the Gray Flannel Suit 1956,  Unrated)
33
The Snows of Kilimanjaro 1952,  G)
34
The Keys of the Kingdom 1944,  Unrated)
35
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments