My Favorite Movies


  carolinesng87's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
What a message this movie brings across...Carpe Diem! Think the plot and the cast were stellar. Need i say more?
2
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
his is the best cartoon by Disney since Lion King. Love Dory to bits. Gotta give Degeneres props for that though the later part of the show Dory got mildly irritating.
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
The animation of this movie, its themes and allusions totally agreed with me. The lion felt so real and the cinematography was astounding. A must watch for sure!
4
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
This romantic comedy's a classic. Everyone should watch it! The script and dialogue was great and so were the actors. A film worth watching :)
5
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
This one's an aquired taste. Some people think its utterly dumb but i think its a classic! two thumbs up for originality and genuine fun :)
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The person who wrote the script for this movie's a genius. There are so many quotes and parts of the movie that are so relevant to us today. Plus, Natalie Portman's a great actress. Definitely one of my favourites!
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I loved this movie! Didnt even matter if the plot wasn't original and that mandy moore's getup was hideous. The songs were haunting and it made me and possibly every other girl cry. Worth the watch. :)
8
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
This is a real good movie to watch with best friends. It can only draw people closer. A nice heartwarming film. thumbs up!
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the most inspirational movies ever! I was immersed in the plot from start to finish. Excellent cast and great acting...a must watch!
10
A Clockwork Orange 1971,  R)
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
12
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
13
Thank You For Smoking 2005,  R)
14
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I liked this movie alright, though my only gouse is that the plot's not original and Reeves has no expression whatsoever. Liked the built-up to the end though :)
15
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
16
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
One of my all time favourites. Its full of good humour and budding romance. Loved the soundtracks for this film too :)
17
Deathtrap 1982,  PG)
18
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
19
Philadelphia 1993,  PG-13)
20
Hitch 2005,  PG-13)
21
Monsters, Inc. 2001,  G)
22
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
23
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
best movie i've watched this year yet.
24
The Green Mile 1999,  R)
25
Big Fish 2004,  PG-13)
26
Blood Diamond 2006,  R)
27
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
28
Zoolander 2001,  PG-13)
29
Idiocracy 2006,  R)
30
Click 2006,  PG-13)
Click
will you still love me in the morning? forever and ever babe. heartfelt and sincere and packed full of laughs. loved this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments