My Favorite Movies
Give list a short description
| carolinasl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Match Point 2005, R) |
|
| 4 |
Atonement 2007, R) |
|
| 5 |
Brick 2006, R) |
|
| 6 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 7 |
The Departed 2006, R)
"The Departed" is Scorsese's most purely enjoyable movie in years. But it's not for the faint of heart. It's rude, bleak, violent and defiantly un-PC. But if you doubt that it's also OK to laugh throughout this rat's nest of paranoia, deceit and bloodshed, keep your eyes on the final frames." (David Ansen) |
|
| 8 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 9 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 11 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 12 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 13 |
The Black Dahlia 2006, R) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Dogville 2003, R) |
|
| 18 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 19 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 21 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 22 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 23 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG) |
|
| 24 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 25 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 26 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 27 |
Closer 2004, R) |
|
| 28 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 29 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Pocahontas 1996, G) |






























