My Favorite Movies


  carolbonarde's Rating My Rating
1
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
This gotta be the most perfect film of all times. Originally made as a mini series, Fanny & Alexander is a 5 hour piece that will make you go through all the sweetness and darkness of childhood; with outstanding performances, specially by the children; and with Bergman's mastery in story-telling, it will be an experience that you will never forget!
2
Wings of Desire 1987,  PG-13)
3
Ran 1985,  R)
4
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
5
Easy Rider 1969,  R)
6
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
The Warriors is one of those great "generation-definers" film; for sure an ode to urban life like a dangerous and thrilling experience, where turfs coexist and collide, the struggle of each day in the concrete jungle - the Western Civilization like westerns know! With an incredibly cool style we're taken on a wild ride, back to Coney Island! An undeniable classic of the coolest degree, The Warriors is still a piece of rare existence and also of rare acknowledgement.
Great pieces in the soundtrack as well, that like the film, carries that ultimate coolness and casualness of the 70's (the Theme from The Warriors by Barry de Vorzon - as the whole original soundtrack - plus songs like "Love Is A Fire" and "Nowhere To Run") with the tale-like feeling of the 80's (like "In the City" by Joe Walsh and specially "Last of an Ancient Breed" by Desmond Child).
7
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
Although I am really anxious to watch Twin Peaks 2nd season, besides rumours that it has strayed from the 1st's greatness, I think this film is not only a great conclusion to the first season, in the matter of Laura Palmer's death (since it shows the last days before her murder); but it is also a great David Lynch film, that although is not as conventionally great as Blue Velvet, it is the piece that got me more intricate with Lynch's work. I really love Special Agent Dale Cooper, I think he is one of those characters that should always be listed at the top of the coolest of movie/tv's lists. Also, the soundtrack by Angelo Badalamenti is probably at the top 10 film soundtracks on my list.
8
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
9
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Blue Velvet is pure psychology, traumas, Freud screaming over and over closely at your ear, brilliance! David Lynch is a very wise guy, he really knows stuff and it is amazing to witness an artist working at the peak of his creativity and intelligence. Blue Velvet is amazing because of its truthful perversity, the acceptance of the dark forces mingling with purity, curiosity, a passion for what's unknown, incomprehensible. All made by a top class filmmaker, with all the qualities of a classic, of endless resonance through out history. Blue Velvet is the beggining and probably the core of what Lynch's work is all about.
10
Death in Venice 1971,  PG)
11
Apocalypse Now 1979,  R)
12
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
13
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
14
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
American Psycho is a brilliant adaptation of the novel of same title by american author Bret Easton Ellis. The fact for which I love the film, and the novel, is because of its cynical content, its irony and its highly critical opinion concerning, in this case, the american society of the 80's; but it is really something that can be extended to every society now. The culture of money, of artificiality: we're still living in it! And Patrick Bateman, brilliantly portrayed by Christian Bale, is a tragic victim of this world. The film is a great adaptation but it gets even greater once you read the books (which is not only "American Psycho", but also "The Rules of Attraction" and "Glamorama" that are connected with Bateman's story; and they are all brilliant and sickening as AP) that contain even more violence and disturbing scenes than the film. Also, all the other performances seem to have been affected with some brilliance, and some scenes are just so classy, so funny and visually Ikeatic that, although all the blood, it's still neat, tidy and clean, like Patrick's own image. But inside...
15
Rumble Fish 1983,  R)
Rumble Fish
The Motorcycle Boy Reigns!
Francis Ford Coppola presents one more collaboration with Susan E. Hinton, author of Rumble Fish and The Outsiders. As a grown up, I like this film best, though when I was younger The Outsiders was one of the films that had more influence on me. Although both films are beautifully made I think Rumble Fish is a more unusual piece than Outsiders and carries a wilder poetic to it, probably because of the great performance by Mickey Rourke, that portrayed The Motorcycle Boy like some melancholic abstraction, mysterious and sensual, a cat-like spirit, that really deserves praise; not to mention Coppola's poetic footages, (you kind of think if Gus Van Sant got some of his inspiration from here) the unbeatable charm of Matt Dillon (Gosh, how i loved him!) and a exceptional story from american writer Susan E Hinton.
16
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
This is my favourite Hitchcock film, despite the odds always be on Psycho or Vertigo. I think Rear Window is the one that will put you on the edge like no other, and what a class Hitchcock aplied in this one! - even though he is always classy - It is like dining in a five star restaurant, one course is better than the other, until you explode with satisfaction! Maybe i have a strong voyeur inclination myself, but isn't Jimmy's observation of everyones life through his window delightful?
17
Amarcord 2009,  R)
18
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Blade Runner - Director's Cut is one of the greatest film's ever made. The story of Phillip K. Dick is good, but Ridley Scott has transformed the film in something different of what the book is and, maybe, means. It is true that Scott, with the fantastic images and dreamy soundtrack, made the film with a poetic resonance that goes way further than the novel. Obviously, when you have Vangelis and good actors that can transmit, in the most profound way, something that in itself is already meaningful and beautiful, things take a new dimension; it really comes to life and becomes eternal. And that's what became of Blade Runner when Ridley Scott, with a fantastic instinct, that unfortunately is not being seen anymore, took off that "cheap-narration" voice over, allowing the viewer to really experience the marvellous performances and the wonderfiul music and images.
19
Les Maudits (The Damned) 1947,  R)
Les Maudits (The Damned)
I fell in love with Helmut Berger as Martin Von Essenbeck, the heir of a powerful steel industry at the time of the Third Reich. I think The Damned, behind Death In Venice, is Visconti's film that had most impact on me. It is immensely serious, like the realists pieces he's done before, but from here he starts to go deeper into the character's perversions and play a bit more with the psychological depth; and specifically in The Damned, that showed a time and place where human soul was completely surrounded by a really obscure Spectre - lots of fields for exploration, in characters created by him and writers that had been evolving with him since Rocco and His Brothers.
20
Dead Ringers 1988,  R)
Dead Ringers
This is one of the best Croneneberg's film and one of the most amazing performances I have ever seen by an actor. Jeremy Irons is fantastic as the two twins, and what a convenient name, the Mantle Brothers. Cronenberg is one of my favourite directors because of films like this and Spider. A visceral psychology that shakes even the sanests' foundations.
21
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
This film is pure genius! What happens when you get one nutter genius (Hunter S. Thompson) with another nutter genius (Terry Gilliam)? The funniest and most rock and roll flick you will find. As a bonus, besides the brilliant story, script, direction, style, etc...you have two superb actors that had never show, until then, how brilliant they really were: Johnny Depp has never been so, let's say, free and comfortable as he is in this part.He's done some good job, but his characters always seemed a bit too acted upon, while as Raoul Duke he seems like a proper impersonation of Thompson. Benicio Del Toro is unrecognisable as the lunatic attorney that assists Gonzo in his "trips", and although i really like his acting I can't think of any other film where I think of him as pure genius.
22
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
23
Drugstore Cowboy 1989,  R)
Drugstore Cowboy
One of the best films i have experienced in the sense of pure drive and excitment ! Sex (but not as much as expected), drugs and rock and roll! And never leave your hats on the bed! Matt Dillon was just perfect to play certain roles back then.And the blessed cameo by Burroughs... Thank you, Gus Van Sant!
24
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!)
Ata-me! is one of the most incredibly sensual and romantic film I have ever seen. Pedro Almodovar is a precious fountain of good film-making and here he has really achieved something that is not only bold, like he knows how to be, but at the same time like he had pointed out something in the universe that is worth ackowledge. A delicious love story that runs through unusual paths, but they all make perfect sense!
25
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) 1995,  R)
26
8 1/2 1963,  Unrated)
27
Lost In Translation 2003,  R)
28
Lolita 1997,  R)
29
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
The brilliance and efficiency of this film is proved in the discomfort it causes. Although Marlon Brando was wonderful, I can't help to have a mix of uncomfortable feelings and vague confusion when I watch it. And though I am moved to watch it again, because of the wonderful soundtrack that calls me or the need to taste once more that untamed savageness defined, maybe by Brando's presence, maybe by Bertolucci's cunning; I do it out of sadism, out of the distortion inherent to human personality.
30
Annie Hall 1977,  PG)
31
The Godfather 1972,  R)
32
The Seventh Seal ,  Unrated)
33
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
34
Stardust Memories 1980,  PG)
35
Manhattan 1979,  R)
36
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
This film is the best romantic comedy ever made. You'll never find one like it. Yet, it's not really a romantic comedy... it's an intense romantic film that, because of the wit, charm, comfortableness and amazing chemestry between the two main characters, make the film one of the easiest, funniest and most delicious experience you will ever have. But be ware that this could also be one of the saddest, beautiful story you'll ever see, that will see you crying through out the film and long after the credits have rolled. To me, never a couple had such an amazing conection as Cary Grant and Deborah Kerr in this film. It is a truly delight to watch them.
37
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
38
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
That's my childhood most beloved film. It's still wonderfully tastefull and delicious today. I Love Gene Wilder!
39
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
40
Chinatown 1974,  R)
41
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
This film, together with Drugstore Cowboy, are amongst my favourites of all times! Van Sant really had a peak of creativity when he did those two! Poetic, tragic, perverse, everything a good drama has to be! Gus Van Sant merging his exquisite script with shakespearian drama, backed up by the actors' beautiful improvisations ,like the scene between River's and Keanu's characters around the bonfire; and a devastating mood of loneliness, of fragile existence.
42
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
43
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) 1969,  PG)
44
East of Eden 1955,  PG)
45
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977,  R)
46
Once Upon a Time in America 1984,  R)
47
If.... 1968,  R)
48
The Outsiders 1983,  PG)
49
Mulholland Drive 2001,  R)
50
Damage 1992,  R)
51
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
The French Lieutenant's Woman
This film is a class for everyone that loves cinema. The script, the cinematography, the direction, the performances, everything is top class!
52
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
53
Fright Night 1985,  R)
54
Fight Club 1999,  R)
55
Scrooged 1988,  PG-13)
56
Tuff Turf 1985,  R)
57
Crash 1996,  NC-17)
58
sex, lies, and videotape 1989,  R)
59
The Matrix 1999,  R)
60
Closer 2004,  R)
61
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
On the contrary of a lot of people think, Conan The Barbarian is a great fantasy film but also a great epic flick. The film is crude and has fantastic battle scenes, Arnold's lack of acting skills and eloquency suited the character perfectly. The other actors are simply wonderful and the script from Oliver Stone was transformed into pure cinema class by John Milius. Even the cg scenes, that obviously didn't have the same technology as today, look very interesting.
62
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout)
this film is completely insane in a wonderful way. one of my favourites with ATA-Me and Bad Education.
63
Total Eclipse 1995,  R)
Total Eclipse
I still haven't read Rimbaud's biography and I know little about his life, even though he is my favourite poet; but I enjoyed the film and I think Leonardo and David Thewlis were wonderfully wicked and sincere in portraying the poets. It was a truly satisfying experience seeing an actor like Leonardo, better known for comercial films, take a risk in a role like this and with such commitment. And he did it brilliantly! I had a lot of fun watching as it also shows a lot of Rimbaud's great writing. A sure delight. Leonardo's best perfomance for sure.
64
Jean De Florette 1986,  PG)
65
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
66
On the Waterfront 1954,  Unrated)
67
Love and Death 1975,  PG)
68
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
69
Pride and Prejudice ,  Unrated)
70
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Classic of a generation! The best film of the 80's!
71
The Lost Boys 1987,  R)
72
Velvet Goldmine 1998,  R)
73
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
74
Lucas 1986,  PG-13)
75
Angel Heart 1987,  R)
Angel Heart
One of the best thrillers ever done, maybe because the seriously dark subject and freaking amazing performances by Rourke and De Niro.
76
A Fish Called Wanda 1988,  R)
77
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
78
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
79
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
What's life without a little fun, huh?
80
Groundhog Day 1993,  PG)
81
Highlander 1986,  R)
82
Brazil 1985,  R)
83
Dial M for Murder 1954,  PG)
84
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
85
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
86
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
87
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
88
The Thing 1982,  R)
89
Lost Highway 1997,  R)
90
Capturing the Friedmans 2002,  R)
91
Grizzly Man 2005,  R)
92
Do the Right Thing 1989,  R)
93
Léon (The Professional) 1994,  R)
94
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
95
Romeo and Juliet 1968,  PG)
96
Let It Ride 1989,  PG-13)
97
The Wages of Fear 1953,  Unrated)
98
Volver 2006,  R)
99
Law of Desire 1986,  NC-17)
100
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
101
Kika 1993,  R)
102
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
103
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
104
Persona 1966,  Unrated)
105
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
106
Matador 1986,  NC-17)
107
Spider 2002,  R)
108
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
109
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This film is where the Bond fever for the younger generation will begin. Daniel Craig is certainly the best Bond after Sean Connery, you can feel the same vibration, the sort of blokeish-working-class vibration that Sean Connery also had it. To me what is so great about Casino Royale, besides the great choice for Bond, is the poker game that is a great part of the film. If the film started and finished in that game, I wouldn't miss anything else, because obviously, as a spy-action flick, sometimes it goes over the top, but obviously it cannot be denied that the action sequences are a great deal of entertainment. But this is definitely a resurrection to Bond's films, taken seriously and less caricatural, because the times of Roger Moore, Thimothy Dalton and Pierce Brosnan just completely took ridiculous over the top. Closer to Casino Royale is the fairly ignored "On Her Majesty's Secret Service". Daniel Craig has the sobriety and physical energy that is closer to George Lazenby than to Sean Connery (on Her Majesty Secret Service is probably the best Bond ever done, if only the actor was more popular, which does not mean that he was bad, Lazenby had a wonderful presence as Bond, quite similar to Craig's approach to the character), and the stories are also quite similar. I even dare say that maybe OHMSS was the precursor to Casino Royale, a more serious, less sensational approach to Bond and all the characters involved.
110
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
111
The Witches of Eastwick 1987,  R)
112
The Fisher King 1991,  R)
113
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
I love this film because it was a big part of my childhood. I was always a big fan of greek mythology growing up and to have Perseu's story on film was something extra magical for me. Even though the special effects may seem precarious, I enjoyed it so much when I was a kid and the Medusa really scared me. I still enjoy it today and for sure this is a film that I will pass on to my kids.
114
Secretary 2002,  R)
115
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
I would give 5 stars if it was only for Sean Connery and Ursula Andress (the best, most beautiful and coolest Bond girl ever) but because of the whole Dr. No's island the film looks a bit outdated. But the story is great and there is no doubt that Sean Connery is the coolest James Bond ever, he is so witty, smart, sexy, and a true assassin, the film is actually quite violent for the 60's. The scene where he is presented to us at the card game table is just terrific, a true classic! Ursula Andress is great in this film because she seems so unpretentious, so sweet, it's a shame later they would do such a horrific homage to her in the shape of a vulgar Halle Berry swinging her ass like a whore, when Ursula was the opposite of vulgarity. What a great couple, Sean and her.
116
From Russia With Love 1963,  PG)
117
Goldfinger 1964,  PG)
118
Thunderball 1965,  PG)
119
Escape from New York 1981,  R)
120
Ordinary People 1980,  R)
121
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
122
The Tenant 1976,  R)
123
Children of Men 2006,  R)
124
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
125
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
126
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
127
Being There 1979,  PG)
128
Ladyhawke 1985,  PG-13)
129
Sophie's Choice 1982,  R)
130
Marnie 1964,  PG)
131
Withnail and I 1987,  R)
132
Belle de jour 2002,  R)
133
That Obscure Object of Desire 1977,  R)
134
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
135
Cat People 1982,  R)
136
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
137
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
138
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
139
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
140
Unforgiven 1992,  R)
141
Two Girls and a Guy 1998,  R)
142
2046 2004,  R)
143
The Russia House 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments