My Favorite Movies
| carolbneves's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 2 |
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003, R) |
|
| 3 |
Closer 2004, R) |
|
| 4 |
Match Point 2005, R) |
|
| 5 |
Eurotrip 2004, R)
Bert: "Wow. I can't believe this German chick wants to come here and hook up with you." |
|
| 6 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 8 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 9 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 10 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 12 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 13 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 14 |
Melinda and Melinda , PG-13) |
|
| 15 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 16 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 17 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 18 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 19 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 20 |
Separate Lies 2005, R) |
|
| 21 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 22 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 23 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 24 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 26 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 27 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 28 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 29 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 30 |
Sin City 2005, R) |
|
| 31 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 32 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 33 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 38 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 39 |
Sissi 1955, Unrated) |
|
| 40 |
Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin 1957, Unrated) |
|
| 41 |
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) 1956, Unrated) |
|
| 42 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 43 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 44 |
Strictly Ballroom 1992, PG) |
|
| 45 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 46 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 47 |
The First Wives Club 1996, PG) |
|
| 48 |
The Shining 1980, R) |
|
| 49 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 50 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 51 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |



















































