My Favorite Movies


  carol14031997's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
funny creatures, music, adventure, fantasy...
2
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
It's amazing; it's like travel through the time, it's like go to the past but in a digital way, really amazing!!!! I loved Speed Racer series and this movie it's more than good enough to recreate that serie... entertaining and funny...
3
Babes in Toyland 1986,  G)
Babes in Toyland
good movie for all family... entertaining and funny...
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Beautifull movie, interesting drama, major fantasy film
5
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
The tragic of real life in a movie... A wonderfull choice to learn about family, hate, love and relationship...
6
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
beautifull
7
Thesis (Tesis) 1996,  R)
Thesis (Tesis)
good movie... fele martinez, eduardo noriega excellent characters... interesting movie about snuff videos...
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
Primer 2003,  PG-13)
10
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
A really amazing movie about perfects worlds without feelings. Remember me Matrix and Minority Report's movies by the visual effects and Pleasantville by the plot... it's very difficult make a right mix between actions scenes, good plot, good script and good actings but that movie is more than good enough in that point: the plot is great combining excitings visual effects in its fights and the Christian Bale's performance is really insuperable!!!! I enjoy this movie in all its runtime...
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
An adventure, comedy and drama film with a light touch of romance... the perfect mix... a nice choice to spend a weekend's night with friends
12
The Super Mario Bros. 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments