My Favorite Movies
Favorite Movies, no particular order.
| carmoreira's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 2 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 3 |
Snatch 2001, R) |
|
| 4 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 5 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 6 |
Superbad 2007, R) |
|
| 7 |
True Romance 1993, R) |
|
| 8 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006, R) |
|
| 9 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 10 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 11 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 12 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 13 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 14 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 15 |
Alien 1979, R) |
|
| 16 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 17 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 18 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 19 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 20 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 21 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 22 |
The Host (Gwoemul) 2006, R) |
|
| 23 |
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998, R) |
|
| 24 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 25 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 26 |
Kick-Ass 2010, R) |


























