My Favorite Movies


  carlrmcelwee's Rating My Rating
1
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
love this film. best action film ever.
2
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
good film from the start. never get tired of seeing this film.
3
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Bourne is a good film but this one isnt isnt as good as the other two. Still a good film though.
4
The Jackal 1997,  R)
The Jackal
good film with bruce willis as the bad guy
5
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
good comedy with eddie murphy
6
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
good film for such a stupid bet of one dollar
7
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
good film with adam sandler as a pretend dad
8
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
you hit that guy he shouldnt have been standing there lol quality
9
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
good film with the angry waterboy lol
10
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
good film with the fight scenes
11
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
not as good as the first but good fight scenes this is too much of a quest than fighting
12
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
love this film of all blade films. excellent film from the start.
13
Blade II 2002,  R)
Blade II
excellent film love this film.
14
Blade 1998,  R)
Blade
wesley is an excellent actor. love the fight scenes and stunts in this film.
15
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
funny film with jackie and chris
16
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
good comedy with jackie and chris. the comedy through this film is still good as the first film.
17
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
best rush hour film funny from start to finish.
18
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
this is a good film. its been updated several times think this is the best one.
19
Stealth Fighter 1999,  R)
Stealth Fighter
good film with ice t as the bad guy
20
Street Fighter 1994,  PG-13)
Street Fighter
love the martial arts in this film
21
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
excellent film. love this action film and great effects of the injurys in this film.
22
Striking Distance 1993,  R)
23
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
good film was told it was crap before i seen it but it is actually a good film
24
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
love this film with Angelina Jolie and Brad Pitt. Thought this film was excellent definitely would watch this again. Excellent story line.
25
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
don't think this is good as the first two but still worth a watch. love the cars and the drifting in this film as well.
26
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
love all the cars and the ten second races. love the black honda civics with the green neon lights.
27
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
excellent film not as good as the first one but still good. good storyline throughout the film.
28
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
like the look into the future and the secret agents. Charlize Theron as well need i say more.
29
Air Force One 1997,  R)
30
Lost in Space 1998,  PG-13)
Lost in Space
good film with Matt LeBlanc .
31
Doom 2005,  R)
32
Kelly's Heroes 1970,  PG)
33
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
34
Crimson Tide 1995,  R)
35
Today You Die 2005,  R)
36
Gremlins 1984,  PG)
37
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
38
The Principal 1987,  R)
39
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
excellent film. love the ending to this film.
40
The One 2001,  PG-13)
41
City Slickers 1991,  PG-13)
42
Money Train 1995,  R)
43
Tango & Cash 1989,  R)
44
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
Tremors 2: Aftershocks
good film like the first one. Shame Kevin Bacon wasnt in this one doesnt have the same effect as the first one.
45
Second in Command 2006,  R)
46
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
47
Where Eagles Dare 1969,  PG)
48
Heartbreakers 2001,  PG-13)
49
The Core 2003,  PG-13)
The Core
excellent film. loved the effects in this film.
50
In the Army Now 1994,  PG)
51
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
good film love this film as well. love the ending with the fire fight in the house.
52
A Perfect World 1993,  PG-13)
53
Heartbreak Ridge 1986,  R)
54
Dracula 2000 2000,  R)
55
Pitch Black 2000,  R)
56
Tears of the Sun 2003,  R)
57
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
good film nice twist
58
The Dead Pool 1988,  R)
59
Sudden Impact 1983,  R)
60
Magnum Force 1973,  R)
61
The Enforcer 1976,  R)
62
Murder at 1600 1997,  R)
63
Rising Sun 1993,  R)
Rising Sun
i love this film 2 best actors starring sde by side.
64
Desperado 1995,  R)
65
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
66
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
67
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
excellent film from start to finish. think ice cube was an excellent actor in this film was better than i thought he would be.
68
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
69
Daylight 1996,  PG-13)
70
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
71
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
Formula 51 (The 51st State)
excellent film from the start till the end.
72
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
excellent movie
73
Crank 2006,  R)
74
Click 2006,  PG-13)
Click
good film with adam sandler
75
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
good film but bit of a chick flick
76
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
good film best one out of all 3
77
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
good film revenge and shotguns
78
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
excellent film
79
Spies Like Us 1985,  PG)
Spies Like Us
good comedy film
80
Hellboy 2004,  PG-13)
81
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
good film about your typica crazy ex girlfirend lol
82
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
loved this film funny as hell
83
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
great gun scene near the end of the film
84
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
loved this film especially with all the zombies
85
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
good war film with exellent effects and fire power
86
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
good war film excellent film relating to the war
87
Windtalkers 2002,  R)
Windtalkers
excellent film with fire power and war effects
88
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
film was good liked the ending of it.
89
Platoon 1986,  R)
Platoon
loved this film from start to finish thought it was great. the double crossing and the botherhood
90
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
good film funniest out of them all.
91
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
good film could have been alot better but still worth a watch.
92
8 Mile 2002,  R)
93
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
3000 Miles to Graceland
2 good actors against each other in this film. excellent film from start to finish.
94
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
good film best out of all three and better stunts and effects.
95
Derailed 2002,  R)
Derailed
liked this film with all the effects and martial arts.
96
Desert Heat (Inferno) 1998,  R)
97
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
vin diesel what more do i have to say excellent film especially with him after revenge for the murder of his wife.
98
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
liked this film from start to finish. thought it was good showing the effects of spider-man's life on peter parker's life. the film could have been a bit better though i thought.
99
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
liked this film the whole revenge for father and best friends. and the evil spider man.
100
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
loved seeing how spider-man starts off and learning everything. excellent film with the original story line.
101
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
funny comedy from start to finish.
102
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
excellent film from start to finish. the cat in this film is funny as hell.
103
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
goos show with matt damon. and whenever they are seperated it is quite funny.
104
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
good show from start to end woud recommend this to anyone.
105
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
good show as always with jack nicholson.
106
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
good comedy show. excellent sequel to meet the parents.
107
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
good show start to finish. this film is actually very entertaining.
108
Aliens 1986,  R)
Aliens
goos show cant decide if this is better or worse than the first one ah who am i kidding there both just as good as one another.
109
Gothika 2003,  R)
Gothika
loved this film from start to finish but it similar to something lies beneath.
110
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
loved this film good from start to finish with paul walker as the main actor and jessica alba in a bikini what more could you want.
111
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
loved this film who wouldnt scooby doo is funny as hell.
112
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
loved this show as well. funy as hell with chaggy and scooby as usual.
113
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
good show from start to finish. love the whole principal through the whole film and the finish of the film.
114
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
i thought i wouldnt like this film but i actually did. to image some people went through this and survived. i would recommend this film to anyone.
115
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
loved this film the fight scenes and the strunts
116
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
loved this film especially where neo stops the bullets and the man looks stunted and says ok you have some skill
117
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
this film wasnt bad liked the second better though. not really enough fight scenes in this one as there is in the other ones.
118
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
good show love all the fight scenes and the effects
119
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
didnt think i would like this heard it wasnt good but i watched it and found it to be a good film with plenty of laughs.
120
Underworld 2003,  R)
Underworld
loved this film the fight between the vampires and werewolves
121
The Dam Busters 1955,  Unrated)
The Dam Busters
excellent film even if it is in black and white. great tribute to the war and the people that were lost at war.
122
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
good film from the start love the ending and the killer birds. not the best of all 3 but still pretty good.
123
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
excellent film think this one is better than the first one.
124
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
excellent film doesnt even have to be said when milla jovovich is the main actress in the film.
125
Three Kings 1999,  R)
Three Kings
good show but basically an updated version of kellys heros.
126
Crash 2005,  R)
Crash
enjoyed this film it opens ur eyes to things that you didnt think were possible. didnt know could be so narrow minded.
127
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
loved this film from start to finish. go on a killing spree just for not allowed to eat in a local diner.
128
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
loved this film from start to finish. love the sound of the arrow and the explosive arrow heads was just quality.
129
Replicant 2001,  R)
Replicant
good film loved the end of the film with the fight scene. What makes you think you can take me? i can read ur mind.
130
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
qualtiy film love the squirrel in this film. especially when he beats up the sloth for bringin him back to life.
131
Footloose 1984,  PG)
Footloose
loved the dance scenes in this film. excllent film love the music in this film.
132
Teen Wolf 1985,  PG)
Teen Wolf
loved this film with the werewolf playing basketball.
133
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
loved this film thinks its better that the first one but not as good as the second one.
134
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
i tthis would have been a chick flick but it is actually quiet a good film. funny as hell.
135
Beethoven 1992,  PG)
Beethoven
excellent film i remember watching this as a kid thought was good then and its still great.
136
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
excelent film would recommend this to anyone. loved the whole mystery thing through the whole film.
137
Blade: House of Chthon 2007,  Unrated)
Blade: House of Chthon
this film is good but shame wesley snipes isnt in it i found that was the only downfall of this film.
138
The Siege 1998,  R)
The Siege
loved this film from start to finish and with two good actors just made it better.
139
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
excellent film unbelievable from start to finish. excellenting acting and just shows how bad the world is and what some people dont open there eyes to.
140
Last Man Standing 1996,  R)
Last Man Standing
excellent mob movie love the story line from start to finish. excellent gun scenes.
141
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
142
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
good film from start to finish with martin lawrence. filled with lots of laughs.
143
Kangaroo Jack 2003,  PG)
Kangaroo Jack
love this film it is funny as hell. Great for every one of the family too watch.
144
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
The Whole Ten Yards
i found this film to be excellent the story line in this is great. another excellent film with matthew perry and bruce willis side by side.
145
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
excellent film loved this film. worth watching would recommend for anyone and everyone to give this film a try. good story line and love the dog in the film too.
146
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
actually a good film but it could have been better. doesnt have the same effect of the first one but still its worth a watch.
147
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
excellent film. story line was great. Excellent acting from Charlize Theron and Bill Paxton.
148
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
excellent film. I thought the other ones were good but oh my god this film is just breathe taking. If you haven't seen this or not interested in this what is wrong with you?
149
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
excellent film without a doubt.
150
Deceived 1991,  PG-13)
Deceived
excellent film. the storyline was good the whole way through.
151
Southern Comfort 1981,  R)
Southern Comfort
excellent film. very intense and worth a watch.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments