My Favorite Movies


  carlosg9's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
3
Gladiator 2000,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
6
Pulp Fiction 1994,  R)
7
American History X 1998,  R)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
The Matrix 1999,  R)
11
Finding Nemo 2003,  G)
12
Shrek 2001,  PG)
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
The Green Mile 1999,  R)
15
Nell 1994,  PG-13)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
17
Back to the Future 1985,  PG)
18
Pretty Woman 1990,  R)
19
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
20
Analyze That 2002,  R)
21
Heat 1995,  R)
22
The Untouchables 1987,  R)
23
Scent of a Woman 1992,  R)
24
Carlito's Way 1993,  R)
25
Sex and the City 2008,  R)
26
Thesis (Tesis) 1996,  R)
27
The Jungle Book 1967,  G)
28
Mystic River 2003,  R)
29
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
30
The Pianist 2002,  R)
31
The English Patient 1996,  R)
32
Van Helsing 2004,  PG-13)
33
Top Secret! 1984,  PG)
34
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
35
The Others 2001,  PG-13)
36
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
37
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
38
The Shawshank Redemption 1994,  R)
39
Caveman 1981,  PG)
40
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
41
Blow 2001,  R)
42
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
43
The Jackal 1997,  R)
44
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
45
American Gangster 2007,  R)
46
Man on Fire 2004,  R)
47
Déjà Vu 2006,  PG-13)
48
The Manchurian Candidate 2004,  R)
49
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
50
Fallen 1998,  R)
51
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
52
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
53
Dead Poets Society 1989,  PG)
54
Night at the Museum 2006,  PG)
55
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
56
Jumanji 1995,  PG)
57
One Hour Photo 2002,  R)
58
Awakenings 1990,  PG-13)
59
Windtalkers 2002,  R)
60
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
61
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
62
The Fugitive 1993,  PG-13)
63
Fracture 2007,  R)
64
The Haunting 1999,  PG-13)
65
Rob Roy 1995,  R)
66
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
67
The Terminal 2004,  PG-13)
68
Road to Perdition 2002,  R)
69
You've Got Mail 1998,  PG)
70
Big 1988,  PG)
71
A League of Their Own 1992,  PG)
72
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
73
Star Trek 2009,  PG-13)
74
The Hunt for Red October 1990,  PG)
75
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
76
Just Cause 1995,  R)
77
Lord of War 2005,  R)
78
The Dark Knight 2008,  PG-13)
79
Seven (Se7en) 1995,  R)
80
Alien 1979,  R)
81
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
82
Notting Hill 1999,  PG-13)
83
Erin Brockovich 2000,  R)
84
The Piano 1993,  R)
85
Thelma & Louise 1991,  R)
86
Little Women 1994,  PG)
87
Swordfish 2001,  R)
88
The Game 1997,  R)
89
Romancing the Stone 1984,  PG)
90
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
91
While You Were Sleeping 1995,  PG)
92
Top Gun 1986,  PG)
93
Interview with the Vampire 1994,  R)
94
Rain Man 1988,  R)
95
Risky Business 1983,  R)
96
The Color of Money 1986,  R)
97
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
98
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
99
Legends of the Fall 1994,  R)
100
The Edge 1997,  R)
101
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
102
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments