Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  carlacaiceo's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
ah sob
2
Devdas 2002,  PG)
Devdas
my favourite bollywood movie
3
The King and I 1956,  G)
The King and I
makes me cry, its a classic
4
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
love it so 80s.
5
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
amazing acting. ah johnny n leo.
6
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
totally cool. classic
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
i will have my vengence in this life or the next
8
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
love it
9
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
oh my gad, couldnt stop the tears
10
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
so hot, so sad
11
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
leo.
12
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
classic
13
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
so cute
14
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
love it
15
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
so sad, oprah and winnie. loves it
16
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
classic
17
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
weepppp
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
love it, fav animation at the mo
19
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
classic
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
toby=hot
21
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
love this book, movie so old, love it
22
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
love love
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
lets get it on man
24
Into the West 1993,  PG)
Into the West
haha, its just so good
25
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
first class entertainment
26
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
ok, my disney movie is... the Lion King.
27
Swimfan 2002,  PG-13)
Swimfan
weird i love it
28
Amistad 1997,  R)
Amistad
sad
29
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
crazy weird
30
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
beautiful
31
Grease 1978,  PG)
Grease
oh the songs
32
...First Do No Harm 1997,  PG-13)
...First Do No Harm
so sad
33
Shrek 2001,  PG)
Shrek
funny,
34
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
funny
35
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
cool, johnny and al
36
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
hot
37
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
sad and a classic
38
Chalte Chalte 2003,  Unrated)
Chalte Chalte
hot
39
Mohabbatein 2000,  PG)
40
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
41
Ali 2001,  R)
42
Angela's Ashes 1999,  R)
43
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
johnny
45
Awakenings 1990,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
47
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
48
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
49
Walk the Line 2005,  PG-13)
50
The Green Mile 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments