My Favorite Movies
| carissarose's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Garden State 2004, R) |
|
| 2 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 3 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
Reality Bites 1994, PG-13) |
|
| 6 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 8 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 9 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 10 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 11 |
Office Space 1999, R) |
|
| 12 |
Bottle Rocket 1996, R) |
|
| 13 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 14 |
I Heart Huckabees 2004, R)
It's a quirky comedy, yes, and I do like a flick that dabbles in philosophy...it's just not what I remembered it to be. A little too earnest, a little too half-assed. I laughed out loud at Mark Wahlberg (highlight of the movie for me) but found that Schwartzman got on my nerves. I suppose I still like it, but upon recently re-watching it, it has to come off of the favorites list. |
|
| 15 |
Mad Hot Ballroom 2005, PG) |
|
| 16 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 17 |
Igby Goes Down 2002, R) |
|
| 18 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 20 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 21 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 22 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 23 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 24 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 25 |
Munich 2005, R) |
|
| 26 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 28 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 29 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 30 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 31 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 32 |
Sideways 2004, R) |
|
| 33 |
Wonder Boys 2000, R) |
|
| 34 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 35 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |



































