My Favorite Movies


  carenparko18's Rating My Rating
1
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
Very Scarey Harrison Ford
2
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Great for its time
3
The Wicker Man 2006,  PG-13)
4
Dial M for Murder 1954,  PG)
5
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Love Jimmie Stewart and Grace Kelly
6
Blue Velvet 1986,  R)
7
Stir of Echoes 1999,  R)
Stir of Echoes
loved kevin bacon in this
8
The Gift 2000,  R)
The Gift
Good job by Cate Blanchet
9
Hidalgo 2004,  PG-13)
10
We Own the Night 2007,  R)
11
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
Abigail Breslin..... makes anyone smile. Ryan Reynolds!!!
12
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
First movie I saw with James McAvoy. Will not be the last.
13
The King and I 1956,  G)
The King and I
Yul Brynner made bald very sexy.
One of my first Deborah Kerr movies.
14
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Debra Messing at her best.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments