My Favorite Movies
| carchaznaud's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 3 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 4 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 5 |
Aliens 1986, R) |
|
| 6 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
TRON 1982, PG) |
|
| 17 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 18 |
Con Air 1997, R) |
|
| 19 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 20 |
Battle Beyond the Stars 1980, PG) |
|
| 21 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 22 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 23 |
One Crazy Summer 1986, PG) |
|
| 24 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 25 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 26 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 27 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 28 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 29 |
Scarface 1983, R) |
|
| 30 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 32 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 33 |
Blade 1998, R) |
|
| 34 |
Blade II 2002, R) |
|
| 35 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 36 |
Logan's Run 1976, PG) |
|
| 37 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 38 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 39 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 40 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 41 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 42 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 43 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 44 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 45 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006, R) |
|
| 46 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 47 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 48 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 49 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 50 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 51 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 52 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 53 |
Sin City 2005, R) |
|
| 54 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 55 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 56 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 57 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 58 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 59 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 60 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 61 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 62 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 63 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 64 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 65 |
Underworld 2003, R) |
|
| 66 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 67 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 68 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 69 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 70 |
Troy 2004, R) |
|
| 71 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 72 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 73 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 74 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 75 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 76 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 77 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 78 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 79 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 80 |
Hard to Kill 1990, R) |
|
| 81 |
Stone Cold 1991, R) |
|
| 82 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 83 |
American History X 1998, R) |
|
| 84 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 85 |
American Pie 1999, R) |
|
| 86 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 87 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 88 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 89 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 90 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 91 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 92 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 93 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 94 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 95 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 96 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 97 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 98 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 99 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 100 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 101 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 102 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 103 |
Alien 1979, R) |
|
| 104 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 105 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 106 |
Alien3 1992, R) |
|
| 107 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 108 |
Pet Sematary Two 1992, R) |
|
| 109 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 110 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 111 |
Maximum Overdrive 1986, R) |
|
| 112 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 113 |
Salem's Lot 1979, PG) |
|
| 114 |
Salem's Lot 2004, PG-13) |
|
| 115 |
Revenge of the Nerds 1984, R) |
|
| 116 |
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987, PG-13) |
|
| 117 |
Eddie Izzard - Glorious 1997, Unrated) |
|
| 118 |
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999, Unrated) |
|
| 119 |
Eddie Izzard: Sexie 2003, Unrated) |
|
| 120 |
Denis Leary: Lock 'N Load 1997, Unrated) |
|
| 121 |
Denis Leary: No Cure for Cancer 1992, Unrated) |
|
| 122 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 123 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 124 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 125 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 126 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 127 |
Back to School 1986, PG-13) |
|
| 128 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 129 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 130 |
The Crow 1994, R) |
|
| 131 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 132 |
Hostel 2006, R) |
|
| 133 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 134 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 135 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 136 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 137 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 138 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 139 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 140 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 141 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 142 |
The Departed 2006, R) |
|
| 143 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 144 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 145 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 146 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 147 |
The Football Factory 2004, R) |
|
| 148 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 149 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 150 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 151 |
Constantine 2005, R) |
|
| 152 |
Clerks 1994, R) |
|
| 153 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 154 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 155 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 156 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 157 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 158 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 159 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 160 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 161 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 162 |
Saw II 2005, R) |
|
| 163 |
Saw III 2006, R) |
|
| 164 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 165 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 166 |
Saw 2004, R) |
|
| 167 |
Saw IV 2007, R) |
|
| 168 |
Highlander 1986, R) |
|
| 169 |
Beowulf 1999, R) |
|
| 170 |
Tango & Cash 1989, R) |
|
| 171 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 172 |
Escape from L.A. 1996, R) |
|
| 173 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 174 |
Soldier 1998, R) |
|
| 175 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 176 |
Used Cars 1980, R) |
|
| 177 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 178 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006, R) |
|
| 179 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 180 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 181 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 182 |
Idle Hands 1999, R) |
|
| 183 |
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005, R) |
|
| 184 |
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999, R) |
|
| 185 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 186 |
The Animal 2001, PG-13) |
|
| 187 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 188 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 189 |
Crank 2006, R) |
|
| 190 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 191 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 192 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 193 |
The Italian Job 1969, PG) |
|
| 194 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 195 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 196 |
Running Scared 2005, R) |
|
| 197 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 198 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 199 |
School for Scoundrels 2006, PG-13) |
|
| 200 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 201 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 202 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 203 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 204 |
Employee of the Month 2006, PG-13) |
|
| 205 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 206 |
Highway 2001, R) |
|
| 207 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 208 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 209 |
The Order (The Sin Eater) 2003, R) |
|
| 210 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 211 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 212 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 213 |
Domino 2005, R) |
|
| 214 |
Turistas (Paradise Lost) 2006, R) |
|
| 215 |
Dark City 1998, R) |
|
| 216 |
Rapid Fire 1992, R) |
|
| 217 |
Showdown in Little Tokyo 1991, R) |
|
| 218 |
Full Eclipse 1993, R) |
|
| 219 |
Appleseed Saga: Ex Machina 2008, PG-13) |
|
| 220 |
Appurushîdo (Appleseed) 2004, R) |
|
| 221 |
30 Days of Night 2007, R) |
|
| 222 |
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008, PG-13) |
|
| 223 |
The Gate 1987, PG-13) |
|
| 224 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 225 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 226 |
I Come in Peace (Dark Angel) 1990, R) |
|
| 227 |
Cobra 1986, R) |
|
| 228 |
The Water Horse: Legend of the Deep 2007, PG) |
|
| 229 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 230 |
Charlie Bartlett 2007, R)
What a great movie. Reminded me of Ferris Bueller. I dont really know why i like it so much, but i do. Great lead role. Robert Downey Jr is good too. Charlie's love interest is cute and their relationship comes across to the viewer as truly genuine. Neatly uses issues about teenage angst too. I think that anyone can relate to any of the characters portrayed in this movie. Highly recommended. |
|
| 231 |
10,000 B.C. 2008, PG-13)
Slightly disappointed with this movie. But not overly. I still rate this highly as this is the type of movie i really enjoy and has a high replay value with me. My disappointment comes from the acting mainly. The story itself was OK but not the best in the world. The effects are outstanding and the vistas are stunning. Great movie for those nights when you dont want to work your grey cells too much. |
|
| 232 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG)
What a delightful movie. I really enjoyed this. I loved the characters. The creatures are portrayed well. Just the right amount of humor. The fantasy element is great too. Recommended to fans of Narnia style fantasy or those who like stories with trolls goblins ogres and faeries. Ideal family viewing although some creatures could scare younger children. |
|
| 233 |
Iron Man 2008, PG-13)
Probably one of the best comic book adaptations so far. Robert Downey Jr does a phenomenal job and i thought that Jeff Bridges character was spot on. Paltrow was sultry and the chemistry between her and Jr was clearly evident. Fantastic effects. All in all a great movie. Id go as far to say that this is the best movie in this genre at the time of writing this. Lets see how Dark Knight and Incredible Hulk does. I could change my mind fairly quickly but that doesnt make me change my mind on how good this movie actually is. Highly recommended to fans of this type of movie. |







































































































































































































































