My Favorite Movies


  carapau's Rating My Rating
1
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
In my opinion, the best horror movie ever. You will experience true terror and fear. Naomi Watts and David Dorfman are brilliant in their perfomances. After have seen it you will not be able to turn your tv on for some time.
2
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Great movie with a passionable love story. Also great performances from Keaunu Reeves and Sandra Bullock (they are a nice screen couple). I truly recommend it...
3
Speed 1994,  R)
Speed
A classic action movie. One of the best of the 90's. It is amusing and fun. It gathers together action, drama, romance and even comedy. In the right amounts. Keeanu Reeves and Sandra Bullock bring beauty and talent to a very exciting movie.
4
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
No words can discribe how good and amazing this movie is. It prooved that can be great movies with a small budget, all what is needed is talent. And in this movie there's plenty of tallent. Great cast and excellent story. Made me cry and that's rare. ATENTION: THE MOVIE IS NOT (ONLY) ABOUT BOXING!!!
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
What amazing movie... just beautiful... and sad. One more prespective movie on the Holocaust and the WWII.
6
Saw 2004,  R)
Saw
The all concept of the movie is brilliant. The feeling of intense horror last troughout the intire movie. The acting by the cast was also pretty good.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
A sweet, lovely and sad story. Great love tale, one of the best I ever seen. I cried a lot in the end.
8
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Not the best horror movie ever but it is for sure one of the top ten. Bruce Willis performance is great only shadowed by his young tallented costar. A good story with a very unexpected end... Just brilliant.
9
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
An epic. That tells almost everything. Great actors, lots of dramatic scenes, plenty violence and blood and with the usual Mel Gibson's emotional touch capable of making even the tuffest guy cry. "they can take your lives, but they will never take your freeedoom!" =)
10
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
Not as good as the first one but the story involving samara's birth and the more detailed visual effects as well as the actors performance (wich is again remarkable) makes it worth. Be prepared to get spooked again.
11
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
It's a good horror movie. Not a masterpice but it fullfils the primary needs of a horror/terror movie fan. The whole cast is very well in their acting, especially Ryan Reynolds.
12
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
I liked the movie but the tv series are way much better.
The fans like me may get a little disapointed but the moive was also thought to an audiance who is not a regular X-Files viewer.
13
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Great sequel but when comparing this one to the others, this one is the poorest but still is an amazing picture. The scene in the highway is just awsome! And the love story between Neo and Trinity is cute.
14
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
The perfect endind for this fine thriology. The battle scenes in Zion are very impressive. The fight Neo vs. Smith is also good. The only sad thing is Trinity death.
15
Underworld 2003,  R)
Underworld
Good vampire movie. Very original.
16
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Good movie. So much more intense and emotional than the first one.
17
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
A classic of the action movies, that stands out because of the exciting action, good performances by the cast and some funny dialogues.
18
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
19
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
20
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Excellent cast, great history and pretty intense drama. I cry everytime I see it.
21
Lethal Weapon 1987,  R)
22
Lethal Weapon 2 1989,  R)
23
Lethal Weapon 3 1992,  R)
24
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
Not quite as good as the previous lethal weapons but still an excellent action movie. The magic really does work between Mel Gibson, Danny Glover and, of course, Joe Pesci.
The story is good, the bad guys are even more mean, but nothing that our crazy police heroes can't deal with.
Overall, a good movie to put an end to this great action franchise.
25
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Just perfect. Everything in the movie is brilliant: the cast, the story, the efects and the music. Better is impossible.
26
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
So much better than the first one. Exciting story, great action and musicc. And the story based on the risk of an deadly virus being released is much more interesting than treason.
27
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
I don't get tired of seing this movie. Good story and brilliant acting performances from Tom and Nicole.
28
The Others 2001,  PG-13)
The Others
A Great movie, with a great actress. Nicole's performance was fantistic and the twist in the end is fantastic!
29
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
My favourite animated movie. The story is sweet and funny, especially Dory.
30
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
This is not a great movie but it has Johnny Depp on it and it was partially filmed in Portugal. Therefore it deserves this rate. XD
31
Spider-Man 2002,  PG-13)
32
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
33
American Pie 1999,  R)
34
American Pie 2 2001,  R)
35
American Beauty 1999,  R)
36
Rocky 1976,  PG)
37
Rocky II 1979,  PG)
38
Rocky III 1982,  PG)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
It's amazing how this adventure movie manages to be so much better than the first. Funnier, more exciting and emotionally deeper. Even if the plot sucked, which it doesn't, still it would be a very entertaining movie, all thanks to Jack Sparrow's character.
40
Rocky IV 1985,  PG)
41
Rocky V 1990,  PG-13)
42
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
The movie is not scary. It has only two creepy scenes: the one where children start their tends, and when they get out there no one there; and the other is the end. Besides that the movie is only about a group of people who get lost in the woods. One anoying thing: the camera's movements give headhaches...
43
Shrek 2001,  PG)
Shrek
This is more than an average animated pictured. Everything about it is perfect: the cast, the characters, the plot and, of course, the computer animation.
44
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Just as good as the first one with a plus: puss in boots, lol.
45
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Great movie. Different aproach to vampires and monsters. Very amusing. Great action. And the roles played by Hugh Jackman and Kate Beckinsale are brilliant. I just didn't like the end. A little sad.
46
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
Great movie. The story is nice and The cast made good performances.
47
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
48
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
49
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
In my opinion this one was better than the first one. More faithful to the tv show. Although in the first movie there were funnier momments this one worth for its whole. The funny momments are less funnier but they occur often. It's light but more constant.
50
White Noise 2005,  PG-13)
White Noise
Good story concept, good acting and some scary moments makes of this movie one of the best and more enovating horror movies of our times.
What is the most scary about the movie is that it is based on actual paranormal events. EVP's really exists, they are documented and is pretty creepy.
51
Ghostbusters 1984,  PG)
52
The Terminator 1984,  R)
53
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
The best terminator from all three.
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
An excellent movie! One of the greatest performances by Tom Hanks. There are no words that can possible discribe the magic of this film.
55
Saving Private Ryan 1998,  R)
56
The Mummy 1999,  PG-13)
57
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
58
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
A classic drama from the 90's. Great story and a top cast with such brilliant actors as Tom Hanks, Denzel Washington and Antonio Banderas. A mark in the History of the 7th art industry of what I cannot miss the opportunity to see everytime it's on the tv.
59
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
60
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
61
The Silence of the Lambs 1991,  R)
62
The Bone Collector 1999,  R)
63
Pretty Woman 1990,  R)
64
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
I loved everything about the movie, especially the quote: "I'm also just a girl standing in front of a boy asking him to lover her." It's lame but beautiful.
65
Days of Thunder 1990,  PG-13)
66
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
A good classic film, especially if seen in Christmas time. Suitable for all the family. Very amusing.
67
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
More of the same thing. Just as funny and cute as the first one but with a different scenerio. Good sequel.
68
Friday the 13th 1980,  R)
69
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
70
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
71
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
72
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
73
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
74
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
I understand that the movie is not brillinat but I liked it anyway. And it is also one of Tom's best performances in its early career.
75
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Great epic movie. Great batle scenes. Good love and friendship story. The last great performance of Tom Cruise (since then all his movies are a little crappy).
76
Daredevil 2003,  PG-13)
77
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A delicious adventure where Johnny Depp's performance as Captain Jack Sparrow obviously stands out.
78
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Sooooooooo funny. Great comedy film. And the cast, well just amazing. Ben Stiller at his best and Robert DeNiro is very well in his role.
79
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
This was also one of those moives you just can't stop laughing. Great comedy. Although I think this one is not as funny as the first one.
80
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
I liked 'cause I'm a fan. It's not a great movie but it's a good movie with excellent music (for those who appreciate hip hop).
81
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
82
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
A good triller where what we see is not what we think. A very well elaborated story with a good cast make this film a very entertainful one.
83
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The moive is good. Good story, good special effects and a great director but the cast could have been better. I like Kate but not Leo, although is was ok. I just think the movie was too long.
84
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
A cool sci-fi and action movie. Humans rules !!!
85
Signs 2002,  PG-13)
Signs
An impressing E.T's evasion movie, very reallistic and dramatic. Also a good story about a man who lost his faith in God.
86
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A good movie but I really can't understand all the fuss about it. There are so my good movies about homosexual relationships out there that aren't so famous and still they are better than this one.
But I must admit, Heath Ledger and Jake Gyllenhaal made a excellent performance and they were very brave when they accept the roles. If this movie would have bad reviews and no acceptance for the general public, their successful careers could have taken a big hit and suffer a lot of damages.
87
The Shining 1980,  R)
The Shining
For its time it may have been a huge hit as a horror movie, but by today standards it doen't work as a horror movie. It works better as an dark comedy. Jack Nicholson is hillarious. The only thing that still works an a horror is the boy - Danny - and the isolated environment.
88
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
This is an excellent movie. One of the best of its kind made in the 90's. Great cast, brilliant performances, an interesting story development and a great finale.
89
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Not as funny as the tv series but still does the trick and Garfield is always cute.
90
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
If you're looking for a good laugh, this is a excellent choise. Hillarious moments and top performances.
91
Birthday Girl 2001,  R)
Birthday Girl
A good movie. Great performances and an interesting story but somehow predictable.
92
Ghost 1990,  PG-13)
93
Hannibal 2001,  R)
94
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
As usuall Mel Gibson has made a very powerful and strong movie.
95
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
96
Cast Away 2000,  PG-13)
97
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
Great comedy! As usuall Ben Stiller and the rest of the brilliant cast give us really hillarious moments. And the chemestry between him and Jennifer Aniston really help to make this movie such a good entertaining piece.
98
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Provocative, intense and freaky. Although the story behind Haley could/should be more intense both characters played a great performance.
99
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
Funny movie. I've seen it so many times and still don't get tired of it. Besides it brings me so great memories from my 8th grade (when I saw it for the first time, in the school theater).
100
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
One of my favourite Tim Burton's movies. Great horror/comedy story. This movie is one of those that will stay in my memory for a long long time.
Johnny Depp's acting is also very good.
101
Starship Troopers 1997,  R)
102
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Simple story but funny as hell. Excellent perfomance from Sandra Bullock.
103
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
A cute and funny romantic story. One of those classics who always like to see, over and over.
104
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
When I first saw its trailer, I didn't believed that I would like as much as I did. First it made me cry of so much laugh, then it made me cry of sadness and the it made me cry of happiness by the cute ending.
105
Tremors 1990,  R)
Tremors
Not the best film ever, neither a great story but it is funny and entertaining. It is indee a worth seeing film, cause even if the story is a little stupid, the action rewards it. A movie that I like to see many times.
106
Hollow Man 2000,  R)
Hollow Man
A good movie. Kevin Bacon is great. I like the way as he gets insane. Great thrilling action.
107
The Haunting 1999,  PG-13)
108
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
Wow! Those japanese really know how to make horror movies. So many scary moments on the last scenes! Good story. Nice ending.
109
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
Ringu (Ring)
Great movie. I've seen the american version first and so I was a little disapointed but not enough to rate it lower than 5 stars. A scary experience that is very well copied to the ring but still I think the american version was able to explore the story behind the tape better.
110
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
Great movie. Very intense fear experience. Only comparable with The Ring. Great cast, american and japanese. The story his very well put together.
Really Good horror movie.
111
Alice (A Espera De Alice) 2005,  Unrated)
Alice (A Espera De Alice)
A very sad portuguese film that was made based on a true story. Great performnce by the cast, especially by Nonu Lopes... A movie above the average of the portuguese movies.
112
Constantine 2005,  R)
Constantine
I like it! It's a similar movie to The Exorcist but much better. That hell was really cool! lol... Besides, it has Keanu Reeves and Rachel Weisz so it had to be a great movie.
113
Titanic 1996,  PG-13)
Titanic
In my opinion this one has a better plot than James Cameron' s Titanic. It just don't have the budget for all those magnificient effects.
114
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
The movie's story for itself alone makes it worth seen. The cast performance is good but Edward Norton is really brilliant. Plus, the main music theme is by a really great portuguese singer: Dulce Pontes.
115
American History X 1998,  R)
American History X
Great movie. Great performance by Edward Norton. A real powerful movie about extreme racism.
116
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
A better movie than I was expecting. It was well made enough to the point of not being ridiculous. The invasion looks real and. Tom Cruise's performance was ok, but who really was brilliant was Dakota Fanning. That little girl rocks!
117
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
I love everything about this movie. It's so hillarious. And Meryl Streep's performance is divine. The rest of the cast does pretty well too, especially Emily Blunt.
118
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
119
The Bodyguard 1992,  R)
120
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Funny little creatures. The good ones are so cute...
121
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
122
Saw III 2006,  R)
Saw III
This one was better than saw II, way much better. Better gore, with more tension and a better plot. I loved the way it connects with the other two. The final twist was anwsome. The only bad thing: to many games inside games that made it a little hard to follow in the end.
123
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Bruce Willis and Samuel L. Jackson made a good performance in this movie that come closer to the first Die Hard movie and, therefore, it's better thant Die Hard 2.
124
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
A liked Rocky and Rocky IV more but this one was also good. Better than Rocky V that's for sure. In overall: a good final round for Rocky Balboa.
125
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
If I could I would rate this one 6 stars! The best from all the three. Great story, great performances, excellent never-ending action and with decent drama/romance and even a litte touch of comedy provided by J. K. Simpsons character.
It took me a long time to get the chance to see this but it was worth the waiting. I don't get it, how come someone simple doesn't love it? Even the lengh of the movie could be an issue but the movie is so intense that you aren't aware of the 2h13min of movie.
126
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I just saw this one recently and I realized that I had seen it once before but I totally had forgotten! I can it be possible? How can one forget such a great movie?!?! Problably because I was only 13-14 back when I first saw it in 1999-2000. I didn't had the necessary maturity to fully understand the movie's complexity and true nature.
Watching it now comes with no surprises. I already knew the twist but yet I enjoyed noticing the many clues that were left behind (they were so many) and everything else - screenplay,plot, directing, acting - just brilliant.
Overall, this is a great movie that should be seen more than once.
127
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
I love this one! Maybe I'm overestimating the movie's quality but it really surprised me, in a good way. I don't usually fall for every kind of romance/drama movies but this one is different because it will make you laugh and cry almost at the same time. Besides, to have experienced and talented actors increases a lot a movie's quality level.
128
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Not bad at all for a horror movie... Plenty of gore and reasonable acting make it worth watching, if you have a stomach for it of course.
129
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Execellent movie. It revolutionized the movie industry. what there is more to say. Great action, great special and visual effects, very interesting story, although it can be a little too odd and confusing at first.
130
The Ugly Truth 2009,  R)
The Ugly Truth
This one is sooooooooo funny =P It gets a little "ugly" and its full of clichés but that is not important because it does its job: making you laugh big time. Besides, the cast performance is superb.
131
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
I ussually don't like much of futuristic sci-fi movies but I liked this one. Great story, god cast, good action. Brilliant end.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments