Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  captstarbuck's Rating My Rating
1
The 13th Warrior 1999,  R)
2
28 Days 2000,  PG-13)
3
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
4
A Family Affair 2001,  Unrated)
5
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
6
Aeon Flux 2005,  PG-13)
7
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
Classic!!
8
Alexander 2004,  R)
9
American Pie 1999,  R)
10
American Pie 2 2001,  R)
11
The Animatrix 2003,  Unrated)
12
Antitrust 2001,  PG-13)
13
Bad Girls 1994,  R)
14
Blade: Trinity 2004,  R)
15
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
16
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
17
Capote 2005,  R)
18
The Cave 2005,  PG-13)
19
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
20
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
21
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
22
Chasing Amy 1997,  R)
23
Cheech and Chong's The Corsican Brothers 1985,  PG)
24
Chicago 2002,  PG-13)
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
26
Cold Mountain 2003,  R)
27
Constantine 2005,  R)
28
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
29
The Craft 1996,  R)
30
Crank 2006,  R)
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
32
Cruel Intentions 1999,  R)
33
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
34
The Dark Crystal 1982,  PG)
35
Darkness Falls 2003,  PG-13)
36
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Book was much much better
37
The Departed 2006,  R)
38
The Descent 2005,  R)
39
Dogma 1999,  R)
40
American Beauty 1999,  R)
41
Domino 2005,  R)
42
Donnie Darko 2001,  R)
43
Double Jeopardy 1999,  R)
44
Elektra 2005,  PG-13)
45
Enemy at the Gates 2001,  R)
46
Eragon 2006,  PG)
47
Eulogy 2004,  R)
48
Evolution 2001,  PG-13)
49
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
50
The Faculty 1998,  R)
51
Fallen 1998,  R)
52
Femme Fatale 2002,  R)
53
The Fifth Element 1997,  PG-13)
54
Fight Club 1999,  R)
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
Finding Neverland 2004,  PG)
57
Flightplan 2005,  PG-13)
58
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
59
Foxfire 1996,  R)
60
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
61
From Hell 2001,  R)
62
G.I. Jane 1997,  R)
63
Gia 1998,  R)
64
Girl, Interrupted 1999,  R)
65
Gladiator 2000,  R)
66
Iron Monkey 1993,  PG-13)
67
The Island 2005,  PG-13)
68
The Italian Job 2003,  PG-13)
69
Jarhead 2005,  R)
70
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
71
Ghosts of Mars 2001,  R)
72
Kalifornia 1993,  R)
73
Keeping Mum 2005,  R)
74
King Arthur 2004,  PG-13)
75
Kingdom of Heaven 2005,  R)
76
Kiss of the Dragon 2001,  R)
77
Kiss The Girls 1997,  R)
78
Ladder 49 2004,  PG-13)
79
Ladyhawke 1985,  PG-13)
80
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
81
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
82
Little Miss Sunshine 2006,  R)
83
Panic Room 2002,  R)
84
The Peacemaker 1997,  R)
85
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
86
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
87
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
88
Platoon 1986,  R)
89
Practical Magic 1998,  PG-13)
90
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
91
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
92
Pulp Fiction 1994,  R)
93
The Ref 1994,  R)
94
The Replacement Killers 1998,  R)
95
The Ring 2002,  PG-13)
96
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
97
Seven (Se7en) 1995,  R)
98
The Secret of NIMH 1982,  G)
99
Serenity 2005,  PG-13)
100
Shark Tale 2004,  PG)
101
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
102
Shrek 2001,  PG)
103
Dixie Chicks: Shut Up and Sing 2006,  R)
104
Signs 2002,  PG-13)
105
The Silence of the Lambs 1991,  R)
106
Silent Hill 2006,  R)
107
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
108
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
109
Snatch 2001,  R)
110
Spider-Man 2002,  PG-13)
111
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
112
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
113
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
114
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
115
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
116
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
117
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
118
Stealth 2005,  PG-13)
119
Stigmata 1999,  R)
120
Stir of Echoes 1999,  R)
121
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
122
Superman Returns 2006,  PG-13)
123
Suspect Zero 2004,  R)
124
Taking Lives 2004,  R)
125
Timeline 2003,  PG-13)
126
Tipping the Velvet 2002,  R)
127
The Transporter 2002,  PG-13)
128
Transporter 2 2005,  PG-13)
129
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
130
Ultraviolet 2006,  PG-13)
131
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
132
Underworld 2003,  R)
133
Underworld: Evolution 2006,  R)
134
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
135
The Usual Suspects 1995,  R)
136
V for Vendetta 2006,  R)
137
Watership Down 1978,  PG)
138
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
139
While You Were Sleeping 1995,  PG)
140
Wild Things 1998,  R)
141
Wrong Turn 2003,  R)
142
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
143
X-Men 2000,  PG-13)
144
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
145
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
146
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) ,  Unrated)
147
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
CLASSIC!!!!! A must see!
148
Go Fish 1994,  R)
149
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
150
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
151
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
152
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
153
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
154
Heathers 1988,  R)
155
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Lost Kingdom 1994,  Unrated)
156
Higher Learning 1995,  R)
157
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
158
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
159
Identity 2003,  R)
160
The Incredibles 2004,  PG)
161
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love 1995,  R)
162
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
163
Imagine Me & You 2005,  R)
164
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
165
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
166
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
167
Legend 1986,  PG)
168
Léon (The Professional) 1994,  R)
169
The Life of David Gale 2003,  R)
170
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
171
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
172
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
173
The Lost Boys 1987,  R)
174
Lost and Delirious 2001,  R)
175
Love Actually 2003,  R)
176
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
177
The Matrix 1999,  R)
178
The Matrix Reloaded 2003,  R)
179
The Mexican 2001,  R)
180
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
181
The Missing 2003,  R)
182
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
183
Man on Fire 2004,  R)
184
The Mummy 1999,  PG-13)
185
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
186
National Treasure 2004,  PG)
187
The Net 1995,  PG-13)
188
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
189
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
190
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
191
Peacemaker 2005,  Unrated)
192
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
193
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
CLASSIC!!!!!!!!!
194
Saved! 2003,  PG-13)
195
Sahara 2005,  PG-13)
196
Blood Diamond 2006,  R)
197
Children of Men 2006,  R)
198
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
199
Match Point 2005,  R)
200
Saving Face 2004,  R)
201
Lucky Number Slevin 2006,  R)
202
Mallrats 1995,  R)
203
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
204
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Awesome movie, everyone should see it at least once!
205
Fuck (F*ck) 2005,  Unrated)
Fuck (F*ck)
a must see
206
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
207
Casino Royale 2006,  PG-13)
208
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
Such an incredible movie, Forest Whitaker deserved his Oscar for this role.
209
Clerks II 2006,  R)
210
Hostage 2005,  R)
211
Bound 1996,  R)
Bound
love it!
212
High Art 1998,  R)
213
Another Gay Movie 2006,  R)
Another Gay Movie
such a funny movie, it will have you in stitches!
214
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
215
Thirteen 2002,  R)
216
Trainspotting 1996,  R)
217
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Awesome movie
218
Saving Grace 2000,  R)
Saving Grace
Grace is lovely!
219
The Messengers 2007,  PG-13)
220
Scoop 2006,  PG-13)
221
The Sentinel 2006,  PG-13)
222
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
223
North Country 2005,  R)
224
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
love this movie!!!
225
Copycat 1995,  R)
226
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
227
Battlestar Galactica 2003,  Unrated)
228
Chance 2002,  Unrated)
229
Requiem for a Dream 2000,  R)
230
Battlestar Galactica: Razor 2007,  Unrated)
231
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
it was good to see them back together again. and Scully still kicks ass!
232
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Best love story I think I have ever seen.
233
Wanted 2008,  R)
Wanted
rather far fetched but so so funny, laughed from start to finish.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments