My Favorite Movies


  1. captainXiero
  2. alice

My favourite films in no specific order

  captainXiero's Rating My Rating
1
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
Not easy to watch but its one of the best films I have ever seen. Gregg Araki's unique direction is amazing as well as all the actors especially Jospeh Gordon-Levitt's performance.
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
The History Boys 2006,  R)
The History Boys
Alan Bennet humour- amazing! I love everything about this film.
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I think this is probably the greatest cult film ever. Edward Norton is and Brad Pitt are both perfection.
5
Slumdog Millionaire 2008,  R)
6
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Gus Van Sants best film. The soundtrack is amazing, as is the acting and everything about this film. It was my favourite film from the age of thirteen. I loved it from the moment I saw it and it never tires.
7
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Funny but with real heart (although I hate that phrase its right for this film) and the reason for my love of Guy Pearce.
8
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
yarp!!!!!!!!!!!!!!
9
Green Street Hooligans 2005,  R)
10
A Life Less Ordinary 1997,  R)
11
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
12
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
best vampire film ever! or joint best anyway.
13
Blue Juice 1995,  R)
14
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
15
Three Kings 1999,  R)
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
17
Serenity 2005,  PG-13)
18
Swordfish 2001,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
21
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Proof that Keanu Reeves can act.
22
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Alan Ball is amazing, True Blood, Six Feet Under and this, one of the greatest films I've ever seen.
23
Trainspotting 1996,  R)
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
25
Little Miss Sunshine 2006,  R)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
Feeling Minnesota 1996,  R)
28
My Own Private Idaho 1991,  R)
29
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
i love this film it's absolutely amazing !
30
Blood Diamond 2006,  R)
31
The Last King of Scotland 2006,  R)
32
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
33
The Whole Nine Yards 2000,  R)
34
The Fifth Element 1997,  PG-13)
35
Lucky Number Slevin 2006,  R)
36
Atonement 2007,  R)
37
Constantine 2005,  R)
38
Dogma 1999,  R)
39
The Departed 2006,  R)
40
East Is East 1998,  R)
41
Gladiator 2000,  R)
42
Thirteen 2002,  R)
43
High Fidelity 2000,  R)
44
The Matrix 1999,  R)
45
The Shawshank Redemption 1994,  R)
46
Son of Rambow 2007,  PG-13)
47
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
48
Brokeback Mountain 2005,  R)
49
The Beach 2000,  R)
50
Maurice 1987,  R)
51
Nowhere 1997,  R)
52
Let the Right One In 2008,  R)
53
Shelter 2007,  R)
54
Gia 1998,  R)
55
The Last Enemy 2008,  Unrated)
The Last Enemy
Intriuging and an interesting love story at the heart. Benedict Cumberbatch is amazing, such a good cast and plot. A realistic view of our future.
56
An Education 2009,  PG-13)
An Education
When I read the review of this in Empire I wasn't sure what it was gonna be like but it ended up being amazing.
57
The Crying Game 1992,  R)
58
Moon 2009,  R)
59
Wuthering Heights 2009,  Unrated)
Wuthering Heights
I just bought this on DVD, I just love this kind of love story; twisted and passionate. Tom Hardy is amazing!
60
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
61
Fish Tank 2009,  Unrated)
Fish Tank
I just saw this for the second time and it was just as incredible as the first time.
62
The Darjeeling Limited 2007,  R)
63
Eastern Promises 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments