Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  captainsoso's Rating My Rating
1
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
It's not an obvious movie , a very amazing trip , a great puzzle, a rare pearl in this Hollywood industry broken down . JUST OPEN YOUR EYES AND YOUR SOUL .
2
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
A magnificent blockbuster movie , a great team directed by the new Sergio leone Edward Zwick , with this movie ed zwick and co (tom cruise -Paula Wagner and john Logan) sign a masterpiece of great adventure movies with profound messages and a brilliant masked auto critic of the modern society .
3
Fight Club 1999,  R)
4
Heat 1995,  R)
5
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
It's one of the most prodigious cinematic work in history of the American film noir . Brian De Palma sign an intense picture endowed with a visual perfection incomparable with Al Pacino and Sean Penn for relating this amazing pessimistic and romantic story.
6
Eyes Wide Shut 1999,  R)
7
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Why this mission impossible is so amazing?
Well , you have the virtuoso John woo , the amazing soundtrack very rock n roll made by Hans Zimmer and the eclectic multitalented superstar tom cruise .

Never in history of the seventh art you have so cult and visceral actions scenes reunited in one film and done by one man Tom Cruise . If you have seen the dvd you will know that the scene of rock climbing (and all the amazing action scenes ) is made by tom without any safety device .

The very simple rediculous and no original plot made by Robert Towne leave to John woo express his unlimited talent of filming . The master woo and his team reinvent the action cinema .
8
Collateral 2004,  R)
Collateral
In this night trip , we have a magic collaboration of 2 legends of Hollywood's seventh art , Micheal Mann and the eclectic tom cruise , A master of urban thriller and also a great photographer , and the other in my opinion the best actor of his generation .

It's an underestimated movie because of the status of tom cruise ( religion ), wherever this movie calls our souls because the personage of Vincent is what we are in real life ,inhuman stressed by this suffocating cage who think just for work and material success.

The personage of max is brilliantly interpreted by the unpredictable Jamie Foxx , who sign a first-class interpretation of a consumer that didn't react in this superficial world who learn during this night trip about life through the dark experience of tom and became in final a real man,orchestrated by Micheal Mann, a master of filming and the art of photography , one thing open your eyes .
9
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
An excellent spy movie served by two leaders of cinema , the master Robert Redford and his apprentice brad Pitt (like the plot) directed by an excellent Tony Scott .
10
Babel 2006,  R)
11
21 Grams 2003,  R)
12
American History X 1998,  R)
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
15
Alfie 2004,  R)
16
Magnolia 1999,  R)
17
Born on the Fourth of July 1989,  R)
18
Legends of the Fall 1994,  R)
19
Scarface 1983,  R)
20
Interview with the Vampire 1994,  R)
21
25th Hour 2002,  R)
22
Blow 2001,  R)
23
War of the Worlds 2005,  PG-13)
24
The Devil's Advocate 1997,  R)
25
The Godfather 1972,  R)
26
The Fugitive 1993,  PG-13)
27
Face/Off 1997,  R)
28
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
29
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
30
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
31
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
32
Jackie Brown 1997,  R)
33
Reservoir Dogs 1992,  R)
34
Pulp Fiction 1994,  R)
35
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
37
Mystic River 2003,  R)
38
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
39
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
40
Unforgiven 1992,  R)
41
Arizona Dream 1993,  R)
42
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
43
Donnie Brasco 1997,  R)
44
Chocolat 2000,  PG-13)
45
Cold Mountain 2003,  R)
46
A Clockwork Orange 1971,  R)
47
The Shining 1980,  R)
48
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
49
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
50
Primal Fear 1996,  R)
51
Braveheart 1995,  R)
52
Payback 1999,  R)
53
The Patriot 2000,  R)
54
Mad Max 1979,  R)
55
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
56
Taps 1981,  PG)
57
Top Gun 1986,  PG)
58
The Color of Money 1986,  R)
59
The Firm 1993,  R)
60
Minority Report 2002,  PG-13)
61
Mission Impossible 1996,  PG-13)
62
The Outsiders 1983,  PG)
63
A Few Good Men 1992,  R)
64
Instinct 1999,  R)
65
Broken Arrow 1996,  R)
66
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
67
The Hours 2002,  PG-13)
68
The Last King of Scotland 2006,  R)
69
Schindler's List 1993,  R)
70
Apocalypse Now 1979,  R)
71
Leaving Las Vegas 1995,  R)
72
The Usual Suspects 1995,  R)
73
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
74
The Untouchables 1987,  R)
75
Wonderland 2003,  R)
76
Almost Famous 2000,  R)
77
Jerry Maguire 1996,  R)
78
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
Visceral ....
79
The Great Escape 1963,  Unrated)
80
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
81
The Magnificent Seven 1960,  R)
82
The Thomas Crown Affair 1968,  R)
83
The Towering Inferno 1974,  PG)
84
Miami Vice 2006,  R)
85
Training Day 2001,  R)
86
Without Limits 1998,  PG-13)
87
Risky Business 1983,  R)
88
Léon (The Professional) 1994,  R)
89
Blade Runner 1982,  R)
90
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
91
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
92
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
93
The Departed 2006,  R)
94
Gangs of New York 2002,  R)
95
Casino 1995,  R)
96
Taxi Driver 1976,  R)
97
Raging Bull 1980,  R)
98
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
The best James Bond ever . The most entertaining action movie in the last two years.
99
Alien 1979,  R)
100
Sphere 1998,  PG-13)
101
Little Big Man 1970,  PG)
102
Thelma & Louise 1991,  R)
103
Seraphim Falls 2006,  R)
104
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
105
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
106
Back to the Future 1985,  PG)
107
Back to the Future Part II 1989,  PG)
108
Back to the Future Part III 1990,  PG)
109
Forrest Gump 1994,  PG-13)
110
Saving Private Ryan 1998,  R)
111
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
112
Cast Away 2000,  PG-13)
113
In the Name of the Father 1993,  R)
114
Monster 2003,  R)
115
Empire of the Sun 1987,  PG)
116
Far and Away 1992,  PG-13)
117
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
118
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
119
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
120
Crash 2005,  R)
121
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
122
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
123
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
124
Oldboy 2004,  R)
125
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
126
Blood Diamond 2006,  R)
127
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
128
Gandhi 1982,  PG)
129
Hustle & Flow 2004,  R)
130
Glory 1989,  R)
131
Little Buddha 1994,  PG)
132
Ray 2004,  PG-13)
133
Jarhead 2005,  R)
134
Enter the Dragon 1973,  R)
135
300 2007,  R)
136
The French Connection 1971,  R)
137
Sin City 2005,  R)
138
Big Fish 2004,  PG-13)
139
Patch Adams 1998,  PG-13)
140
Bloody Sunday 2002,  R)
141
Kalifornia 1993,  R)
142
Natural Born Killers 1994,  R)
143
The Devil's Own 1997,  R)
144
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
145
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
146
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
147
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
148
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
149
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
150
Out of Africa 1985,  PG)
151
Brubaker 1980,  R)
152
Zodiac 2007,  R)
153
Lord of War 2005,  R)
154
Any Given Sunday 1999,  R)
155
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
156
Sleepers 1996,  R)
157
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
158
Men in Black 1997,  PG-13)
159
Malcolm X 1992,  PG)
160
The Abyss 1989,  PG-13)
161
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) 2006,  Unrated)
162
Brice de Nice 2005,  Unrated)
163
La Haine (Hate) 1995,  R)
164
Five Fingers 2006,  R)
165
The Indian Runner 1991,  R)
166
Goldfinger 1964,  PG)
167
American Beauty 1999,  R)
168
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
169
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
170
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
171
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
172
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
A masterpiece , great art . NO COMMENT JUST WATCH .
173
Escape from New York 1981,  R)
174
Dark Blue 2003,  R)
175
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
176
Platoon 1986,  R)
177
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
178
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
179
Zoolander 2001,  PG-13)
180
Rain Man 1988,  R)
181
The Last of the Mohicans 1992,  R)
182
God Grew Tired Of Us 2006,  PG)
183
Finding Neverland 2004,  PG)
184
Evita 1996,  PG)
185
Narc 2002,  R)
186
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
Powerful .... Admirable . Oscars PLEASE
187
A History of Violence 2005,  R)
188
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
189
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
190
3:10 to Yuma 2007,  R)
191
The Elephant Man 1980,  PG)
192
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
193
A Mighty Heart 2007,  R)
194
Ali 2001,  R)
195
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
196
Enemy at the Gates 2001,  R)
197
The Bear 1988,  PG)
198
The Manchurian Candidate 2004,  R)
199
The Godfather, Part III 1990,  R)
200
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Wow Man , a lesson of perfectionism from a huge Dream team .... Respect
201
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972,  PG)
202
Crime Novel (Romanzo criminale) 2005,  Unrated)
203
Pan's Labyrinth 2006,  R)
204
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
205
Lions for Lambs 2007,  R)
Lions for Lambs
An intelligent picture . Mister Robert Redford , you are the best ....
206
The Italian Job 2003,  PG-13)
207
Ali Zaoua, prince de la rue (Ali Zoua: Prince of the Streets) 2000,  Unrated)
208
The Boondock Saints 2000,  R)
209
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
210
The Machinist 2003,  R)
211
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
212
Papillon 1973,  PG)
213
Tootsie 1982,  PG)
214
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
215
Quiz Show 1994,  PG-13)
216
Downhill Racer 1969,  PG)
217
The Insider 1999,  R)
218
L.A. Confidential 1997,  R)
219
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
220
Stanley Kubrick: A Life in Pictures 2001,  Unrated)
221
Full Metal Jacket 1987,  R)
222
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
223
WWW: What a Wonderful World 2006,  Unrated)
224
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
225
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
226
Serpico 1973,  R)
227
Dobermann 1997,  R)
228
GoodFellas 1990,  R)
229
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Amazing picture thanks Ridley and co
230
I Am Legend 2007,  PG-13)
231
Amores Perros 2000,  R)
232
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
An astonishing Johnny Depp ... It was his show .
233
Jurassic Park 1993,  PG-13)
234
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
An U.F.O WOW
235
The Jacket 2005,  R)
236
The Kid 1921,  Unrated)
237
The Great Dictator 1940,  G)
238
Modern Times 1936,  G)
239
Sleepy Hollow 1999,  R)
240
Aliens 1986,  R)
241
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
242
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
A sort of Minority Report ( good plot which has many similarities with the Jacket ) with a good but no surprising Denzel Washington ( I think that Denzel plays always this type of roles in his last movies ) with a too simple direction (except for the video conference's scenes) from Tony scott . I preferred as usual more audacious choices from this action's master .
243
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
244
Good Will Hunting 1997,  R)
245
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
246
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
247
Batman Returns 1992,  PG-13)
248
Little Miss Sunshine 2006,  R)
249
Flags of Our Fathers 2006,  R)
250
Sideways 2004,  R)
251
Pusher 1997,  Unrated)
252
Cloverfield 2008,  PG-13)
253
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
254
There Will Be Blood 2007,  R)
255
Clean 2004,  R)
256
Boogie Nights 1997,  R)
257
The Big Lebowski 1998,  R)
258
Sun taam (Mad Detective) ,  Unrated)
259
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
260
Takeshis' 2005,  Unrated)
261
The New World 2005,  PG-13)
262
El Topo 1971,  Unrated)
263
Stalker 1979,  Unrated)
264
Control 2007,  R)
265
Once 2007,  R)
266
Once Upon a Time in America 1984,  R)
267
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
268
I'm Not There 2007,  R)
269
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Psychedelic man WOOOOOOW
270
Snatch 2001,  R)
271
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
272
Dogtown and Z-Boys 2001,  PG-13)
273
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) ,  Unrated)
274
The Shawshank Redemption 1994,  R)
275
Bird 1988,  R)
276
Mulholland Drive 2001,  R)
277
Hell 2006,  Unrated)
278
Le Mans 1971,  G)
Le Mans
The best Documentary about Le Mans even if it's a non spoken fiction (37 min without a dialogue ) Thanks Brother Mc Queen
279
Jules and Jim 1962,  Unrated)
280
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
281
Gone Baby Gone 2007,  R)
282
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
283
City Lights 1931,  G)
284
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
285
The Deer Hunter 1978,  R)
286
Pale Rider 1985,  R)
287
Desperado 1995,  R)
288
The Gold Rush 1925,  Unrated)
289
Game of Death 1978,  R)
290
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
291
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
292
Hang 'em High 1968,  PG-13)
293
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
294
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
295
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
Colorful with its constrasts and hypnotism ....simply life
296
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
297
No Country for Old Men 2007,  R)
298
99 francs 2007,  Unrated)
299
U.S. Marshals 1998,  R)
300
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Beautifully directed ....
301
Into the Wild 2007,  R)
302
Brazil 1985,  R)
303
The English Patient 1996,  R)
304
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
305
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
306
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
307
Planet of the Apes 1968,  G)
308
In Bruges 2008,  R)
309
Pusher II: With Blood on My Hands 2004,  Unrated)
310
Chacun son cinéma (To Each His Cinema) 2007,  Unrated)
311
Volver 2006,  R)
312
Syriana 2005,  R)
313
Munich 2005,  R)
314
Paradise Now 2005,  PG-13)
315
Traffic 2000,  R)
316
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
317
Rivers and Tides, (Fluß der Zeit) 2003,  Unrated)
Rivers and Tides, (Fluß der Zeit)
A journey of initiation into the source of creation , the nature which has for sculptor Mr Andy Goldsworthy ... to meditate
318
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
319
The Dark Knight 2008,  PG-13)
320
WALL-E 2008,  G)
321
Sunshine 2007,  R)
322
Paranoid Park 2007,  R)
323
The Fisher King 1991,  R)
324
redacted 2007,  R)
325
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
326
The Outsiders: The Complete Novel (Extended Edition) 2005,  Unrated)
327
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
328
Lolita 1962,  Unrated)
329
Spartacus 1960,  PG-13)
330
Read My Lips (Sur mes lèvres) 2002,  R)
331
Elephant 2003,  R)
332
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
It's not a perfect picture , but has a pearl called Ben Wishaw .
333
2046 2004,  R)
2046
there is some truth in this indescribable film . Bravooo
334
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
Who says being a musician is not a work ... it envades you as a man and can destroy you
335
Easy Rider 1969,  R)
336
The Thin Red Line 1998,  R)
337
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
A very classical thriller , very similar in some framings to Sidney Pollack's blockbuster "the firm " , however we see George Clooney in a state of grace.... What else you want??
338
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
339
Stay 2005,  R)
Stay
A magnificent surprise , a great puzzle .... Humanity Stay...
340
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
341
Body of Lies 2008,  R)
342
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
343
Buffalo '66 2000,  R)
344
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
345
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
346
Burn After Reading 2008,  R)
347
Julia 2008,  R)
348
Mesrine: Killer Instinct (L'instinct de mort) 2007,  R)
349
Lucky Number Slevin 2006,  R)
350
The Visitor 2008,  PG-13)
351
Hunger 2008,  R)
Hunger
The new Stanley Kubrick is Steve Mc Queen... One of the most powerful and destabilizing pictures that I have ever seen !!!!!!! Remember the scene of 20 min .... Magnificent shots!!!!!!!!!!!
352
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
Wake up Humans !!!!!!!!!!!! It's time for a love revolution
353
Mesrine: Public Enemy #1 (L'ennemi public n1) 2010,  R)
354
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Some scenes are unclear because of the limited budget due to the non participation of Brad Pitt, however it's amazingly audacious... I discovered the talent of Hugh Jackman !!!!
355
Bukowski: Born into This 2002,  R)
Bukowski: Born into This
This documentary will never transpose this refined bestiality of his poems and his different works but it is a great realization that
shows to young generations this man called Bukowski
356
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
Hilarious and corrosive at the same time, unfortuantely it's our world..........
357
Pusher III: I Am The Angel of Death 2005,  Unrated)
358
Across the Universe 2007,  PG-13)
359
The Queen 2006,  PG-13)
360
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
361
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
One of the few masterpieces that knows how to talk about human condition.
362
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
363
Layer Cake 2004,  R)
364
Paris ,  R)
365
From Russia With Love 1963,  PG)
366
Garden State 2004,  R)
367
Speed Racer 2008,  PG)
368
Days of Heaven 1978,  PG)
369
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
370
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
It's simple and direct.... Thank You Mr Clint Eastwood
371
Thank You For Smoking 2005,  R)
372
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
373
Defiance 2008,  R)
374
RocknRolla 2008,  R)
375
A Bronx Tale 1993,  R)
376
Cop Land 1997,  R)
377
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana)
It's a contemporary and psychedelic fable
378
Waking Life 2001,  R)
379
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
380
Valkyrie 2008,  PG-13)
381
Riding Giants 2004,  PG-13)
382
Children of Men 2006,  R)
383
Wolf Creek 2004,  R)
384
Waltz with Bashir 2008,  R)
385
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
386
The Kite Runner 2007,  PG-13)
387
Man on Fire 2004,  R)
388
The Mission 1986,  PG)
389
Angel Heart 1987,  R)
390
The Good, the Bad, and the Weird 2008,  R)
391
U2: PopMart Live from Mexico City 1997,  PG)
392
JFK 1992,  R)
393
Dark City 1998,  R)
394
Lost In Translation 2003,  R)
395
Ed Wood 1994,  R)
396
Making Headlines 2006,  Unrated)
397
Happily Ever After (Ils se Marierent et Eurent Beaucoup d'Enfants) 2004,  Unrated)
398
Les Patriotes (The Patriots) 1994,  Unrated)
399
Dirty Harry 1971,  R)
400
Chinatown 1974,  R)
401
Il Divo 2008,  Unrated)
402
Midnight Express 1978,  R)
403
Prisoner of the Mountains (Kavkazskiy Plennik) 1996,  R)
404
Batman: Dead End 2003,  Unrated)
405
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
406
OSS 117: Rio ne répond plus (Lost in Rio) 2009,  Unrated)
407
Clerks 1994,  R)
408
Le Cercle Rouge 1970,  R)
409
The Painted Veil 2006,  PG-13)
410
Closer 2004,  R)
411
Entre les Murs (The Class) 2008,  PG-13)
Entre les Murs (The Class)
It's a brilliant social docu-fiction about this unknown microcosm that is high school. I have just to say "Bravo!"
412
The Reader 2008,  R)
The Reader
Despite the academic interpretation of this amazing story, Kate winslet is incredible.
413
The Animatrix 2003,  Unrated)
414
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
The great author, Mr Michael Mann sign a very audacious and stylistic picture with a heavy and simple but well written story, energized by the great performances of the actors. A summer's bead!!!!
415
Bronson 2008,  R)
Bronson
A great return of Nicolas Wending Refn with this pseudo- Full Metal Jacket great picture.
416
Irreversible 2002,  Unrated)
417
Cidade dos Homens (City of Men) 2007,  R)
Cidade dos Homens (City of Men)
A great but a disappointing sequel
418
Arrivederci Amore, Ciao (The Goodbye Kiss) 2006,  Unrated)
419
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
420
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
Pirate Radio (The Boat That Rocked)
It's definitely the comedy of the year, with it's excellent cast,dialogues and OST.
421
District 9 2009,  R)
District 9
A very original and refreshing sci-fi picture, with its sociological themes. Neil Blomkamp, you are already one of the greatest directors of your generation.
422
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
Guillermo Del Toro is one of these rare directors who know to mix genres with an incredible coherence. In fact, Espinazo del Diablo is not only a horror film because it treats themes that are recurrent in Guillermo Del Toro's future works like General Franco's period and childhood.
423
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Undeniably, this picture gives to Bruce Willis the best performance of his disappointing career, but it also the best film analysis of the myth of Superman.
424
The Prestige 2006,  PG-13)
425
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
We will remember for a long time the huge performance of Sam Rockwell
426
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) 2004,  Unrated)
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore)
Awesome picture about the cruelty and the isolation of a human being.
427
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
Extraodinary intense ! It definitely blows my rage and adrenaline.
428
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
429
Dog Day Afternoon 1975,  R)
430
Intermission 2003,  R)
431
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Peter weir has directed a funny and successful picture about this invading and versatil mass media.
432
A Prophet (Un prophete) 2009,  R)
A Prophet (Un prophete)
An exceptional Jacque Audiard's work about the barbarism and the manipulation of the human spirit, played by a stunning Tahar Rahim,who succeeded his journey of initiation in the field of cinema.
433
Chugyeogja (The Chaser) 2008,  Unrated)
Chugyeogja (The Chaser)
Graphically and emotionnaly visceral and violent!!!
434
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
A well done entertainement!!
435
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) 2006,  Unrated)
436
Election (Hak se wui) 2005,  Unrated)
437
Johnny Mad Dog 2008,  Unrated)
Johnny Mad Dog
A simplistic and excellent docu-fiction with outstanding performances.
438
Sanguepazzo (Wild Blood) 2008,  Unrated)
439
Dead Man Walking 1995,  R)
440
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
A genuisly and funny gangster movie!
441
Starship Troopers 1997,  R)
442
The Proposition 2005,  R)
The Proposition
A crepuscular and fascinating western picture that revises the myth of western and also our deep humanity.
443
Lost in La Mancha 2002,  R)
444
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Despite an hypothetic ending , this is a great film !! THATS A BINGOOOOOOO!!!
445
Monster's Ball 2001,  R)
446
The Salton Sea 2002,  R)
447
Misery 1990,  R)
448
Klute 1971,  R)
Klute
Extremely well done acting!!
449
Match Point 2005,  R)
Match Point
Brutal and sensual, just perfect!!
450
Dumbo 1941,  G)
451
Star Wars ,  PG)
452
Battle Royale ,  Unrated)
453
Birthday Girl 2001,  R)
454
It Might Get Loud 2009,  PG)
It Might Get Loud
A series of magic moments with these 3 giants of Music!
455
The Limits of Control 2009,  R)
The Limits of Control
A very zen trip that might be boring ! A rare pearl !
456
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
More than simple scenes of zombie's extermination ,it's a real questioning about our social relationships and identity... weird!!!
457
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
Russian Dolls (Les Poupées Russes)
A descent and more dramatic sequel that has lost some of its "new vague" elements but gained in personality . Eventually,Some of the fans of " Auberge espagnole" can be irritated.
458
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Avatar is the most visually impressing film of the last ten years, but its very infantile scenario and cliche characters prevent it to be the best sci film ever created !
459
2 Days in Paris 2007,  R)
2 Days in Paris
A great comedy that demystifies Paris , deals with cultural differences and the difficulty of having stable relationships, even if we live in the icon of romance. Like the french say: l'amour ça tue !
460
The Thing 1982,  R)
The Thing
Undeniably, John Carpenter proved with this new readaptation of " Who's go there" that he is a great but underestimated director. In fact, this horrific picture has well aged with a very well done bestiary and shots that create a suffocating and cold, but appropriate atmosphere. Just Authentic and Cult!!
461
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
462
Blow-Up 1966,  Unrated)
Blow-Up
The great Michelangelo Antonioni signs a monument of stylish frames. The illusions of the photographer created by the suddenly intrusion of Vanessa Redgrave, the Devil's pie, are a great example of the symbolism that contemporary cinema represents and expresses.
463
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
An "A+" for the surreal and genius David Bowie that plays with panache and Luminiscence an old vampire in this very stylish " Pre- Matrix" picture directed by the very Rock N Roll artist Tony Scott . However, it unfortunatey lacks a more elaborated scenario. Only For David Bowie's Fans!
464
The Constant Gardener 2005,  R)
465
Black Dynamite 2009,  R)
Black Dynamite
One of the best homages to the blaxploitation ever filmed. Actually, it was written and interpreted by an inspired Michael Jai White that signed his best picture of his too commercial carreer. Improbable but very funny!
466
Thief 1981,  R)
Thief
A realistic and non epic but stylish thriller that revived the film noir genre in the 80's
467
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
The ambiance , the chases, and the music of Quincy Jones are cool and funny played by enjoyable British actors and an imperial Michael Caine, the prince of dandyism.
468
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
A major work in the history of Japanese animation and pop culture that influenced many sci films and occidental directors.
469
Harry Brown 2009,  R)
Harry Brown
A good realization that has some similarities with "Narc" and which highlights an excellent Michael Caine.
470
Zombieland 2009,  R)
471
Le Péril Jeune (Good Old Daze) 2003,  Unrated)
472
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
A great testosterone and funny version of the very cerebral detective Sherlock Holmes, served by lovely actors . A new franchise begins ...
473
Beyond the Gates 2007,  R)
Beyond the Gates
All the components of an excellent drama picture are present , because of a sad story that is unfortunately real and which surpasses many fictions .
474
Nine 2009,  PG-13)
Nine
Romantic, glamourous and sexy !! Rob Marshall signs a less ambitious picture, but it's excellent and fresh in comparison of what the Hollywood industry has offered last year.
475
The Road 2009,  R)
476
Two Lovers 2008,  R)
477
J'irai dormir à Hollywood (Hollywood, I'm Sleeping Over Tonight) 2008,  Unrated)
478
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
479
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
Inventive and shoking, its the most organic musical ever made. Sex, drugs, religion and death are all discussed in this masterpiece.
480
Valhalla Rising 2009,  Unrated)
Valhalla Rising
A contemplative, spiritual and successful film from Nicolas Wending Refn. A UFO in the contemporary artistic scene which mixes static shots, and a shimmering music that invites the viewer to consider not only the fate of Mads Mickelsen but also to look in the mirror . A conscious adventure in our collective subconscious.... Man and Woman, Faith / Desires and many other things.....
481
A Very British Gangster 2007,  Unrated)
A Very British Gangster
Like it or not, this biographical documentary is a pure success whether the subject matter or the camera movements that described very efficiently this living and real character , violent and endearing at the same time,and who tries to cope with his inner demons ....rape, education...
482
Alice in Wonderland 1951,  G)
483
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
484
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
485
Time and Tide (Shun liu Ni liu) 2001,  R)
486
L'Âge des ténèbres (The Age of Ignorance) (Days of Darkness) 2007,  Unrated)
487
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
JCVD (Van Dammage)
A touching portrait of a great stuntman who has proved with this little french film that he could also be a great actor ...
488
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
489
Point Break 1991,  R)
490
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
491
Three Days of the Condor 1975,  R)
Three Days of the Condor
An ultimate classic with a memorable and intense ending !!!
492
The Blues Brothers 1980,  R)
493
Speed 1994,  R)
494
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
A great film about Manhattan, but also about the idealism of love that contrasts sometimes with the obstacles of life.
495
The Conversation 1974,  PG)
496
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
So Real !!! Broken Flowers, Broken Lives, its the bittersweet taste of life....
497
The Panic in Needle Park 1971,  R)
The Panic in Needle Park
Great performances from all the actors that serve amazingly well this very accurate and realistic portray of young drug addicts...
498
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Woww!!!! When the reason becomes unreasonable...Definitely, it's one of the most brillant movies in the history of the seventh art. Actually, it's an elitist picture with its very smart scenario that suprisingly targets a very large public with its very exciting montage and very mature performances ( ex : Dicaprio who had obviously been choosen for his physical resemblance with Nolan ) . Like the scenario, the entire picture has four levels of reading, the actual mission of "extraction", the sad love story of Dicaprio, the sci -action elements of the film, and finally the tribute to the most successful popular pictures, like the "Matrix "," James Bond" series, "Vanilla Sky" (Abre Los Ojos), the "Mission Impossible" series( The creation of the team), Akira Kurosawa Pictures, Heat from Michael Mann.... Too rich to explain in one projection... Thank You Mr Nolan for this amazing cocktail !!!!
499
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
Be Kind Rewind
An inventive and entertaining picture, a movie about the art of cinema....
500
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
The rule says that when you have too much talking, its not a good sign... This one is an exception, more than simple conversations , its a celebration of the true meaning of love ...
501
Ondine 2009,  PG-13)
Ondine
A good and modern fairytale with some lows, realized by an inspired Neil Jordan, this story is without those meaningless special effects, but served by generous actors. A five star for this very natural and substantial Colin Farrel who shows us that he is one of the best actors of his generation... Imperfect but so good !!!
502
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
Love : an answer (Act :2)... Simple,but so disturbing and real !!! The most dangerous and exciting adventure at all....
503
Shaun of the Dead 2004,  R)
504
The Descent 2005,  R)
505
Malena 2000,  R)
506
Heartbreaker (L'Arnacoeur) 2010,  Unrated)
507
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
A great script interpreted with such a disturbing but true violence, the calm before the storm....
508
Evil Dead 2 1987,  R)
509
Looking for Richard 1996,  PG-13)
510
Annie Hall 1977,  PG)
511
Crank 2006,  R)
512
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
513
Insomnia 2002,  R)
514
Cliffhanger 1993,  R)
515
GoldenEye 1995,  PG-13)
516
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
517
Gainsbourg: A Heroic Life 2011,  Unrated)
518
Sex & Drugs & Rock & Roll 2010,  Unrated)
Sex & Drugs & Rock & Roll
A colorful vision of the dilemma of this great but unrecognized artist ..
519
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
520
Trainspotting 1996,  R)
521
Chopper 2000,  R)
522
Dog Pound 2009,  R)
523
Shakespeare in Love 1998,  R)
524
Akira 1988,  R)
525
Get Him to the Greek 2010,  R)
526
Anvil! The Story of Anvil 2007,  Unrated)
Anvil! The Story of Anvil
A touching and humanist portrait of an 80's metal band who want to rediscover their past glory.....After I knew about the song "Thumb Tanger",Rockstars are true artists...
527
The American 2010,  R)
528
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
529
The Terminator 1984,  R)
530
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
531
On Tour (Tournée) 2010,  Unrated)
532
Animal Kingdom 2010,  R)
533
The Social Network 2010,  PG-13)
534
Gremlins 1984,  PG)
535
Black Swan 2010,  R)
536
Intacto 2001,  R)
537
Carlos (MINI-SERIES) 2010,  Unrated)
538
Somewhere 2010,  R)
Somewhere
Sofia Coppola transposes her demons as a young girl of this amazing director Ford Coppola who like any artist is a dreamer ... These ferrari, these geishas, these meetings, the rockstars we are trying to imitate with a fake guitar without really knowing who we are ... What remains of nostra persona?? Proof that the independent, or commercial cinema, can be beautifully built around a simple story .... A bit like Vanilla Sky, I had the impression that Sofia Coppola knew me, I'm Don Marco, I'm still that 13 years old guy hidden behind the seventies sound, forgotten by a former love, too short but very intense like a honeymoon. A mirror that Johnny Marco, he may have the look of a dandy, hidden behind those glasses ... a false impression of having feet on the ground with these boots and faded jeans ... Sofia thank you, may be that true happiness is just around us ... Life, a true folk song!
539
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
540
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
541
Gattaca 1997,  PG-13)
542
When You're Strange 2009,  R)
543
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
544
Days of Thunder 1990,  PG-13)
545
Heartbeats 2010,  Unrated)
546
127 Hours 2010,  R)
547
Moon 2009,  R)
548
Sexy Beast 2001,  R)
549
The Ipcress File 1965,  Unrated)
550
Lethal Weapon 1987,  R)
551
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
552
High Noon 1952,  Unrated)
553
The Evil Dead 1981,  R)
554
The King's Speech 2010,  PG-13)
555
Deliverance 1972,  R)
556
Gimme Shelter 1970,  R)
Gimme Shelter
More than a simple documentary, it's a true painting of the 70's America''s colors from white to dark, the trauma and the nostalgia.... Gimme Shelter.....
557
The Fighter 2010,  R)
558
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
559
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
560
Electric Purgatory: The Fate of the Black Rocker 2006,  Unrated)
561
The Doors 1991,  R)
562
Elite Squad: The Enemy Within 2010,  Unrated)
563
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
564
Outside the Law (Hors-la-loi) 2010,  R)
565
Days of Glory (Indigenes) 2006,  R)
566
8th Wonderland 2010,  Unrated)
567
Little White Lies 2012,  Unrated)
568
The Getaway 1972,  R)
569
The Lincoln Lawyer 2011,  R)
570
Essential Killing 2010,  Unrated)
571
The Town 2010,  R)
572
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
573
I Saw the Devil 2010,  Unrated)
574
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
575
13 Assassins 2011,  R)
576
All the President's Men 1976,  PG)
577
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
578
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) 2008,  R)
579
The Lives of Others 2006,  R)
580
Dressed to Kill 1980,  R)
581
TrollHunter 2011,  PG-13)
582
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
583
Farewell (L'affaire Farewell) 2009,  Unrated)
584
The Yellow Sea 2010,  R)
585
The September Issue 2008,  PG-13)
586
The Big Picture (l'homme Qui Voulait Vivre Sa Vie) 2010,  Unrated)
587
Blue Valentine 2010,  R)
588
The Skin I Live In 2011,  R)
589
Cell 211 (Celda 211) 2009,  Unrated)
590
Midnight in Paris 2011,  PG-13)
591
...And Justice For All 1979,  R)
592
Let the Right One In 2008,  R)
593
Senna 2010,  PG-13)
594
Attack the Block 2011,  R)
595
Drive 2011,  R)
596
Crazy, Stupid, Love. 2011,  PG-13)
597
Contagion 2011,  PG-13)
598
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
599
L' Appartement (The Apartment) 1996,  R)
600
Warrior 2011,  PG-13)
601
Fright Night 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments