My Favorite Movies
| canuck19d's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 8 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 9 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 10 |
Silverado 1985, PG-13) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 15 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 16 |
Josie and the Pussycats 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Slap Shot 1980, R) |
|
| 18 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 19 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 20 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 22 |
That Thing You Do! 1996, PG) |
|
| 23 |
She's All That 1999, PG-13) |























