My Favorite Movies
| canuck19's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
WALL-E 2008, G)
Wow! The critics have reviewed this by saying everything from it's the best movie of the year to some saying it's the best movie of the decade. High expectations for sure, but WALL*E doesn't disappoint. This is Pixar's best movie yet, and WALL*E may be the most lovable character to ever hit the big screen. Everything about this movie is perfect, and it is easily one of the best movies I've seen in years! |
|
| 2 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 3 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 4 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 5 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 6 |
Rounders 1998, R) |
|
| 7 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 8 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 9 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 10 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 11 |
The Hangover 2009, R) |











