Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Candy151's Rating My Rating
1
A Cinderella Story 2004,  PG)
2
What a Girl Wants 2003,  PG)
3
Material Girls 2006,  PG)
4
Uptown Girls 2003,  PG-13)
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
6
Phat Girlz 2006,  PG-13)
7
All You've Got 2006,  PG-13)
8
Sleepover 2004,  PG)
9
Bring It On 2000,  PG-13)
10
Bring It On Again 2004,  PG-13)
11
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
12
Ella Enchanted 2004,  PG)
13
The Princess Diaries 2001,  G)
14
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Great movie some rules shouldn't last forever times change. Two thumbs up
15
Legally Blonde 2001,  PG-13)
16
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
17
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
nice movie
18
Passport To Paris 1999,  G)
19
Enough 2002,  PG-13)
Enough
Power to the women. We've had enough!!!
20
Love and Basketball 2000,  PG-13)
21
Brown Sugar 2002,  PG-13)
22
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
23
Beauty Shop 2005,  PG-13)
24
Last Holiday 2006,  PG-13)
25
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
nice movie
26
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
27
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
hilarious movie
28
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
fabulous movie
30
Titanic 1943,  Unrated)
31
Titanic 1953,  Unrated)
32
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
33
New York Minute 2004,  PG)
34
When in Rome 2002,  G)
35
Honey 2003,  PG-13)
36
Step Up 2006,  PG-13)
37
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
38
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
39
Dance with Me 1998,  PG)
40
Shall We Dance 2004,  PG-13)
41
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
42
You Got Served 2004,  PG-13)
43
Drumline 2002,  PG-13)
44
Taxi 2004,  PG-13)
45
Biker Boyz 2003,  PG-13)
46
Torque 2004,  PG-13)
47
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
yea ppl this movie would got u on d edge of ur seat its loaded
48
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
49
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
The way these guys sat down and planned that heist is brilliant just brilliant
50
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
ok movie even tho the 1 was way better
51
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
this is a criminal mastermind movie. It's great!!!
52
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
53
Bad Boys 1995,  R)
54
Bad Boys II 2003,  R)
55
Independence Day 1996,  PG-13)
56
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
somewat like titanic
57
The Core 2003,  PG-13)
58
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
59
Are We There Yet? 2003,  PG)
60
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
hilarious movie peeps wanna gotta watch it
61
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
62
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
How d hell them manage wid all them kids i dunno but its loaded wid fun
63
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
two thumbs up
64
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
Stiffler is an idiot peeps wanna need to see it. It's hilarious!!!!
65
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
66
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Adam Sandler is an idiot ppl wanna gotta watch it!!!
67
The Longest Yard 2005,  PG-13)
68
Big Daddy 1999,  PG-13)
69
Home Alone 1990,  PG)
70
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
71
Home Alone 3 1997,  PG)
72
Home Alone 4 2002,  Unrated)
73
Free Willy 1993,  PG)
74
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
75
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
76
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
77
Garfield - The Movie 2004,  PG)
78
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
79
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
it's magical and cool
80
Nanny McPhee 2006,  PG)
81
Space Jam 1996,  PG)
82
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
83
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments