Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  canduss04's Rating My Rating
1
Big Fish 2004,  PG-13)
2
Brokeback Mountain 2005,  R)
3
I Am Sam 2001,  PG-13)
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
5
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
6
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
7
Monster's Ball 2001,  R)
8
The Marvelous Land of Oz 1987,  Unrated)
9
Batman Returns 1992,  PG-13)
10
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
11
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
12
The Dark Side of the Moon 1990,  R)
13
Yellow Submarine 2012,  G)
14
Die Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann (The Lost Honor of Katharina Blum) 1975,  PG)
15
Ich und Er (Me & Him) 1989,  R)
16
Casablanca 1942,  PG)
17
Gone With the Wind 1939,  G)
18
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
19
Sex and the City 2008,  R)
20
Gladiator 2000,  R)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
25
Saving Private Ryan 1998,  R)
26
The Godfather 1972,  R)
27
Pretty Woman 1990,  R)
28
Grease 1978,  PG)
29
Shrek 2001,  PG)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
32
Wedding Crashers 2005,  R)
33
Little Miss Sunshine 2006,  R)
34
Reservoir Dogs 1992,  R)
35
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
36
Jackie Brown: Collector's Series 2002,  Unrated)
37
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
38
Before Sunset 2004,  R)
39
Before Sunrise 1995,  R)
40
Tequila Sunrise 1988,  R)
41
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
42
Café Lumiere 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments