Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Candreislove
  2. Nerissa

Movies to die for

  Candreislove's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I love the first two can't wait for the third of the Pirates of the Caribbean
2
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
Nothing beats Adam Sandler singing I feel Pretty
3
Billy Madison 1995,  PG-13)
4
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Love my Adam Sandler
5
Click 2006,  PG-13)
Click
This is funny as hell
6
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Bridget really needs to calm down at times
7
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Love it love it love it, romance, Adam Sandler god and he had patiece but it's sweet comedy and story for you
8
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
He can be my big daddy any day...hehehe
9
What a Girl Wants 2003,  PG)
10
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Talk about needing to calm down
11
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
Nice romance
12
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
13
The Waterboy 1998,  PG-13)
14
Little Nicky 2000,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I love this movie it is spectacular, good-ole Captain Jack Sparrow was a bit naughty but he is still so sexy and talented, love this movie man
16
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
I normally don't like movie's with gun play but this is a great moview what H\Johnny did with those fake arms, hehehe, great work
17
Wuthering Heights 2003,  PG-13)
Wuthering Heights
Love the book, can't wait for the movie
18
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Can you say Captain jack Sparrow is Sexy, gott love this all the time
20
Phone Booth 2003,  R)
21
Nanny McPhee 2006,  PG)
22
Blow 2001,  R)
Blow
This is a great movie, it let me into the mind of the cocaine dealers and showed it from their angle the things given up and lost as a result
23
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
Does not fit the first it sucks brick
24
Pride and Prejudice ,  Unrated)
25
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
26
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
27
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
The first is great, can this gigolo get any better?
28
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Always heard of this movie gotta catch it
29
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
spectacular movie, one of the first films I ever saw Johnny Dep in and I am still not disappointed
30
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
I have wanted to see this movie since i was younger and am still waiting

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments