My Favorite Movies


  1. can00k
  2. Jon

A list of my favourite movies. Duh.

  can00k's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Lost In Translation 2003,  R)
4
Garden State 2004,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
American Beauty 1999,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
9
V for Vendetta 2006,  R)
10
Donnie Darko 2001,  R)
11
Vanilla Sky 2001,  R)
12
It's a Wonderful Life 1946,  G)
13
Office Space 1999,  R)
14
Magnolia 1999,  R)
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
16
Memento 2000,  R)
17
The Usual Suspects 1995,  R)
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
Adaptation 2002,  R)
22
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
23
American History X 1998,  R)
24
Almost Famous 2000,  R)
25
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
26
Being John Malkovich 1999,  R)
27
Batman Begins 2005,  PG-13)
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
29
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
30
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
31
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
32
Children of Men 2006,  R)
33
Clerks 1994,  R)
34
Clerks II 2006,  R)
35
Chasing Amy 1997,  R)
36
Crash 2005,  R)
37
Die Hard 1988,  R)
38
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
39
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
40
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
41
The Fugitive 1993,  PG-13)
42
Dogma 1999,  R)
43
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
44
Following 1998,  R)
45
The Girl Next Door 2004,  R)
46
GoodFellas 1990,  R)
47
The Godfather, Part II 1974,  R)
48
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
49
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
50
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
51
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
52
The Last Kiss 2006,  R)
53
Little Miss Sunshine 2006,  R)
54
Love Actually 2003,  R)
55
Lucky Number Slevin 2006,  R)
56
Mallrats 1995,  R)
57
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
58
Minority Report 2002,  PG-13)
59
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
60
Mystic River 2003,  R)
61
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
62
Old School 2003,  R)
63
The Prestige 2006,  PG-13)
64
Reservoir Dogs 1992,  R)
65
Rounders 1998,  R)
66
Saw 2004,  R)
67
Saw II 2005,  R)
68
Saw III 2006,  R)
69
Seven (Se7en) 1995,  R)
70
Serendipity 2001,  PG-13)
71
Signs 2002,  PG-13)
72
Sin City 2005,  R)
73
Spider-Man 2002,  PG-13)
74
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
75
Super Troopers 2002,  R)
76
Superbad 2007,  R)
77
Taxi Driver 1976,  R)
78
Team America - World Police 2004,  R)
79
The Virgin Suicides 1999,  R)
80
Waking Life 2001,  R)
81
Once 2007,  R)
82
Juno 2007,  PG-13)
83
Into the Wild 2007,  R)
84
Across the Universe 2007,  PG-13)
85
Atonement 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments