Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  campingbekki's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
love love it
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
seen it loved it
3
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
seen it loved it
4
The Ninth Gate 1999,  R)
5
Nick of Time 1995,  R)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i can't wait til this movie comes out and i hope they make more
7
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
great movie big Jo hnny Depp fan
8
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
great movie
10
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
great movie
11
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
great movie
12
Dead Man 1995,  R)
13
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
great movie
14
Ed Wood 1994,  R)
15
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
16
From Hell 2001,  R)
17
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
great movie
18
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
great movie
19
The Doors 1991,  R)
20
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
great movie
21
Batman Forever 1995,  PG-13)
22
Overboard 1987,  PG)
Overboard
great funny movie
23
Summer Rental 1985,  PG)
Summer Rental
another great funny movie
24
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
great funny movie
25
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
great funny movie
26
Billy Madison 1995,  PG-13)
27
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
great movie
28
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
good movie
29
Big Daddy 1999,  PG-13)
30
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
31
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
32
White Christmas 1954,  Unrated)
33
'Twas the Night Before Christmas 1974,  G)
34
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
35
A Christmas Story 1983,  PG)
36
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
37
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
38
Holiday Inn 1942,  Unrated)
39
Shrek 2001,  PG)
40
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
good but the first one was better
41
Shrek the Third 2007,  PG)
42
Scooby-Doo 2002,  PG)
43
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
44
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
loved it
45
Buffalo Girls 1995,  Unrated)
Buffalo Girls
loved it own it
46
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
good movie when they going to make another one?
47
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
great movie jim carrey was a great grinch he made the grinch come to life
48
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
great movie-funny reckon they will do a 3rd one?
49
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
50
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
funny funny
51
Barbarella 1968,  PG)
Barbarella
silly but a great movie
52
Major League 1989,  R)
Major League
funny
53
Major League 2 1994,  PG)
54
The Three Musketeers 1993,  PG)
55
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
great western classic
56
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
another great young guns
57
Maverick 1994,  PG)
Maverick
great movie wish there would be more of them
58
Lethal Weapon 1987,  R)
59
Lethal Weapon 3 1992,  R)
60
Lethal Weapon 2 1989,  R)
61
Jackass - The Movie 2002,  R)
62
Arizona Dream 1993,  R)
63
Private Resort ,  R)
64
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
silly but a great Johnny Depp movie
65
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
66
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved it
67
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
great movie
68
Batman 1989,  PG-13)
Batman
great movie
69
Rain Man 1988,  R)
70
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
excellent movie part of my collection
71
Tootsie 1982,  PG)
72
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
good movie
73
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
great bio movie
74
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
best one of these so far
75
Up in Smoke 1978,  R)
76
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
77
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
great movie
78
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
another great classic movie
79
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
good classic movies
80
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
another great star wars movie
81
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
anther great star wars movie
82
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
83
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
84
Dracula 1931,  Unrated)
Dracula
great horror classic
85
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
another great horror classic
86
Tammy and the Doctor 1963,  Unrated)
87
Tammy and the Bachelor 1957,  Unrated)
88
Tammy Tell Me True 1961,  Unrated)
89
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
silly but a great movie
90
Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie 1998,  G)
91
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
92
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
excellent movie one you watch over and over where's gump 2?
93
Steel Magnolias 1989,  PG)
94
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
95
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
96
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
hey garfield is always great
97
Garfield Holiday Celebrations 1985,  Unrated)
98
Harvey 1950,  Unrated)
99
Problem Child 1990,  PG)
100
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
101
Stir Crazy 1980,  R)
102
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
great movie part of my collection
103
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
104
Black Sheep 1996,  PG-13)
105
Tommy Boy 1995,  PG-13)
106
Beverly Hills Cop 1984,  R)
107
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
108
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
109
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
110
My Cousin Vinny 1992,  R)
111
The Boy In The Plastic Bubble 1976,  PG)
112
Bubble Boy 2001,  PG-13)
Bubble Boy
silly but good
113
Untamed Heart 1993,  PG-13)
114
Oklahoma! 1955,  G)
Oklahoma!
superb classic musical
115
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
great movie
116
Grease 1978,  PG)
Grease
great movie
117
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
another great musical classic
118
The Odd Couple 1968,  G)
The Odd Couple
great classic comedy
119
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
great musical
120
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
a gotta see movie every year not christmas with out it
121
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
excellent classic
122
The Sound of Music 1965,  G)
123
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
great movie when they going to do another one?
124
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
another great star wars movie
125
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
another great star wars movie
126
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
great movie
127
Lightning Jack 1994,  PG-13)
Lightning Jack
love this movie
128
Animal Crackers 1930,  G)
Animal Crackers
another great marx brothers classic
129
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
get classic judy garland musical
130
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
funny
131
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
132
Father of the Bride 1991,  PG)
133
All of Me 1984,  PG)
134
The Pink Panther 2006,  PG)
135
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
136
The Jerk 1979,  R)
137
Hocus Pocus 1993,  PG)
138
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
139
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
better than i thought it would be
140
Carousel 1956,  Unrated)
141
The Long, Long Trailer 1954,  G)
142
Police Academy 1984,  R)
143
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
144
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
145
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
146
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
147
Fancy Pants 1950,  G)
148
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
149
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
150
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
151
The Egg and I 1947,  Unrated)
152
The Three Stooges in Orbit 1962,  Unrated)
153
The Three Stooges Meet Hercules 1962,  Unrated)
154
Stooges:Men Behind the Mayhem 2004,  Unrated)
155
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) 1965,  Unrated)
156
The Three Stooges Go Around the World in a Daze 1963,  Unrated)
157
Gidget 1959,  Unrated)
158
That Thing You Do! 1996,  PG)
159
Turner and Hooch 1989,  PG)
160
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
real good movie
161
Urban Cowboy 1980,  PG)
162
The Munsters' Revenge 1981,  Unrated)
163
Bedtime Stories 2008,  PG)
164
Click 2006,  PG-13)
165
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
166
Ma and Pa Kettle on Vacation (Ma and Pa Kettle Go to Paris) (Ma and Pa Kettle Hit the Road) 1953,  Unrated)
167
Ma and Pa Kettle 1949,  Unrated)
168
Ma and Pa Kettle Back on the Farm 1951,  Unrated)
169
Ma and Pa Kettle at the Fair 1952,  Unrated)
170
Ma and Pa Kettle at Home 1954,  Unrated)
171
Ma and Pa Kettle Go to Town 1950,  Unrated)
172
Ma and Pa Kettle at Waikiki 1955,  Unrated)
173
Francis the Talking Mule 1949,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments