My Favorite Movies


  1. cammyknight
  2. cam

I have a wide range of movies I like to watch ranging from action to world cinema (apart from westerns!). I will give pretty much any movie a fair chance and i either love the movie or I absolutley loathe it!

This is an uncompleted list as I can't list all my favs!

  cammyknight's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Love this movie one of my favs of all time!
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Awesome! I love the part where Mercedes slices Vidal's face!
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
The first ones good but the second one I didn't like, reminded me to much of westerns and I really dislike westerns!
4
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
I like the whole series but i'm only gonna put the first one on. 2 words Bruce Willis!
5
Ah! My Goddess - The Movie 2001,  Unrated)
Ah! My Goddess - The Movie
EEEEPPP! My anime love is too great not to put this one on! Evenm if you don't really like anime you can still appreaciate the beautiful drawings in this!
6
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
^_^ more anime yay!
7
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
I love saying the jap name sounds sooo cool! It was quite heavy though, in no means a young child movie!
8
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
Omg a great movie, so sad but i totally agree with Samuel L. Jacksons Character in this!
9
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
I'm studying this at school atm! OMG there is aaaalot of references to religion in it!
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember remember the fifth of November...
11
Saw II 2005,  R)
Saw II
I didn' really like the first one I only like them from saw II in but you do need to see the first one to get it!
12
Hostel 2006,  R)
Hostel
I liked it for the pure makeup features! although its not one of my faves
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Loved this movie, Baz Luhrman pure genius!
14
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
This is the Baz Luhrman one, tis vedy beautiful!
15
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
Bahaahhahhahaa AWESOMENESS ON A STICK!
16
Coraline 2009,  PG)
Coraline
Its Tim Burton esque which is why its awesome!
17
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
Haha I love you queen latifah!
18
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
CHEER LEADERS RUUUULE!
19
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I saw the original of this and it was crap!
20
American Pie 1999,  R)
American Pie
One of my favs, all the spin offs were crap though and the 2nd one was the best!
21
Grease 1978,  PG)
Grease
AAWWWESHUMMNESS!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments