Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  camelotprod's Rating My Rating
1
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
I don't know what critics have shoved up their asses these days, but this movie was everything I expected and more! So it had a few humping scenes (dog-on-dog & robot-on-human) and some alien testicles, big deal! Laugh a little! The action was incredible, the effects were incredible! When I was watching the movie, it was easy to forget that these awesome robots were not real! And the comedy...oh my! So much more comedy in this one, which was a nice addition to the seemingly non-stop action. I wish Optimus Prime had more screen time, but I liked seeing the new Autobots, so that made up for it. The twins (Skids & Mudflap) and Wheelie were great new additions. Here's hoping to see more of them in the 3rd movie, rumored for July 1, 2011.
2
Transformers 2007,  PG-13)
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
9
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
11
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
12
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
14
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
17
X-Men 2000,  PG-13)
18
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
19
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
20
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
24
Iron Man 2008,  PG-13)
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
26
Batman Begins 2005,  PG-13)
27
Jurassic Park 1993,  PG-13)
28
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
29
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Monsters, Inc. 2001,  G)
32
WALL-E 2008,  G)
33
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
35
Eagle Eye 2008,  PG-13)
36
The Shawshank Redemption 1994,  R)
37
Schindler's List 1993,  R)
38
Pretty Woman 1990,  R)
39
The Incredibles 2004,  PG)
40
Wedding Crashers 2005,  R)
41
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
42
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
43
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
44
Meet the Parents 2000,  PG-13)
45
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
46
50 First Dates 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments