My Favorite Movies
| calvinash's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Crow 1994, R)
one of my all time favourites..dark,brooding,vengeful yet a sensitive story in the middlie..a man brought back from the dead to avenge his fiancee's death(and his own)..blessed with mystifying powers who will stop at nothing to get it done..sadly,this movie marked as the last for brandon lee,who did a great job..alex proyas directed this movie very well and stayed very true to the comic.. |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 4 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 5 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 6 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 7 |
Memento 2000, R) |
|
| 8 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13)
one of the best movies of all time and for good reasons too..peter jackson defined himself as a master story teller even before this and solidified it even more..one of the best adaptations of books to movies this must see is filled with great characters,battle scenes and effects..kudos for jackson and the cast.. |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 13 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 14 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 15 |
Highlander 1986, R) |
|
| 16 |
Pi 1998, R) |
|
| 17 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 18 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 19 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 20 |
The Shining 1980, R) |
|
| 21 |
American History X 1998, R) |
|
| 22 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 23 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 24 |
Platoon 1986, R) |
|
| 25 |
JFK 1992, R) |
|
| 26 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 27 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 28 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 29 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 30 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 31 |
The Pink Panther 1963, Unrated) |
|
| 32 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 33 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 34 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 35 |
Wicker Park 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 37 |
Big 1988, PG) |
|
| 38 |
My Left Foot 1989, R) |
|
| 39 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 40 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Casshern 2004, Unrated) |
|
| 42 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 43 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 44 |
Once Upon a Time in China 1991, R) |
|
| 45 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 46 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 47 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 49 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 50 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 51 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 52 |
Dark City 1998, R) |
|
| 53 |
In the Name of the Father 1993, R) |
|
| 54 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 55 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 56 |
The Godfather 1972, R)
a movie that has withstood the test of time brilliantly..marlon brando in one of his best roles gives a performance of a lifetime..al pacino is also terrefic as the young michael who takes the responsibilty of the family..acting,screenplay,dialogues and francis ford coppola's direction,especialy is what made this movie an all time great.. |
|
| 57 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 58 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 59 |
Sin City 2005, R) |
|
| 60 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 61 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 62 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 63 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 64 |
Ip Man 2010, R) |
|
| 65 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 66 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 67 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 68 |
Darkman 1990, R) |
|
| 69 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 70 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |



































































