My Favorite Movies


  calvarycharge's Rating My Rating
1
Lord of War 2005,  R)
2
The Rock 1996,  R)
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
4
Windtalkers 2002,  R)
5
8MM 1999,  R)
6
Snake Eyes 1998,  R)
7
Con Air 1997,  R)
8
Resident Evil 2002,  R)
9
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
10
Kiss of the Dragon 2001,  R)
11
Romeo Must Die 2000,  R)
12
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
13
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
14
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
15
Swordsman II ,  R)
16
Dr. Wai in 'The Scripture with No Words' (Adventure King)(Mo him wong) 1996,  Unrated)
17
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
18
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
19
Dragons of the Orient 1988,  Unrated)
20
Born to Defense 1986,  R)
21
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
22
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
23
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) 1995,  R)
24
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
25
Black Mask 1997,  R)
26
Once Upon a Time in China 1991,  R)
27
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
28
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
29
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) ,  R)
30
The Legend ,  Unrated)
31
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
32
The One 2001,  PG-13)
33
Ju Dou 1990,  PG-13)
34
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) 1993,  Unrated)
35
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
36
War ,  R)
37
Huang Fei Hong jiu er zhi long xing tian xia (The Master) 1989,  R)
38
Hero 2002,  PG-13)
39
Fong Shi Yu II: Wan fu mo di (The Legend 2)(The Legend II) 1993,  PG-13)
40
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) 1993,  Unrated)
41
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
42
Who Am I? ,  PG-13)
43
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
44
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
45
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
46
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
47
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
48
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
49
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
50
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
51
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
52
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
53
Qiji (Black Dragon) ,  PG-13)
54
The Medallion 2003,  PG-13)
55
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
56
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
57
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
58
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
59
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
60
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
61
Jackie Chan's Bloodpact (San shi liu mi xing quan) (The 36 Crazy Fists) (Master and the Boxer) 1977,  PG-13)
62
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
63
Rush Hour 1998,  PG-13)
64
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
65
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
66
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
67
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
68
Rumble in the Bronx 1996,  R)
69
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
70
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
71
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
72
The Killer Meteors (Feng yu shuang liu xing) (Wind, Rain, Two Meteors) 1976,  PG-13)
73
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
74
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
75
The Inspector Wears Skirts (Ba wong fa) (Top Squad) (Tyrant Flower) 1988,  Unrated)
76
The Big Brawl (Battle Creek Brawl) 1980,  R)
77
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
78
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
79
The Protector 1985,  R)
80
Project Ninja Daredevils (Ninja the Protector) 1986,  Unrated)
81
Rumble in Hong Kong (Nu jing cha) (The Heroine) 1973,  PG-13)
82
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
83
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
84
The Tuxedo 2002,  PG-13)
85
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
86
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) 1982,  Unrated)
87
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
88
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
89
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004,  Unrated)
90
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984,  Unrated)
91
A Kid from Tibet (Xi Zang xiao zi) 1992,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments