My Favorite Movies
| caloj7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 2 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
Serpico 1973, R) |
|
| 5 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 6 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 8 |
...And Justice For All 1979, R) |
|
| 9 |
Scarface 1983, R) |
|
| 10 |
Platoon 1986, R) |
|
| 11 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 12 |
Heat 1995, R) |
|
| 13 |
Bottle Rocket 1996, R) |
|
| 14 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 15 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 16 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 17 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 18 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 19 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 20 |
Team America - World Police 2004, R) |




















