My Favorite Movies


  callmeLEIZEL's Rating My Rating
1
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
This is probably going to be the best movie I see this year. And damn chris pine is sexy!!
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the greatest movie ever made
3
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
this is one of the best movie i have ever seen
4
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
i love paul bettany
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i love angie she is sooo pretty, and brad is just the man
6
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
7
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
kool
8
21 2008,  PG-13)
9
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
i absolutely love this movie. its soooo sad. and nicole has such a great singin voice.
11
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i love this movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! its the saddest, most beautiful movie in the world. Its sort of like another romeo and juliet, there is this downtown guy named noah who falls for this uptown gurl name allie, they are seperated by allie's mom who doesnt approve of noah and takes her away, in the meantime noah is mourning of his loose of allie and goes off to war, allie becomes on of the nurses and finds love with another war hero. once noah here's about this he sets out to get allie back so he rebuilds their dream house which they were supposed to elapse in...(hehe), just as allie gets engaged to the hunky war hero, she see's wat noah has done and goes back to him, they fall in love again after seven years and ends up living a happy life together, all these memories are kept in noahs faded notebook as allie's memory starts fading, his words in the notebook gives her a chance to remember all their youth fun and unforgettable love before they died together in the retirement/rehab home they were put in which is the house noah rebuilt. its a unforgettable love story that would make ur heart burst into tears.
12
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
koolio
13
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
hahahahahahahahahahahahaha
14
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
lalalalalalalalalaalalalaalala
15
Brokeback Mountain 2005,  R)
16
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
best moive eva. alex pettyfer is like the hottest guy in the world. if he ever gets a girlfriend i will personally get rid of her.
17
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman 2000,  G)
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman
hahahahahahahahahahahahaha
18
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments