My Favorite Movies


  calipso23's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
2
Dead Man Walking 1995,  R)
3
Personal Velocity: Three Portraits 2001,  R)
4
Breakfast on Pluto 2005,  R)
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
6
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
7
Paradise Now 2005,  PG-13)
8
Exiles (Exils) 2004,  Unrated)
9
Saw 2004,  R)
10
Saw III 2006,  R)
11
Saw II 2005,  R)
12
Saw IV 2007,  R)
13
Saw V 2008,  R)
14
Saw VI 2009,  R)
15
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
16
The Ugly Truth 2009,  R)
17
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
18
When Harry Met Sally 1989,  R)
19
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
20
The Bone Collector 1999,  R)
21
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
22
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
23
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
24
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
25
Thesis (Tesis) 1996,  R)
26
Jacqueline Du Pre in Portrait 2004,  Unrated)
27
Slumdog Millionaire 2008,  R)
28
Swordfish 2001,  R)
29
Osama 2003,  PG-13)
30
Water 2005,  PG-13)
31
American History X 1998,  R)
32
The Silence of the Lambs 1991,  R)
33
Son de Mar 2001,  R)
34
The Notebook 2004,  PG-13)
35
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
36
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
37
50 First Dates 2004,  PG-13)
38
V for Vendetta 2006,  R)
39
The Magic of Ordinary Days 2005,  Unrated)
40
The Snow Walker 2003,  PG)
41
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
42
The House of the Spirits 1993,  R)
43
The Holiday 2006,  PG-13)
44
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
45
Closer 2004,  R)
46
The Wedding (Wesele) 2004,  Unrated)
47
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
48
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
49
Quills 2000,  R)
50
Caravaggio 1986,  R)
51
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
52
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
53
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
54
Seven Pounds 2008,  PG-13)
55
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
56
No Country for Old Men 2007,  R)
57
Biutiful 2010,  R)
58
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
59
Coraline 2009,  PG)
60
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
61
Spirited Away 2001,  PG)
62
Big Fish 2004,  PG-13)
63
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
64
The Brave 1997,  Unrated)
65
Things Behind the Sun 2001,  R)
66
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
67
Face/Off 1997,  R)
68
The Wedding Date 2005,  PG-13)
69
Black Swan 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments