Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cali99's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
3
Wrong Turn 2003,  R)
4
Mei shao nian zhi lian (Beauty) (Bishonen) 1998,  Unrated)
5
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
6
Happy Times 2001,  PG)
7
Fallen Angels 1995,  Unrated)
8
Insomnia 2002,  R)
Insomnia
nice story
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i just can't stop watching this film over and over again!
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A father to a murderer son. A husband to a muderer wife and I will have my revenge in this live or the next. Wow very excellent movie!
11
Troy 2004,  R)
Troy
brad pitt looks wonderful in this movie
12
So Close 2003,  R)
So Close
what a movie
13
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
I will always love to watch this movie, because Edward Norton is a amazing actor. The italian job is really excellent movie..I love it..
14
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
VERY INTERESTING FILM
15
Black Mask 1997,  R)
16
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Very touching movie. one of my favorite film from Hilary Swank.
17
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
TWO OF THE GREATEST FILM STARS IN ASIA COME TOGETHER, WHAT A FILM TO WATCH!
18
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
One of my favorite
19
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
20
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
this is a great movie
21
Blood Diamond 2006,  R)
22
Juno 2007,  PG-13)
23
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
i love all the sci-fi films,everyone from film fans to the president of America comlimented Arnold on his performance
24
What a Girl Wants 2003,  PG)
25
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
26
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
27
The Departed 2006,  R)
28
Braveheart 1995,  R)
29
Blast from the Past 1999,  PG-13)
Blast from the Past
AWSOME!!
30
Deep Impact 1998,  PG-13)
31
Men in Black 1997,  PG-13)
32
Bordertown 2007,  R)
Bordertown
Good storyline!!! This film opened my eyes to see what is happening in Juarez

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments