My Favorite Movies


  caleb89sw's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The one that started it all..Although titled "Episode IV", this was the first "Star Wars". This groundbreaking mythic tale follows Luke Skywalker, allied with wise Jedi Master Obi-Wan Kenobi, The two droids, C-3PO and R2-D2, the smuggler Han Solo and Wookiee Chewbacca, on his mission to save the rebel leader, Princess Leia from the clutches of the evil dark lord, Darth Vader, and the dreaded Death Star.
2
Rocky 1976,  PG)
Rocky
This is a good movie and good start of the "Rocky" series.
3
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
This is one of my favorite 2002 movies.
4
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Classic Spielberg film
5
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
One of my favorite movies (Time-Traveling or otherwise)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is probably my favorite out of the LOTR trilogy.
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Despite extreme criticism from movie-goers and the general public concerning "The Phantom Meance", I like this movie a lot. Not only are the action scenes such as the podrace and the 3-way lightsaber duel amazing, but i find it comforting that this takes place in a lighter, more innocent galaxy far, far away (As shown through young Anakin and Jar Jar. Yes, i said Jar Jar).
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
"Attack of the Clones" (which i think i like a little more than Ep I) takes place 10 years after the events of "The Phantom Meance". In this second installment, Anakin Skywalker, under the tutalage of Obi-Wan Kenobi, struggles with his love for former Queen- turned senator Padme Amidala and his duty as a Jedi. The end of this fun entry to the Star Wars saga begins the start of the famous "Clone War".
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
It is difficult for me to choose a favorite "Star Wars" movie (because i like them so equally). However, if i had to choose, "Revenge of the Sith" would probably be my favorite out of the prequel trilogy. This movie has so many scenes i like: Anakin vs. Dooku, General Grievous scenes, Mace vs. Sidious, Order 66, etc. and of course Obi-Wan vs. Darth Vader and Yoda vs. Darth Sidious. Not to mention the whole movie in between is great too. What's also great about this movie is once it ends, you feel in the mood to see the original "Star Wars".
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The trilogy continues with "The Empire Strikes Back", a darker sequel to "Star Wars". In this new adventure, Luke travels to the swampy planet, Dagobah, to seek out jedi master Yoda to continue his quest to become a jedi. Meanwhile, Han Solo, Princess Leia, C-3PO, and Chewbacca evade imperial forces led by Lord Vader, who is obsessed with tracking down Luke in order convert him to the dark side of the force...
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The original trilogy (as well as the overall saga) concludes with "Return of the Jedi" After rescuing Han Solo from Jabba the Hutt, the Rebel Alliance prepares itself for the final confrontation with the evil Galactic Empire. But the real battle is against father and son as Luke Skywalker must confront Darth Vader and attempt to bring back the persona of his true father, Anakin Skywalker.
12
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
My favorite Rocky movie
13
Rocky III 1982,  PG)
14
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
This is one of my favorites out of the Rocky series.
15
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
My least favorite Rocky. There's still some good scenes here and there.
16
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Very good Rocky movie. I liked this much better than the fifth.
17
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Not quite up to par with the first, but it's still a great movie.
18
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Nonstop action and new dinosaurs make this an exciting entry in the Jurassic Park Trilogy.
19
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
With switching back and forth across time periods and exploring more about time-traveling and paradoxs, this sequel is, in some ways, up to par with the first.
20
Back to the Future Part III 1990,  PG)
21
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Very good movie
22
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
As good as the original. A great way to wrap up the two masterpieces of the series, with the original cast returning and everything, as well as placing the movie in New York.
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Great! LOTR is nothing short of epic.
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An awesome finale to a amazing trilogy!
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
This is a really good superhero movie. Doc Ock is pretty cool.
26
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This is my most anticipated movie for 2007. This one had more of a different feel to it than the others. I thought was also darker. But with all the storylines,drama, special effects and action (not to mention Harry's character) in this movie, I thought it was pretty good.
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Very cool movie.
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Just as good as the first one.
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This is one of my anticipated movies for 2007
30
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
Cool superhero movie. This is one of my favorite movies of 2003.
31
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
I liked the first one, so i hope this one will be good too.
32
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
This is my favorite "alien invader" movie.
33
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
One of my favorite summer '04 movies
34
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Good exciting summer '04 movie!
35
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
This my favorite Disney Channel Original Movie
36
High School Musical 2 2007,  G)
37
Fairly OddParents - School's Out! The Musical 2005,  Unrated)
Fairly OddParents - School's Out! The Musical
This is my favorite Fairly Oddparents special
38
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie!
39
A Walk to Remember 2002,  PG)
40
The Notebook 2004,  PG-13)
41
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
One of the best disney movies.
42
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
Fun Disney movie
43
Twister 1996,  PG-13)
44
Toy Story 1995,  G)
45
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
This is quite possibly my favorite PIXAR movie.
46
Fantastic Four 2005,  PG-13)
47
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
This is my favorite out of the "Shrek" trilogy.
48
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
This is my least favorite of the "Shrek" movies.
49
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
One of Disney's greatest movies!
50
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This was pretty good.
51
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
52
In Search of Dr. Seuss 2003,  Unrated)
In Search of Dr. Seuss
Very good documentary about Dr. Seuss.
53
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
PIXAR delivers yet another hit with "A Bug's Life".
54
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Excellent PIXAR movie.
55
Cars 2006,  G)
Cars
This is my favorite 2006 animated movie.
56
WALL-E 2008,  G)
57
Space Jam 1996,  PG)
58
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
59
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
60
George of the Jungle 1997,  PG)
61
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
62
The Parent Trap 1998,  PG)
63
Inspector Gadget 1999,  PG)
64
Digimon - The Movie 1999,  PG)
Digimon - The Movie
This is pretty good. The second part of the movie with the internet and Diaboromon is my favorite part out of the three.
65
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!) 1980,  G)
66
A Boy Named Charlie Brown 1969,  G)
67
Race for Your Life, Charlie Brown 1977,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments