Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  calamusdraco's Rating My Rating
1
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Tatsuya Fujiwara did a great job in this movie.
2
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Once you get past the fact that this movie was made for fans of Final Fantasy. This movie is breathtaking.
3
Kung Fu Hustle 2004,  R)
4
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
This movie is quickly becoming the next Rocky Horror. Not that, that's a bad thing or anything. Just watch where you're throwing those glow in the dark snakes...
5
Samsara 2002,  R)
6
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
8
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
9
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
Kamikaze Girls
This is definitely a film for fans of Japanese fashions.
10
Maurice Richard (The Rocket) 2007,  PG)
Maurice Richard (The Rocket)
This is the BEST hockey movie, EVAR. I am very impressed on how they portrayed Richard. I hope they make a movie on Henri as well.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments