CaitMarie24's Rating
My Rating
1
2
My favorite Jim Henson.
3
4
5
Top Hat
1935, Unrated)
My favorite Astaire & Rogers musical so far.
6
7
My favorite Gene Kelly/Frank Sinatra musical.
8
Would it really be so bad if heaven was like this?
9
Alfred Hitchcock is awesome.
10
I love the stupid violence of it. It makes me smile =)
11
Replaced 'While You Were Sleeping' as my favorite romantic comedy of all time. I LOVE the score to this movie. Perfect.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
God bless James Cameron for doing something other than buying a bigass house with his billions.
22
I think I grew up next door to these people. Minus the murders, of course.
23
24
25
26
One of the best films I've ever seen.
27
It is as good as they say.
28
29
I love Cillian Murphy as a cross dresser. He's fabulous!
30
31
My favorite Hepburn ever.
32
33
Yes the movie sucked. And yes, it was like a male version of The Craft with a little Lost Boys thrown in. But damn if they aren't hot!
34
35
36
37
Beautiful.
38
39
40
41
42
43
I LOVE Japanse horror remakes.
44
My absolute favorite.
45
46
47
48
49
This was my favorite so far.
50
Harvey
1950, Unrated)
Who doesn't love Jimmy Stewart playing a drunk who sees a six foot rabbit?
51
52
Winona Ryder at her bitchy best.
53
Only beaten by "The Nightmare Before Christmas" as my favorite Halloween movie ever.
54
Love it. HATE all sequels.
55
Still my favorite.
56
Pixar is just awesome.
57
I'm moving to Alaska. How could I not like this movie? Emile Hirsch is pretty fabulous as well.
58
I saw this first when I was six, and had nightmares about the monsters eyes for weeks. Awesome.
59
The best fantasy in a very long time.
60
A childhood favorite.
61
My favorite M. Night.
62
Petrie's my favorite. Sarah reminds me of my sister, Sarah. Ironic.
63
I know every word and song in this movie. It was one of my absolute favorites growing up.
64
65
66
67
I love this family.
68
69
My second favorite of the trilogy. Except for Rohan. Rohan is my absolute favorite part of the entire trilogy. Though I have to admit I do completely skip the parts with Frodo and Sam in Mordor. Stupid Frodo is too weepy for my taste.
70
My favorite out of all of them.
71
72
73
Not normally my type of film, but this one was awesome even by my standards.
74
These kids are so freakin cute!
75
Still love Kevin Smith.
76
77
78
79
80
81
Tina Fey is awesome. Rachel McAdams plays the part of the high school girl everybody loves to hate to perfection.
82
Fantastic despite Brad Pitt.
83
Tommy Lee Jones and Will Smith should do more movies together.
84
85
I LOVE hockey!!!
86
87
One of my all-time favorites. I love Neil Gaiman =)
88
Ah, the joy of Pixar.
89
90
91
i don't care what anyone says, I love these movies and I can't wait for the third one.
92
93
A classic. Marisa Tomei is thoroughly enjoyable.
94
I love Teo Gheorgiu. He is amazingly fabulous. I really liked the character of 'Vitus', and especially the relationship between Vitus and Leo.
95
96
97
98
99
No, of course it doesn't compare to the greats of Disney animation, but it was still one of my favorites growing up.
100
Once
2007, R)
A new favorite.
101
Worth watching for Johnny Depp's role alone.
102
Amazingly creepy. I don't think they needed the special effects at the end as the cast were perfect all by themselves.
103
Shelley Long and Bette Midler make this one of the most fun movies I've ever seen.
104
I do so love this movie.
105
One of the only remakes that was just as good as the original. And Linday Lohan before she got all skanky is something worth seeing.
106
Jennifer Connelly talks to bugs. Awesome.
107
Cary Grant, Katherine Hepburn, AND Jimmy Stewart? What else could you possibly need?
108
Katie Holmes, pre-Tom Cruise. Fabulous.
109
This movie was so much better than the other two.
110
Yes, I realize how cheesy this movie is 26 years later, but it is still my favorite ghost story.
111
112
Excellent non-Disney musical.
113
Magical. I instantly judge anyone who does not love this movie.
114
Pulse
2006, PG-13)
Kristen Bell can do no wrong.
115
Akira Kurosawa is one of the best directors in history.
116
I saw this in the theater a couple years ago at a midnight showing. The entire theater was singing "Stuck in the Middle". It was creepy, yet fascinating.
117
I still love this movie despite less than fabulous sequels.
118
Yeah, not as good as the first (by a long shot) but it's still fun.
119
I love Fairuza Balk in this.
120
This movie is not really scary, but the video in it really disturbed me for some reason. Hence the 5 stars.
121
Beloved by goths the world over.
122
123
Who cares about storyline? You don't watch Fred Astaire musicals for story. You watch for dancing.
124
One of my all-time favorite kids movies. Stop making sequels!! They suck!
125
Saved!
2003, PG-13)
I grew up with these people, God love em.
126
Awesome independent take on Macbeth.
127
Sparklies!
128
By far the best of the adaptations.
129
Nathan Fillion is a kickass, take no prisoners hottie, and Summer Glau is perfect in her role as River.
130
I love this movie, not least because they wear multicolored dresses.
131
7 Up!
1963, Unrated)
I love this documentary series. I love watching the children grow up and seeing where they end up. I particularly find the two boys from the same town, one growing up to be a nuclear physicist in the states and the other to pretty much be homeless, yet running for a local council position fascinating.
132
133
21 Up
1977, Unrated)
134
28 Up
1984, Unrated)
135
42 Up
1999, Unrated)
136
49 Up
2005, Unrated)
This is my favorite of the series so far. I love seeing how far some of them have come and hearing what happened to others. I also was intrigued by several of them saying they didn't like doing it, but they felt like they had to for whatever reasons they might have.
137
Fred Astaire and Ginger Rogers were the dream couple of dancing.
138
John Wayne is my hero, and this was one of his best.
139
The best movie of all time.
140
Steve Martin is fabulous in this movie, but Claire Danes and Jason Schwartzman are what keeps you watching.
141
Proving Pixar isn't the only one that can make a great CGI movie.
142
Almost as good as the first, which is pretty damn impressive.
143
One of my favorites growing up, not least because Chuck Norris is fabulous.
144
Signs
2002, PG-13)
I loved this movie. Except for the awesome camoflauge, the aliens were a bit predictable. But I loved the relationship between the brothers and Abigail Breslin is always amazing.
145
Certainly not the best horror movie I've ever seen, but with so little to choose from, I still consider it decent.
146
All-time classic. The musical that every other musical tries to be and fails.
147
I don't care what anyone says, Whoopi Goldberg as a nun is simply fabulous.
148
Lauryn Hill still has one of the best voices ever.
149
The Brat Pack was simply marvelous.
150
I love Bruce Willis as a nerdy psychologist. That to me is the best part. Though Haley-Joel Osment was always good. Til he became an alcoholic.
151
Where did Matthew Lillard go?
152
Julia Ormond does a superb job with this role. The overall feel of the movie is intense.
153
Another childhood favorite based on my all-time favorite book.
154
John Wayne was such a gun-totin hottie.
155
Stupid River Phoenix and his addiction. What other masterpieces could he have turned out?
156
157
This was my favorite. Don't ask me why. I couldn't tell you. But it is definitely my favorite of all the Star Trek movies.
158
159
160
How can you not love Julia Roberts stealin Susan Sarandon's man and Susan's ungracious acceptance of that?
161
Oh the hotness in this movie. Mmmm.
162
163
I liked it, despite the fact that everyone else I went with fell asleep. It's not their fault their ignorant.
164
Somedays I still wanna be a turtle.
165
Razor was my favorite.
166
The perfect role for Schwarzenegger.
167
Another one where the second is just as good as the first.
168
I love how much talent is in this movie. It's awesome.
169
I love Oliver Platt. He rocks my socks.
170
I LOVED this movie when it came out. And I still love the score and Kate Winslet.
171
One of my favorites growing up. R.I.P. Brad Renfro.
172
Why did Chris Farley have to die?
173
174
175
Another Saturday afternoon favorite.
176
Superb.
177
Jason Statham is a hottie.
178
The first one was so much better. But the kid is really cute.
179
I love Krzysztof Kieslowski.
180
181
Childhood movies that define me. If I had a Girl Scout Troop like this, I definitely woulda stayed in.
182
Another one I watch every time it's on tv.
183
God Bless Texas.
184
I think this one was my favorite because they speak Polish through most of it.
185
I was hooked from the very first episode with the little boy and the question of what happens to us after we die. Kieslowski is right up there with Akira Kurosawa in my book.
186
Amazing performances from the kids. I hope they go on to fabulous careers.
187
I wore out this on VHS when it came out.
188
189
I love the campiness of this movie. The blending of aliens and zombies is just awesome.
190
Ryan Gosling is an amazing actor.
191
Timely. Kudos for Natalie Portman for doing a role so gutsy.
192
193
Bryce Dallas Howard is awesome.
194
Beautifully done. Haunting.
195
Water
2005, PG-13)
If you haven't seen this, you need to. Deepa Mehta is amazing.
196
My favorite soundtrack.
197
An awesome independent movie.
198
One of my favorites as a kid, I just bought it the other day and watched it again. The one liners in this movie are great!
199
200
Will Smith in one of his finest moments.
201
I loved it. Weird, and set in India. What more do you want from a movie?
202