My Favorite Movies


  cairine's Rating My Rating
1
Quo Vadis 2002,  Unrated)
2
Dogville 2003,  R)
3
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
4
Amarcord 2009,  R)
5
Fontane Effi Briest 1974,  Unrated)
6
Kafka 1991,  PG-13)
7
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
8
Dolls 2002,  Unrated)
9
Dead Man 1995,  R)
10
Roma (Fellini's Roma) 1972,  R)
11
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
12
Berlin - Alexanderplatz ,  Unrated)
13
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
14
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
15
Zatôichi 1989,  Unrated)
16
Hwal (The Bow) 2005,  Unrated)
17
Gohatto (Taboo) 2000,  Unrated)
18
Lola 1961,  Unrated)
19
Desperado 1995,  R)
20
Samaria (Samaritan Girl) 2004,  R)
21
Sonatine 1993,  R)
22
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
23
The Last Emperor 1987,  PG-13)
24
Querelle 1982,  R)
25
Kikujiro 1999,  PG-13)
26
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
27
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
28
Apocalypse Now 1979,  R)
29
Eyes Wide Shut 1999,  R)
30
The Usual Suspects 1995,  R)
31
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
32
Hero 2002,  PG-13)
33
Oldboy 2004,  R)
34
The Godfather 1972,  R)
35
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
36
Dancer in the Dark 2000,  R)
37
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
38
Schindler's List 1993,  R)
39
M. Butterfly 1993,  R)
40
The Shawshank Redemption 1994,  R)
41
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964,  Unrated)
42
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
43
Chinese Box 1997,  R)
44
American Beauty 1999,  R)
45
The Passion of the Christ 2004,  R)
46
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
47
Hamlet 1948,  Unrated)
48
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
49
Russian Ark 2002,  Unrated)
50
Blow-Up 1966,  Unrated)
51
Solaris 2002,  PG-13)
52
Das Boot (The Boat) 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments