My Favorite Movies


  cagway's Rating My Rating
1
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
2
All Quiet on the Western Front 1979,  Unrated)
3
The African Queen 1952,  Unrated)
4
The Color Purple 1985,  PG-13)
5
My Fair Lady 1964,  G)
6
The Sound of Music 1965,  G)
7
Last Dance 2002,  Unrated)
8
Last Dance 1996,  R)
9
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
10
The Godfather 1972,  R)
11
The Green Mile 1999,  R)
12
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
13
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
14
Bonnie and Clyde 1967,  R)
15
King Kong 2005,  PG-13)
16
Cast Away 2000,  PG-13)
17
South Pacific 1958,  Unrated)
18
Ben Hur 2003,  Unrated)
19
The Ten Commandments 1923,  Unrated)
20
Gone With the Wind 1939,  G)
21
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
22
On Golden Pond 1981,  PG)
23
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
24
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
25
Agnes of God 1985,  PG-13)
26
How the West Was Won 1962,  G)
27
Casablanca 1942,  PG)
28
Where the Boys Are 1960,  Unrated)
29
The Shawshank Redemption 1994,  R)
30
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
31
Crimson Tide 1995,  R)
32
Training Day 2001,  R)
33
Mississippi Masala 1991,  R)
34
Cry Freedom 1987,  PG)
35
The Preacher's Wife 1996,  PG)
36
The Hurricane 1999,  R)
37
Ray 2004,  PG-13)
38
Lady Sings the Blues 1972,  R)
39
Gandhi 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments