My Favorite Movies


  caesarstud84's Rating My Rating
1
Shenandoah 1965,  Unrated)
Shenandoah
This is a movie i grew up watching, yet still has all the greatness that i remember. It will be my faviorite for the rest of my life.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
3
Life as a House 2001,  R)
4
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
5
Braveheart 1995,  R)
6
Underworld 2003,  R)
7
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
very awesome
8
Joe Dirt 2001,  PG-13)
9
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
10
The Godfather 1972,  R)
11
The Replacements 2000,  PG-13)
12
Office Space 1999,  R)
13
Scarface 1983,  R)
14
The One 2001,  PG-13)
15
Van Helsing 2004,  PG-13)
16
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
17
The Program 1993,  R)
18
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
Ready to Rumble
one of the greatest movies ever made
19
Sweet November 2001,  PG-13)
20
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
21
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
22
City of Angels 1998,  PG-13)
23
Cinderella Man 2005,  PG-13)
24
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
This episode ties them all together... the best
26
It's a Wonderful Life 1946,  G)
27
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
28
Just Friends 2005,  PG-13)
29
Tomcats 2001,  R)
30
Dante's Peak 1997,  PG-13)
31
Love Stinks 1999,  R)
32
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
33
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
34
Blow 2001,  R)
35
Fight Club 1999,  R)
36
Melvin Goes to Dinner 2003,  R)
37
Mafia! 1998,  PG-13)
38
Beer League 2006,  R)
39
The Groomsmen 2006,  R)
40
Summer Catch 2001,  PG-13)
41
Blazing Saddles 1974,  R)
42
Rigoletto 1993,  Unrated)
43
The Fox and the Hound 1981,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments