My Favorite Movies


  caballogirl13's Rating My Rating
1
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I own it and it's one of my favorite movies!!!
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
not at all like those stupid mushy love stories. This one is old-fashioned and pure, and my mom even let the little kids watch it.
3
Bambi 1942,  G)
Bambi
I've watched this ever since I was a baby and it's a classic... very sweet!
4
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
One of the few movies I actually own and like :)
5
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
one of my favorites! :D
6
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
I saw it once with some friends... I thought it was quite comical
7
Shrek 2001,  PG)
Shrek
neato
8
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
neat too
9
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
very sweet/cute/funny
10
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
saw it a while ago, and it was very good as far as movies go
11
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
an old classic... it's very cute!
12
Old Yeller 1957,  G)
Old Yeller
A classic. Has a kind of sad ending but it is worth watching

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments