My Favorite Movies


  ca7l's Rating My Rating
1
Misery 1990,  R)
Misery
one of my all time favourite films
2
The Color Purple 1985,  PG-13)
3
Don't Be Afraid Of The Dark 2010,  R)
Don't Be Afraid Of The Dark
may not be as good as the original but to all horror fans this is a MUST SEE movie.
4
Identity 2003,  R)
5
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
Death Note (Desu nôto)
interesting film, once you get passed the sub title you will realize what a fantastic film this is.
6
Training Day 2001,  R)
7
Jeepers Creepers 2001,  R)
8
Gurotesuku (Grotesque) 2009,  Unrated)
Gurotesuku (Grotesque)
must see asian horror
9
Kataude mashin gâru (The Machine Girl) 2007,  Unrated)
10
Jungle Fever 1991,  R)
11
Fargo 1996,  R)
12
The Horde (La Horde) 2009,  Unrated)
13
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
this movie is a classic...scared the jeepers out of me.
14
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
GREAT MOVIE
15
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
fantastic movie funny and serious..must watch movie
16
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
fantastic movie
17
Halloween 2007,  R)
18
13 2011,  R)
19
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
fantastic movie great action must see..
20
Wrong Turn 2003,  R)
21
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
one of my favourite movies robert mitchum one of his best ever films.
22
Near Dark 1987,  R)
23
Xi gan xian (Hard Boiled Killers) (Modern Heroes) (Police Sir) 1980,  Unrated)
24
The Omega Man 1971,  PG)
25
Cape Fear 1962,  Unrated)
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
absolute classic film
27
The Maltese Falcon 1941,  PG)
28
Saving Private Ryan 1998,  R)
29
Heat 1995,  R)
Heat
great action movie
30
Cape Fear 1991,  R)
31
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
32
The Last House on the Left 2009,  R)
33
Gantz 2011,  Unrated)
Gantz
this is very good...
34
The Accused 1988,  R)
The Accused
fantastic film
35
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
entertaining or wot..
36
A Perfect Getaway 2009,  R)
A Perfect Getaway
slow at the beginning but REALLY interesting plot near the end
37
The Picture of Dorian Gray 1945,  Unrated)
38
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
great movie.
39
The Collector 2009,  R)
40
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
love this film
41
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
42
The Frighteners 1996,  R)
43
Sin City 2005,  R)
Sin City
good but not great jessica alba is hot
44
Mother's Day 2012,  R)
45
The Cabin in the Woods 2012,  R)
46
Storm of the Century 1999,  PG-13)
47
The Raid: Redemption 2012,  R)
48
MacKenna's Gold 1968,  PG)
49
Léon (The Professional) 1994,  R)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. ca7l
    ca7l posted 20 months ago

    watched





    watched..devil last night it was so predictable you can guesss who the devil is within the firest 10mins..overall i would give it 6 out of 10

  2. ca7l
    ca7l posted 20 months ago

    planning to watch "the town" tonight looks good so i hope im not disappointed.